Де і як часто українці ходять в кінотеатри

Статистика кінопрокату

11:39, 17 грудня 2018

В Україні працюють 525 кінозалів у 187 кінотеатрах. Такі дані озвучив голова аналітичного відділу Media Resources Management (MRM) Артем Вакалюк під час Зимового кіноринку Одеського міжнародного кінофестивалю, що завершився у Києві.

Згідно із оприлюдненою статистикою на 100 тис. населення в Україні припадає 1,24 зали. Це менше, ніж у всіх пострадянських країнах, окрім Грузії. Для порівняння у сусідній Польщі така цифра складає 3,6 зали. Лідером по цьому показнику є, як не дивно, Ісландія та Ірландія, де на 100 тис. населення припадає 12 та 10 залів відповідно.

Проте ця цифра в Україні збільшується. Чотири роки тому Україна не мала навіть одного залу на 100 тис. населення. Але, на жаль, показники ростуть не лише через збільшення кінотеатрів, але і через зменшення кількості населення.

Тим не менше спостерігається тенденція до того, що кількість залів збільшується. Проте коштом великих багатозальних кінотеатрів у торгових центрах. Маленькі кінотеатри закриваються. Так, Київ уже втратив два кінотеатри, а у Львові під загрозою закриття опинився кінотеатр «Коперник». Тим не менше, згідно із прогнозами, у 2019-2020 роках в Україні відкриють понад 70 нових кінозалів. Найбільш активно буде розбудовуватися мережі «Мультиплекс» та «Планета кіно». У Львові «Мультиплекс» має відкритись у спортивно-торгово-розважальному центрі Spartak вже у березні наступного року.

«Кінопалац» на Коперника припинив регулярно показувати фільми з червня цього року

Тенденція до закриття одно- та двозальних кінотеатрів та відкриття мультиплексів простежується не лише у нашій країні, а й в Європі, хоч вона є дуже невтішною. В Україні дві третини усіх кінозалів, сконцентровані саме в мережевих кінотеатрах.

Головним питанням кіноринку було те, як у тих залах почуває себе українське кіно. Його частка у загальному бокс-офісі кінотеатрів складає 7,6%. Для порівняння у 2013 році вона не доходила і до 1%.

У 2018 році уже вийшло 39 українських фільмів. Проте сказати точно, скільки вони заробили у прокаті, складно, адже не всі компанії надають дані бокс-офісів. Наразі п’ятірка лідерів виглядає наступним чином: комедія «Скажене весілля» заробила приблизно 55 млн грн (фільм ще є у прокаті, тож цифра не остаточна), мультфільм «Викрадена принцеса» має 36 млн грн, комедії «Свінгери» та «Дзідзьо. Перший раз» заробили по 22 млн грн. За ними з великим відривом йде історична драма «Таємний щоденник Симона Петлюри» (2,5 млн грн). Ще сім стрічок, що вийшли на екрани цього року, мають бокс-офіс від 1 до 2 млн грн. Решта ж – зібрали до 1 млн.

Комедія «Скажене весілля» заробила рекордні 55 млн грн

Ще одним важливим показником для кіноіндустрії є те, як часто глядачі відвідують кінотеатри. Для того, щоб отримати цей показник, кількість проданих квитків порівнюють із кількістю населення. В Україні такий індекс становить 0,68. Тобто середньостатистичний українець ходить в кіно менше одного разу на рік. Це стосується усіх переглядів, а не лише походів на українські фільми. Наші сусіди поляки роблять це 1,5 раза. А от лідерами є ісландці, які ходять у кіно 4 рази на рік.

Про те, які заходи планують вживати усі учасники кінопроцесу для того, аби українські глядачі активніше дивились власне кіно, а також про те, що саме вони дивитимуться наступного року – у наступних матеріалах з Зимового кіноринку на ZAXID.NET.