Кількість «теплих» кредитів, виданих ОСББ на енергозбереження за рік подвоїлася

13:20, 17 лютого 2017

Програмою часткового відшкодування так званих «теплих» кредитів на термомодернізацію житлових будинків і заходи з підвищення енергоефективності, починаючи з 2015 року скористалися близько 164 тис. домогосподарств в Україні. Загалом видано кредитів на суму 2,7 млрд грн, якими скористалися громадяни, ОСББ та ЖБК. Про це у п’ятницю, 17 лютого, повідомив голова Держенергоефективності Сергій Савчук.

За його словами, кількість кредитів, які отримували ОСББ та ЖБК поки що є меншою, за кількість кредитів отриманих приватними особами. Проте спостерігається чітка динаміка росту кредитів, виданих саме ОСББ і ЖБК. Якщо у 2015 році програмою кредитування скористалося 200 ОСББ, то у 2016 – 400, а з початку 2017 року – уже 32. «Ми очікуємо, що у цьому році близько 1 тис. ОСББ скористаються цієї програмою», – зазначив Савчук.

У регіональному розрізі найактивніше кредитами на тепломодернізацію користуються ОСББ саме на Львівщині. На другому місці – Київ та область, на третьому – Сумська. Сергій Савчук пояснив це тим, що регіональна програма «теплих кредитів» у Львівській області була започаткована ще 10 років тому, і власне її успішна реалізація дозволила поширити цей досвід на всю країну. За даними Львівської облдержадміністрації, за 10 років 29 тис. родин на суму понад 337 млн грн.

«Раніше ОСББ боялися брати такі кредити, зараз – уже ні, бо переконалися, що відшкодування надходить усього за два місяці після виділення кредиту, а розмір платежу за кредитом суттєво менший за економію, яку дають заходи термомодернізції», – зазначив Сергій Савчук.

Він навів приклад ОСББ «Берегиня», створеного у Львові у будинку на вул. Кульпарківській 158Б на 66 квартир. Це ОСББ спершу взяло кредит на встановлення приладів обліку тепла, заміну вікон, та модернізацію освітлення на 142 тис. грн., їм відшкодували 62 тис. грн. з державного та міського бюджетів. Це дозволило знизити комунальні витрати на енергію мешканців станом на початок 2016 року у сім разів із 700-800 грн до 100-200 грн. Другий кредит у розмір 1,35 млн «Берегиня» взяла на проведення теплоізоляції будинку, завдяки чому вартість тепла для мешканців знизилася із 32 грн/м до 23 грн/м.

Опитування представників ОСББ, проведене Держенергоефективності спільно з програмою USAID, засвідчило, що утеплення житлових будинків приносить економію на рівні 24%, заміна вікон – 14%, інженерних систем – 12%, встановлення індивідуальних теплопунктів – 10%, а модернізація систем освітлення в будинках – 71%.

У держбюджеті на 2017 рік відшкодування кредитів передбачено 400 млн грн, з можливістю виділення додаткових ще 400 млн грн. під час перегляду бюджету. Тим часом на Львівщині на програму «теплих кредитів» передбачили цього року 18 млн грн. У Львові на ці цілі в бюджеті передбачено 2 млн грн.

За «теплими кредитами» клієнти звертаються у банки, які співпрацюють із Держенергоефективності – «Ощадбанк», «Укргазбанк», «Укрексімбанк» та «Приватбанк». Розмір першого внеску для позичальника становить від 10% до 30%. Кредити на термомодернізацію видаються за умови наявності теплових лічильників. Відшкодування за програмою становить до 35% для фізосіб, у разі ж якщо це одержувачі субсидії – 70%, для ОСББ та ЖБК – 40%. Воно починає надходити через два місяці після оформлення кредиту.

Нагадаємо, 9 лютого Львівська міська рада затвердила програму відшкодування частини кредитів, отриманих співвласниками житлових будинків на впровадження енергоощадних технологій. Зокрема, у 2017 році на відшкодування кредитів з бюджету Львова витратять 2 млн грн, у 2018 році – 3 млн грн, у 2019 і 2020 роках – по 4 млн грн.