Тропічні орхідеї або фаленопсиси вже давно стали популярними прикрасами будинків та квартир, офісів і торгових центрів. Вони гіпоалергенні та ідеально вписуються в будь-який інтер’єр завдяки широкому асортименту кольорів квітів. Flowers.ua розповідає, чим відрізняються популярні види орхідей, де їх потрібно розташовувати, як поливати, пересаджувати та підживлювати, аби вони квітли увесь рік.
Фаленопсиси – це трав’янисті рослини, які походять родом з Австралії і ростуть у вологому середовищі. Зараз такі орхідеї налічують більше 70 різноманітних видів, і більшість з них дуже розповсюджені в Україні.
Найпопулярніші сорти:
- Дендробіум фаленопсис. Має дуже яскраві квітки різних відтінків від білого до фіолетового, при цьому може зацвісти у будь-яку пору року.
- Блакитна орхідея. Має дуже багато спільного з попереднім сортом, але відрізняється яскравим блакитним кольором, що робить її дуже схожою на незабудки.
- Королівська орхідея. Має величезну кількість квіток на гілці, досить вибаглива у догляді.
- Фаленопсис сакура. Досить вид ніжний і підкорює багатьох саме плавним переходом пастельних відтінків.
Можна отримати конкретні поради, як доглядати певний вид орхідеї, проте є і загальні рекомендації, завдяки яким рослина буде вас радувати щодня.
Правильне розташування
Загалом орхідеї потребують 10-15 годин світла на день. Найкраще ставити вазони з орхідеями з боку заходу, сходу чи північного сходу, де є розсіяне світло. Якщо всі вікна помешкання розташовані з південної сторони, обов’язково потрібно забезпечити рослині тінь, бо прямі сонячні промені можуть спалити листя та призвести до її загибелі. Місце розташування квітки не рекомендується міняти часто, оскільки вони довго адаптуються до нових умов.
Рекомендована норма вологості – більше 50%, а влітку – не менше 80%. У сухі дні (влітку та взимку) варто обприскувати листя зранку або в обід, щоб воно встигло висохнути до ночі.
У офісах, де природного освітлення буває замало, орхідеї варто ставити поближче до вікон. Якщо це неможливо, то потрібно хоча б раз на кілька днів переносити квітку до вікна і лишати на певний час. Не варто ставити горщики біля кондиціонерів та радіаторів опалення. Протяг теж для орхідей шкідливий, тому їх потрібно тримати подалі від відчинених вікон та дверей.
Як часто потрібно поливати орхідею
Аби орхідеї цвіли регулярно, ні в якому разі не можна допускати, щоб вазон тривалий час був сухим. Але поливати дуже часто рослину теж не варто: земля має повністю висохнути перед наступним поливом. Від надмірного поливу рослина гине. Корені на поверхні стають світлими, якщо потребують поливу. До речі, ніколи не намагайтеся таке коріння запхати назад у вазон: відмирання старих коренів є цілком природним процесом.
Зрозуміти, що рослина потребує поливу, можна також по її листю: яскраво-зелений колір свідчить про те, що з поливом усе добре. Крім того, якщо орхідеї бракує води, горщик стає особливо легким. Досвідчені квітникарі радять використовувати метод нижнього поливу орхідеї, коли вазон опускається в ємність з водою, а сама рослина вбирає стільки вологи, скільки їй необхідно.
Раз на кілька місяців орхідеї можна помити під душем чи просто під краном, а опісля – добре протерти листя вологою ганчіркою. Загалом листя орхідей бажано протирати часто і регулярно, особливо молодих: це сприяє їхньому росту.
Коли пересаджувати орхідею
Якщо ви придбали абсолютно здорову орхідею в горщику, то немає ніякої потреби відразу пересаджувати її в інший горщик – навіть якщо ви не в захваті від зовнішнього вигляду ємності, в якому продавалася рослина. Проте після покупки квітів у горщику перевірте, чи немає там шкідників,. – у такому випадку пересаджувати орхідею варто. Для цього досить опустити горщик з рослиною в таз з теплою водою. Якщо через 20-30 хвилин нічого не сталося і у воді не з’явилися комахи та інші паразити – це свідчить про гарний стан рослини.
Зазвичай орхідею фаленопсис пересаджують кілька разів на рік, коли субстрат стає непридатним. Не помітити погіршення субстрату досить важко, оскільки він після закінчення терміну застосування злежується, стає ламким і крихким або навіть починає виділяти неприємний запах. У такому випадку пересадка рослини вкрай необхідна. Поки рослина добре себе почуває і нормально росте, досить 2-3 рази на рік міняти землю. Пересадку краще робити після цвітіння, причому не буде зайвим обрати більшу за розмірами ємність, оскільки туди влізе більше свіжого субстрату.
Який горщик обрати
Найбільш відповідною ємністю для орхідеї, як і для більшості квітучих рослин, є прозорий вазон, хоча підійдуть і керамічні варіанти. Головна перевага прозорого горщика полягає в тому, що крізь нього можна визначити необхідність та частоту поливу. Для людей, які планують вирощувати орхідею у блоках, треба бути готовими витрачати більше часу на догляд.
Як підживлювати орхідею
Добриво для орхідеї можна легко знайти в спеціалізованих магазинах, і їх варто використовувати активно в період цвітіння. Є два основні види добрив – під корінь та спреї. Їх можна використовувати разом або по черзі, слід обов’язково дотримуватися рекомендацій застосування, вказаних на упаковках. Використовувати добрива, призначені для інших росли, не варто – це може зашкодити орхідеї.
Субстрат можна приготувати самостійно: на дно горщика треба покласти дренаж (наприклад, керамзит або пінопласт), після чого слід заповнити горщик шаром середньої фракції, а вже на нього викласти дрібну кору з подрібненим мохом.