Київська консерваторія залишила ім’я Чайковського у назві

11:11, 27 грудня 2022

Трудовий колектив Національної музичної академії України 26 грудня не зміг вирішити, чи виш і надалі має носити ім’я композитора Петра Чайковського. Вирішення цього питання було відкладене «для подальшого вивчення». Про це повідомив міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко на своїй сторінці у Facebook.

«Ми розчаровані тим, що трудовий колектив Національної музичної академії України, вважає, що потрібно ще далі розбиратися, чи варто забирати ім‘я Петра Ілліча Чайковського з назви провідного музичного вищого навчального закладу України, чи ще треба деякий час це питання вивчати», – написав Ткаченко.

Він зазначив, що колектив консерваторії проігнорував рекомендації профільного комітету Верховної Ради, Експертної Ради з питань подолання наслідків русифікації та тоталітаризму при Міністерство культури та інформаційної політики України, рекомендації щодо Чайковського, розповсюджені Українським інститутом національної пам'яті. Також була проігнорована думка студентів вишу, які виступають за перейменування закладу.

«Питання навіть не в тому, чиє ім‘я має носити цей заклад. Це питання до маркерів, якими маркуємо свої освітній та культурний простори», – зазначив Ткаченко.

Нагадаємо, ще у червні вчена рада національної музичної академії імені Петра Чайковського виступила за те, щоб зберегти його ім’я у назві вишу. З таким зверненням керівництво академії звернулось до президента, уряду та Верховної Ради.

Зокрема у звернені йдеться про «небезпеку маніпулювання іменем Чайковського, як імперським наративом, а також висловлено прохання підтримати всі заходи для повернення Україні композитора з українським корінням, для захисту його спадщини від використання її агресором як інструменту руйнації української сутності». Звернення було підтримано одностайно.

Також прихильники збереження назви говорять про світове значення творчої спадщини композитора, що, зрештою, є універсальним аргументом у всіх противників дерусифікації.

Незгодні з офіційною позицією закладу професори та викладачі звернулися з відкритим листом до ректора НМАУ Максима Тимошенка. До них приєдналися і студенти вишу, для яких одним із суттєвих аргументів із вагомих аргументів проти імені Петра Чайковського у назві альма-матер, є той факт, що аналогічну назву носить також Московська консерваторія.

«Академії давно слід було відмовитись від цього імені, оскільки воно не працює на справжні, незалежні інтереси провідного національного вишу, не кажучи вже про інтереси української культури загалом. Адже це сталінський дарунок 1940 року, продубльоване слідом за іменем московської консерваторії найменування «молодшого брата», знак меншовартості, залежності, другорядності. Про нинішній дикий дисонанс звучання цього імені в часи повномасштабної війни, імені, що зусиллями ректорату НМАУ утримується на стінах будівлі, розташованої впритул до Майдану, годі й говорити», – прокоментувала ZAXID.NET ситуацію із назвою професорка кафедри історії світової музики НМАУ Олена Корчова.

Нагадаємо, що українські театри вирішили наразі відмовитись від виконання творів Петра Чайковського, лише київська консерваторія продовжує «триматись» за його ім’я. Представники музичної спільноти України уже назвали таку ситуацію ганебною.