Кіно для паніки та істерики

Топ-10 найстрашніших фільмів про віруси та епідемії

10:31, 14 березня 2020

Зараз усі поглинають переважно ті новини, які стосуються пандемії коронавірусу. Через карантин у Львові (та й по всій Україні) зачинені кінотеатри та театри. Ми вирішили поєднати задоволення культурних потреб із епідемією та зібрали найцікавіші фільми про віруси, які вражають людство. Тим більше що вони, такі небезпечні і такі різні, ставали основою для сюжету сотень фільмів.

У своїй добірці ми намагалися зібрати максимально різні картини. Приємного перегляду! Тим більше, що майже усі дослідники сходяться на думці: фільми жахів допомагають долати реальний страх.

Паніка на вулицях

Panic in the Streets, 1950. Режисер – Еліа Казан. У ролях: Річард Відмарк, Пол Дуглас, Барбара Бел Геддес, Джек Пеланс

Фільм знятий за оповіданням Едни та Едварда Енхалтів «Карантин, деякі люблять холодніше». Фільм розповідає про боротьбу офіцера Міністерства охорони здоров'я США та капітана міської поліції з відвернення загрози епідемії легеневої чуми в Новому Орлеані. Протягом одного-двох днів вони повинні знайти носіїв смертельно небезпечного захворювання, поки воно не отримає масового поширення. Зараженими є бандити. Розуміючи, що на них полюють, вони всіляко ховаються від переслідування. Фільм знятий не на студії, а повністю на вулицях Нового Орлеану, і в ньому зайнято безліч жителів міста.

У 1950 році на Венеціанському кінофестивалі фільм приніс Елії Казану нагороду, а Національна рада критиків США включила фільм в десятку найкращих фільмів року.

Крім того, що Казан є визнаним класиком світового кіно, він ще й задіяв у картині Джека Пеланса. Його справжнє ім’я – Володимир Палагнюк. Володар «Оскара», син емігрантів, Палагнюк брав активну участь в українському еміграційному житті Америки. На фестивалі російських фільмів у Голлівуді Джек Пеланс відмовився від звання «народний артист Росії». «Я – українець, а не росіянин», – заявив він.

Перевал Кассандри

The Cassandra Crossing, 1976. Режисер – Джордж П.Косматос. У ролях: Софі Лорен, Річард Гарріс, Мартін Шин, Ава Гарднер, Берт Ланкастер

На залізничний експрес, який їде з Женеви до Стокгольма, нападають хворі чумою терористи. Щоб пасажири не заразили пів Європи, спецслужби скеровують потяг без зупинок до зруйнованого моста через перевал Кассандри.

Після шаленого успіху у 1970 році фільму «Аеропорт» жанр фільму-катастрофи став надзвичайно популярним. Проте залізничні перевезення опинилися у центрі такого сюжету вперше.

Бактеріологічна загроза, спровокована шведськими терористами, стала центром сюжету. Проте щедро приправленому яскравими характерами (тут варто звернути на чудовий акторський склад фільму) та приватними історіями героїв.

12 мавп

Twelve Monkeys, 1995. Режисер – Террі Ґільям. У ролях: Брюс Вілліс, Бред Пітт

Ще один фільм про те, що до створення вакцини потрібно встановити джерело зараження. Ось тільки вчасно це люди зробити не встигли. До 2035 року вижив лише 1% людства, інші загинули через смертельний вірус. Тоді група вчених вирішує відправити в минуле злочинця Джеймса Коула, який має простежити ланцюжок появи вірусу. Якщо його місія буде успішною, Коулу пробачать скоєні ним злочини.

Чудовий Ґільям знімає парадоксальне, антиутопічне та дуже добре кіно. Попри типовий сюжет картина є не типовою. А дует Вілліса та Пітта – це просто свято якесь.

До речі, знімали переважно не у павільйонах, а вишукували занедбані будівлі.

Епідемія

Outbreak (на головному фото), 1995. Режисер – Вольфганг Петерсен. У ролях: Дастін Гоффман, Морган Фрімен, Рене Руссо

Стара добра класика від майстра катастроф Петерсена з зоряним акторським складом. З Африки до Америки потрапляє смертельний вірус. Фахівці з НДІ інфекційних захворювань армії США, серед яких полковник Сем Деніелс, терміново вилітають в епіцентр зараження. Начальники Сема приховують від нього, що самі розробили цей вірус та знають, як створити сироватку, здатну його знешкодити.

Один із найкращих (якщо не найкращий) фільм про боротьбу людини з епідемією, хоча правильніше буде сказати з урядом, виконавцями його наказів та навіть президентом. Замість того щоб розв'язувати проблему, генерали активно замітають сліди та заважають працювати іншим. Показовою є історія поширення вірусу: випадковість за випадковістю, спричинена тим, що люди хворими бродять вулицями, замість того, щоб хворіти вдома.

Але переживати не варто! Гоффман всіх врятує.

Я – легенда

I Am Legend, 2007. Режисер – Френсіс Лоуренс. В головній ролі Вілл Сміт

Нові ліки, створені для боротьби з раком, з часом мутують таперетворюються на смертельний вірус, який вбиває більшість людей на Землі та перетворює їх на звіроподібних істот. На планеті є лише кілька людей, що мають імунітет проти нової зарази. Один з них – Роберт Невілл, який провів останні три роки в спробах створити вакцину. Він уже втрачає надію, проте випадково знаходить ще двох, які вижили.

Типовий голлівудський трилер. І маленький спойлер: найбільше шкода пса.

Репортаж

[Rec], 2007. Режисер – Джеймс Балагуеро. У ролях: Мануела Веласко, Ферран Тераса, Пабло Россо, Клаудія Фонт, Марія Тереса Ортега

Цей фільм є внеском Іспанії у тему епідемій. Знімальна група реаліті-шоу потрапляє в епіцентр жахливої епідемії, яка руйнує тіло і душу. Тут є і зомбі, і непрості стосунки героїв, і безліч штампів. Іспанська відповідь Голлівуду вийшла не надто переконливою. Але для різноманітності, чом би й ні?

Явище

The Happening, 2008. Режисер –М. Найт Шьямалан. У ролях: Бетті Баклі, Вікторія Кларк, Джеремі Стронг, Джон Легуізамо, Зої Дешанель, Марк Волберг

Світ потерпає від дивної епідемії: люди, ні з того, ні з сього, починають здійснювати самогубства. Способи покінчити з життям у кожного свої: голодний звір, шпилька для волосся або газонокосарка. Хто випустив на свободу цей дивний, небезпечний та непередбачуваний вірус? Шкільний учитель Елліот Мур разом зі родиною та другом втікає від цивілізації. Та від епідемії.

Але поїзд, на якому вони планували втекти з міста, зупиняється. Елліот розуміє, що до епідемії причетна матінка-природа.

Фільм викликав дуже різні відгуки. Глядачі були не в захоплені. Можливо тому, що у фільмі герої вижили не тому що швидко бігають та влучно стріляють, а завдяки тому, що побачили закономірність та змогли уникнути стандартних помилок.

На тлі основного сюжету розгортається і сімейна драма. Також фільм іронізує і з нашого життя, і з картин подібного жанру. От тільки для того, аби стати суперфільмом він є надто банальним.

Носії

Carriers, 2009. Режисери – Алекс Пастор, Девід Пастор. У ролях: Пайпер Перабо, Кріс Пайн, Крістофер Мелоні

Злий та сумний горор про інстинкт виживання в зараженому вірусом світі. В Америці, охопленій страшною епідемією, четверо людей, які випадково опинилися разом, прагнуть врятуватись. Навколо – розруха, покинуті машини та заражені зомбі.

Проте це кіно не про вірус та не про пригоди. Це кіно про тонку плівку цивілізованості, про те, як людина поводить себе в екстремальній ситуації.

Не все вийшло у двох братів режисерів, проте сумний зомбі-апокаліпсис вийшов цілком гідним перегляду.

Божевільні

The Crazies, 2010 Режисер – Брек Айснер. У ролях: Тімоті Оліфант, Рада Мітчелл, Джо Андерсон, Даніель Панабейкер, Крісті Лінн Сміт

На невелике американське містечко Огден-Марш впав літак, в якому перевозився небезпечний вірус. Природно, після аварії він вирвався на волю. Потрапивши в місцевий водогін, через який питну воду отримують усі жителі, небезпечна хвороба тепер може винищити усе містечко. Під впливом вірусу люди божеволіють та кидаються один на одного. Щоб впоратися з небезпекою, військовим доводиться закрити місто на карантин.

Фільм є рімейком маловідомого раннього фільму класика зомбі-горорів Джорджа Ромеро. Хоча цього разу заражених важко назвати зомбі. Тут змішані фільм жахів, вестер та трошки соціальне кіно. А в цілому – динамічне кіно для самотнього вечора.

Зараження

Contagion, 2011. Режисер – Стівен Содерберг. У ролях: Джуд Лоу, Мет Даймон, Маріон Котіяр, Гвінет Пелтроу, Кейт Вінслет

Мабуть, цей фільм може претендувати на звання найреалістичнішого фільму про епідемії. За сюжетом Всесвітня організація охорони здоров'я та Центр по контролю захворювань США намагаються відстежити поширення вірусу з дуже коротким інкубаційним періодом. Проти цієї зарази ще не встигли створити вакцину, вірус мутує швидко, захисту від нього майже немає. Щоб створити антидот, потрібно відстежити ланцюжок зараження.

Тим часом смертність від вірусу стає загрозливою для людства. Для того, щоб розповісти цю моторошну історію Содерберг збираю чудову компанію зірок з цілого світу. Після трилогії про друзів Оушена Содерберг знімав фестивальне кіно.

У цій картині, режисер, який як ніхто вміє чергувати комерційне та авторське кіно, знімає великобюджетну катастрофу. Але лише на перший погляд. Він порушує закони жанру та бавиться із глядацькими очікуваннями.

«Зараження» – добре придуманий, бездоганно реалізований та майстерно знятий фільм.