Кіно і данці

У Львові вперше відбудеться масштабний фестиваль кіно Данії

23:04, 26 вересня 2016

У Львові з 29 вересня до 7 жовтня у кінотеатрах мережі «Планета кіно» відбудеться фестиваль кіно Данії. У Львові такий масштабний кінопоказ фільмів цієї країни відбудеться вперше.

Його великою перевагою є розмаїтість. Протягом тижня можна буде побачити й кінокласику, і нове фестивальне кіно, і фільми, розраховані на найширшу аудиторію6 і навіть оперу.

Кінофестиваль стане частиною масштабного проекту, ініційованого Посольством Данії в Україні, «Дні Данії у Львові». Організаторами фестивалю є Посольство Королівства Данія в Україні за підтримки Данського інституту кінематографії.

Саме зі створення у 1972 році інституту та прийняттям закону про підтримку національного кінематографа пов'язаний розквіт данського кінематографу. Особливо для розвитку некомерційного кінематографу.

У 1980-х данське кіно просто вибухнуло на світових екранах: два роки поспіль «Оскар» за найкращий фільм іноземною мовою отримували данські кінорежисери. «Оскар» за 1987 рік отримав «Бенкет Бабетти» Габріеля Акселя (саме він і відкриє фестиваль у Львові), а наступного року лауреатом став «Пелле-завойовник» Білле Августа. До речі, саме Білле Август, до речі, є одним із небагатьох режисерів, що мають у своєму активі дві «Золоті пальмові гілки» Каннського кінофестивалю.

Звичайно, одним із найяскравіших явищ сучасного кіно стала поява у Данії Догми-95. Ця течія, яку очолив скандаліст та геній Ларс фон Трієр, стала чи не найяскравішим та найцікавішим напрямком у європейському кіно після французької «нової хвилі». З легкої руки Ларса фон Трієра та його колег Данія раптом стала зразковою кінокраїною, що йде попереду світових трендів. Її режисери навчилися і навчили інших розповідати малобюджетні історії з життя пересічних людей. Вони розповідали їх максимально просто, без спецефектів та сучасною кіномовою.

Одним із найкращих його зразків стали «Відкритті серця» Сюзанни Бієр, а програмним - «Остання пісня Міфуне» Сьорена Крага-Якобсена. Інші фільми обох цих режисерів покажуть у Львові під час фестивалю.

І хоча у Львові ми не побачимо ані фон Трієра, ані Августа, ані Вінтерберга, розмаїття імен та назв дасть безліч можливостей для кіноманів дізнатися більше про кіно Данії чи просто подивитись добре кіно.

Програма Фестивалю кіно Данії у Львові

Бенкет Бабетти 

29 вересня 2016 р., Babettes gæstebud,1987 р., 102 хв. Реж.: Габріель Аксель. У ролях: Стефані Одран, Біргітта Федерспіль, Боділ Кшер, Ярл Кулле, Жан-Філіпп Лафон, Аста Еспер Хаген Андерсен

Один із найвідоміших та найтитулованіших фільмів Данії, «Бенкет Бабетти» є володарем премії «Оскар» за найкращий іноземний фільм у 1987 році. Загалом фільм має 10 перемог на різних кінофестивалях.

У фільмі йдеться про француженку Бабетту, яка втікає з Парижа, охопленого революцією, у рибальське село в Данії. Оселившись із двома дамами, які харчуються винятково сушеною рибою та вівсянкою, Бабетта вирішує влаштувати розкішний обід. Для замкненого середовища маленької протестантської общини бенкет Бабетти стає практично революційним вибухом. 

Лаконічний та майже монохромний фільм довзоляє відшукати чимало планів та сенсів, а повільний його плин рясно приправлений іронією. Тож для данського кіно «Бенкет Бабетти» став не лише класикою кіно, а іронічним дослідженням менталітету. Головну роль зіграла знаменита французька актриса Стефані Одран. 

Година рисі

30 вересня, I lossens time, 2013 р., 100 хв. Реж.: Сьорен Краг-Якобсен. У ролях: Софі Гробьоль,
Сорен Меллінг,
Сіньє Егхольм Олсен

Режисер фільму «Година рисі» є одним із яскравих представників знаменитого напрямку Догма-95, автором одного з найкращих та найвідоміших її фільмів «Остання пісня Міфуне» є не таким плідним, як його колеги, він знімає приблизно один фільм на п'ять років, але робить це дуже якісно. 

Героїня фільму, Лісбет, працює психологом у тюремній лікарні. Жінку дуже турбує поведінка одного з її підопічних.

Бажаючи йому допомогти, вона звертається до священика Хелен. Удвох ці жінки намагаються здійснити непросту місію порятунку душі хлопця, все глибше і глибше при цьому занурюючись у свідомість молодої людини...

Хлопчик-мураха

1 жовтня, Antboy, 2013, 77 хв. Реж.: Ааск Хассельбах. У ролях: Оскар Дітц, Самуель Тінг Граф, Маркуц Єссо

Звичайнісінького 12-річного школяра Пілле випадково кусає мураха, через це у нього з'являються надможливості. За допомогою свого друга, «ботаніка» та фана коміксів Вільгельма, Пілле перетворюється на таємничого супергероя на ім’я Антбой та стає місцевим борцем зі злочинністю. 

Цей своєрідний переспів знаменитої «Людини-павука» має також два продовження.

Ідеаліст

2 жовтня, Idealisten, 2015 р., 114 хв. Реж.: Крістіна Розендаль. У ролях: Томас Бо Ларсен, АрліХовер, Тім Ахерн

Картина Крістіни Розендаль має в своїй основі реальну історію. Радіожурналіст Поул дізнається, що у робітників на авіабазі почалися проблеми зі здоров'ям після того, як у 1968 році тут зазнав аварії американський літак з боєголовками на борту. 

Уряд Данії і США негайно повідомило, що ситуація під контролем і загроза ліквідована. Через 20 років після того, що сталося у них стали проявлятися злоякісні зміни шкіри. На розслідування цієї справи Поул кидає всі свої ресурси, ще не розуміючи, в яку павутину глобальної державної брехні він потрапив.

Заручники

3 жовтня, Kapringen, 2012р. 103 хв. Реж.: Тобіас Ліндхольм. У рол.: Йохан Філіп Асбек, Сорен Меллінг, Дар Салім

Фільм розвивається у двох паралельних площинах, які зіштовхнуться тільки в одному фінальному епізоді. Десь в Індійському океані дрейфує корабель з загоном озброєних людей, які тримають в заручниках сімох членів екіпажу, з кожним днем умови все гірше, а надії все менше. У той же час у компанії судновласника представник компанії намагається догодити всім - і піратам, і моряками, і своєму начальству. 

Тобіас Ліндхольм, відомий як сценарист «Полювання» та «Комуни» Томаса Вінтерберга удруге сів у режисерське крісло (його третя спроба - «Війна» - принесла йому численні фестивальні нагороди), піднімає у фільмі одну із гострих проблем XXI століття - морське піратство.

З самого моменту взяття в полон корабля відчувається шалений тиск, як на екіпаж, так і на керівництво компанії. У фільмі немає вибухів, спецзагонів та морпіхів, які звільняють заручників. Цей фільм про реальні проблеми та способи їх розв'язання.

Стрілець

4 жовтня. Skytten, 2013 р., 90 хв. Реж.: Аннетт К. Олесен. У ролях: Карстен Бьорнлунн, Кім Бодня, Марина Бурас

На чергових виборах в Данії перемагає партія, яка виступає за збереження навколишнього середовища. Через 7 місяців прем'єр-міністр оголошує результати тристоронніх переговорів: на півночі Гренландії буде пробурена нова нафтова свердловина. Результат оголошується в неділю, а через п'ять днів, в п'ятницю, угода буде підписана.

Журналіст Мія Мосберг вступає в жорстку дискусію з главою МЗС про доцільність нафтовидобутку. Один з експертів з екології, який позитивно оцінив буріння нової свердловини, був обстріляний невідомим. І ця ж людина присилає Мії дані, що свідчать про насування екологічної катастрофи.

Викрадений

5 жовтня. Kidnappet, 2010, 90 хв. Реж.: Вібеке Муасіа. У ролях: Конні Нільсен, Ларс Міккельсен Сімон Ларсен

Саймон, усиновлений данською парою хлопчик, подорожуючи з мамою по Кенії, зникає в нетрях Кібери (поблизу Найробі). Коли його мама пропонує винагороду на телебаченні, викрадачі зникають. 

У фільмі знявся Ларс Міккельсен, президент Росії з «Карткового будинку» та брат знаменитого Мадса Міккельсена.

Помста

6 жовтня, Haevnen, 119 хв. Реж.: Сюзанна Бір. У ролях: Мікаель Персбрандт, Трін Дюрхольм, Ульрих Томсен

Один із навідоміших та найтитулованіших данських фільмів останнього часу, володар «Оскара» за найкращий неангломовний фільм. Сюзанна Бір також увійшла у світовий кінематограф разом із Догмою-95. Проте, здобувши й успіх, і «Оскар», успішно пішла в англомовне кіно, у якому також претендує на найвищі нагороди. 

Відпрацювавши кілька років в одному з таборів для біженців в Африці, сорокарічний Антон повертається до своєї родини. У таборі він навчився не відповідати насильством на насильство, і коли на батьківщині він отримує удар від автомеханіка, Антон стримується. З такою позицією батька не згоден його син Еліас.

Неділя у пеклі

7 жовтня En forårsdag i Helvede, 1977 р. 111 хв. Реж.: Йорген Лет

Ще один класик данського кіно Йорген Лет відомий кіноманам також як герой та співавтор фільму Ларса фон Трієра «5 перешкод». 

Його документальний фільм - хронологія велозабігу Париж-Рубе 1976 з погляду учасників, організаторів та глядачів – від початку підготовки і руху через усю трасу до кінцевої точки в Рубе. Фільм є не лише класикою данського кіно, але і найкращим фільмом про професійних велосипедистів 

Хуан

8 жовтня. Juan, 2010 р. 105 хв. Реж.: Каспер Хольту. У ролях: Крістофер Молтман, Михайло Петренко

За мотивами опери Моцарта «Дон Жуан». Успішний художник та плейбой Хуан зазнав слави видатного спокусника: чарівний, харизматичний, мужній, чуттєвий, сексуальний.. Черговим завоюванням стає учениця старших класів. Обставини складаються так, що Хуан вбиває її батька – впливового комісара поліції. 

Фестиваль триватиме з 29 вересня до 8 жовтня у кінотеатрі «Планета Кіно IMAX» (29.09-5.10 включно у King Cross Leopolis та 6.10-8.10 включно у Forum Lviv). Усі покази починатимуться о 18:00. Фільми йтимуть мовою оригіналу з українськими субтитрами.