Київ підрізав крила Львову

Чому Львів зміг укласти угоду з Ryanair, а Київ – ні

16:17, 11 липня 2017

Скасування авіакомпанією Ryanair планів відкритття дешевих авіаліній з України до міст Європи, яке мало зробити безвіз для українців доступним і практичним, відбулося через небажання керівництва аеропорту «Бориспіль» проводити послідовні переговори для укладення остаточної угоди.

ZAXID.NET спробував проаналізувати, чому, маючи подібні умови, львівський аеропорт, на відміну від київського, зміг досягнути вигідної угоди з найбільшим європейським лоукостером. Як з’ясувалося, демарш Ryanair варто оцінювати як останню пропозицію у торгах. Тепер все залежить від українського уряду.

***

«Ryanair сьогодні оголошує, що скасовує свій запланований вхід в Україну після того, як київський аеропорт не виконав угоду, досягнуту в Міністерстві інфраструктури з посадовими особами аеропорту і нинішнім генеральним директором аеропорту паном Рябікіним у березні цього року», – йдеться в офіційному повідомленні Ryanair, опублікованому ввечері 10 липня.

Через зрив угоди з «Борисполем» Ryanair відмовився літати і зі Львова, хоча раніше уклав взаємовигідну угоду з місцевим аеропортом.

Як українці стали жертвами рішення керівника київського аеропорту

«Ми шкодуємо, що київський аеропорт продемонстрував, що Україна ще не є достатньо зрілим або надійним місцем для інвестицій… Ми також жалкуємо про те, що львівський аеропорт став жертвою рішення київського аеропорту», – каже головний комерційний директор Ryanair Девід О’Брайен.

Український міністр інфраструктури Володимир Омелян, коментуючи ситуацію, заявив, що залучення найбільшого європейського лоукоста до України було передбачене відповідним указом президента.

«Міністерство, керуючись Указом президента та інтересами пасажирів, залучає найбільшого європейського лоу-кост перевізника до України. Але Бориспіль настільки унікальний аеропорт, #59 в Європі, що замість того, щоб зробити це своєю перемогою, в тому числі й економічною, знаходить пояснення, чому для них Ryanair загроза, а не вдача», – заявив Воломир Омелян.

Директор « Борисполя » вважає умови Ryanair невигідними

Ще 5 липня, порушуючи норми ділових переговорів, що передбачають конфіденційність такої інформації, Павло Рябікін на своїй сторінці у Facebook повідомив, що не згоден надати лоукостеру знижку 80% на напрям Київ-Лондон, оскільки розглядає його не як новий, а уже діючий.

Уже після заяви Ryanair про скасування планів по запуску в Україні, на спеціально скликаному ввечері 10 липня брифінгу Павло Рябікін заявив, що Ryanair хотів для себе особливих умов.

«У чому для нас полягає зона ризику. Припустимо, що на сьогоднішній день ми маємо двох перевізників, які літають в Лондон: авіакомпанія British Airways – в Хітроу, МАУ – у Гатвік. Один з них платить [«Борисполю»] 26 доларів, другий – 16. Обумовлено це різницею в обсягах пасажирів. Тим не менше, у цей момент з’являється третій перевізник, який платить 7,5 доларів», – зазначив Рябікін.

За його словами, у такому випадку існує ризик того, що інші компанії звернуться в Антимонопольний комітет і вимагатимуть для себе ті самі 7,5 дол за кожного пасажира. Не виключено, що вони це рішення отримають.

Окрім того, Ryanair хотів зафіксувати ставку аеропортового збору у 7,5 дол з пасажира на чотири роки, що, на думку Рябікіна, неприйнятно.

Cлайд із презентації директора аеропорта Бориспіль Павла Рябікіна

Серед інших вимог Ryanair, які оприлюднив Рябікін, наступні: безкоштовна аеронавігація, безкоштовні стійки реєстрації, безкоштовні стоянки для таксі, безкоштовні площі для реклами, безкоштовна оренда площ в терміналі, безкоштовна система прийому багажу, безкоштовні офіси для продажу авіаквитків, безкоштовна земля для будівництва готелю, закріплення місць стоянок для літаків, безкоштовні офіси для служби оренди автомобілів, виплата аеропортам 35% із доходів магазинів duty-free, 60-денне кредитування з боку аеропорту.

Мета була інша – заблокувати прихід Ryanair в Україну

Міністр інфраструктури Володимир Омелян проте заявив, що міністерство створило необхідні економічні передумови для укладення українськими аеропортами контрактів із лоукостером, і львівський аеропорт зумів досягнути вигідної угоди, уникнувши при цьому надмірних вимог, а «Бориспіль» – ні.

«Насправді аеропорт «Львів», ми вже маємо приклади, є докази, підписав абсолютно вигідний для аеропорту договір, контракт з компанією Ryanair. То ж пропонувалося «Борисполю». Але мета аеропорту «Бориспіль» була інша заблокувати вхід компанії Ryanair в Україну, а не вести переговори», – заявив міністр в ефірі телеканалу «112». За його словами, найбільшу вигоду від цього отримають «Міжнародні авіалінії України» (МАУ) – приватна авіакомпанія, співвласником якої є Ігор Коломойський.

Львів зміг укласти комерційно вигідну угоду з Ryanair

Генеральна директорка міжнародного аеропорту «Львів» імені Данила Галицького Тетяна Романовська підтвердила, що керівник «Борисполя» не скористався тими умовами, які були для укладення угоди з Ryanair. При цьому угода, укладена міжнародним аеропортом «Львів» імені Данила Галицького з Ryanair, є комерційно вигідною, заявила Тетяна Романовська у коментарі ZAXID.NET.

За її словами, представники Ryanair під час переговорів з львівським аеропортом також висували надмірні вимоги, але у процесі переговорів обидві сторони домоглися схеми взаємовигідного співробітництва.

«Укладена з Ryanair угода є вигідною нам, комерційно вигідною – без жодних доплат. Спочатку вони висували вимоги, які ми просто фізично не могли виконати – бодай тому, що це не у нашій компетенції. Але під час переговорів, які тривали кілька днів представники Ryanair зняли такі нереальні вимоги і ми змогли укласти нормальну рентабельну угоду, розповіла ZAXID.NET Тетяна Романовська. – Я не розумію, чому Рябікін (директор аеропорту «Бориспіль» Павло Рябікін), не зміг домовитися».

При цьому Тетяна Романовська відмовилась розкрити конкретні параметри досягнутої угоди, посилаючись на комерційну таємницю.

Разом із цим, за інформацією Тетяни Романовської, є ще час для поновлення переговорів, щоб Ryanair все-таки вийшов на український ринок авіаперевезень.

«Після почутого розчарування і нашої позиції і шаленого тиску і запевнення, що зроблено дуже багато і ми все ж хочемо бачити Ryanair, мені відповіли, що у нас є ще трохи часу для узгодження Борисполем відповідних умов угоди», – написала вона на своїй сторінці у Facebook.

«Аеропорт Львів все рівно рухається вперед і має декілька запасних планів», додала Романовська.

Ryanair готовий повернутись

Представник Ryanair підтвердив ZAXID.NET, що авіакомпанія готова запустити рейси зі Львова і Києва за умови, що керівництво «Борисполя» виконає досягнуті у березні домовленості.

«Ми будемо переглядати рішення про авіамаршрути в/із України, якщо наші умови будуть виконані», – заявив ZAXID.NET менеджер з комунікацій Ryanair Ронан О'Кіффі (Ronan O'Keeffe).

Хто розрулить кризу

У ситуації, що склалася представники Львівського туристичного альянсу закликали представників держави особисто втрутитись і провести повторні переговори з Ryanair.

Бездіяльність у цій ситуації означатиме колосальний провал української інвестиційної політики.

Прем’єр-міністр Володимир Гройсман 11 липня після спеціальної наради заявив, що переговори з Ryanair будуть поновлені. У них, крім керівництва «Борисполя», братимуть участь представники міністерства інфраструктури та директор Ukraine Investment Promotion Office Даніель Білак.

Також уряд звернеться до НАБУ та Антимонопольного комітету України щодо оцінки всього перебігу переговорного процесу за участі Мінінфраструктури і аеропорту «Бориспіль» щодо дотримання законодавства і умов конкуренції.