Над виставою «Сталкери», яку показали у Львові в Першому театрі для дітей та юнацтва, працювали два столичні театри – Молодий та «Золоті ворота».
Специфічна комедія «Сталкери» – це історія сільських чорнобильських «стакерів». Вони ніяк не хочуть покинути радіаційну зону, бо це їхня земля. В центрі сюжету – чудернацька баба Пріся. Її зіграла столична акторка Ірма Вітовська. Задля ролі виходить на сцену в светрах та хустках своєї покійної бабці.
«Глядач мене знав за зовсім іншими персонажами, іншого ґатунку, іншого навантаження. І знав Ірму як громадянку, яка мала зовсім інші цінності. А ця роль співпала з Ірмою. Перша роль, яка співпала. Це роль-сповідь», – уточнила київська акторка Ірма Вітовська.
Поміж Прісею та її донькою – конфлікт, адже та – яскрава представниця радянського періоду, бабця ж – колишня упівка. Комедійної драматичності додає й придуркуватий дорослий онук, якого сприймають за восьмирічного. П’єсу понад два роки тому написав львівський драматург Павло Ар’є. Спершу вирішив змалювати історію мами – лікарки-ліквідаторки Чорнобильської аварії.
«Я не знала, що Павло пише п’єсу. Він така людина, що ніколи нічого наперед не говорить: я все дізнаюся в останню чергу або передостанню», – з усмішкою зауважила мама Павла Ар'є пані Ярослава.
Без її відома син виїхав на чотири дні в небезпечну зону і там зрозумів, що мусить писати про жінок-самоселів, які ще живі.
«Це жінки, які цілий світ на собі несуть і мудрість неймовірну, речі, про які ми вже забули. І живуть в тому мирі з природою, в тому договорі, де людина має таку ж вагу, як будь-яке дерево, будь-який листочок. І це вражає, той баланс», – поділився емоціями драматург Павло Ар'є.
Розв’язка сюжету – радянські мажори вбивають онука, розважаючись на полюванні. У цьому – символізм позачасової вседозволеності.
«Та зона – то вся країна наша. Події, які відбуваються з головним героєм, то події, які можуть статись з будь-ким, будь-де в нашій країні, не говорячи про зону відчуження. І нічого ти не зможеш з цим зробити», – уточнив режисер вистави і режисер київського театру «Золоті ворота» Стас Жирков.
Виставу бачила Одеса, Франківськ та Херсон. В останньому місті вона навіть взяла гран-прі фесту «Мельпомена Таврії». А в травні, обіцяють, повезуть її і до Німеччини.
Львів теж ставив виставу за п’єсою Павла Ар’є «На початку і наприкінці віків». Однак назвав її «Баба Пріся». Постановку торік, у березні, зробив у театрі імені Лесі Українки режисер Олексій Кравчук.
Додамо, що сьогодні ввечері київські актори спільно з івано-франківськими покажуть у Львові ще одну виставу – «Слава героям».