Кіноспільнота України просить президента врятувати Олега Сенцова

14:47, 20 червня 2014

20 червня кіноспільнота України звернулася до президента Петра Порошенка із закликом вжити  заходів щодо визволення з російського полону громадянина України кінорежисера Олега Сенцова.

У листі, розміщеному зокрема і на сайті Спілки кінематографістів України, йдеться, що Європейська кіноакадемія, Національна спілка кінематографістів України, російський КіноСоюз, Конфедерація спілок кінематографістів країн СНД і Балтії, широка українська кіноспільнота й громадські активісти увесь цей час активно виступають на захист Олега.

«Олег Сенцов є однією з тих людей честі, які словом і ділом відстоюють власну позицію, одним із тих, хто живе, керуючись принципами свободи слова й свободи думки, - йдеться у листі, - Ваша передвиборча кампанія пройшла під гаслом «Жити по-новому», але нове життя не може розпочатися, допоки люди, які його мужньо й до самозреченості відстоювали, безневинно страждають».

«Під час інтерв’ю виданню «The Times» Олег сказав: «Моя країна, за свободу якої я боровся, мене не покине». Ми сподіваємося, що Ви як Президент України зможете це підтвердити, доклавши негайних та екстраординарних зусиль, спрямованих на негайне звільнення Олега Сенцова та інших українських громадян», - вважають колеги режисера.

Від імені НСКУ лист підписав її голова Сергій Тримбач.

Нагадаємо, що кримчанин Олег Сенцов дебютував повнометражним фільмом «Гамер» (2011). Стрічка була учасником поважних європейських кінофорумів у Роттердамі та Вісбадені, отримала низку престижних нагород, зокрема, Приз світової організації кінокритиків на Одеському міжнародному кінофестивалі й приз Ґільдії кінокритиків та кінознавців Росії на фестивалі дебютів у Ханти-Мансійську.

Олег готувався знімати свій наступний фільм «Носоріг», проте відклав роботу через події  в країні.

Сенцов був учасником київського Майдану, потім допомагав українським військовим, що опинилися в скруті через російську анексію Криму.

11 травня російська ФСБ у Сімферополі затримала Олега Сенцова і ще трьох українських громадян за звинуваченням у підготовці терористичного акту. Фактично, він був викрадений з Криму російськими спецслужбами й етапований до слідчого ізолятора, московської в’язниці Лєфортово.

Олег Сенцов не визнає себе винним. Московський захисник Сенцова адвокат Дмітрій Дінзе подав скаргу до Слідчого комітету Росії, в якій вказав, що затриманий у Криму режисер в управлінні ФСБ в Сімферополі піддався тортурам – побиттю і погрозам.

За звинуваченнями у підготовці терактів Сенцову загрожує до 20 років ув’язнення.