Голосіївський райсуд Києва постановив заблокувати в Україні доступ до 426 сайтів. Відповідне рішення, яке повинні виконати інтернет-провайдери й мобільні оператори оприлюднила в четвер, 25 лютого, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації.
Серед заблокованих – сайт вінницького видання «20 хвилин», російської інформагенції РБК, російської блог-платформи Live Journal та частина платформи для розробників програмного забезпечення Github gist.github.com. Крім того, до списку заблокованих також потрапив сервіс телеграм-статистики TGStat.
Також у списку – маленькі новинні ресурси, деякі сайти-«сміттярки», сайти з інформацією про криптовалюти тощо.
Відповідне рішення суд ухвалив за клопотанням Голосіївського відділу поліції.
Рішення суду стосується справи про розслідування шахрайства в особливо великих розмірах і наказує «накласти арешт на майнові права інтелектуальної власності, які виникають у користувачів мережі інтернет при використанні веб-ресурсів». Це незвичне формулювання останнім часом суди використовують регулярно. Воно фактично означає, що провайдери повинні закрити доступ до цих сайтів, пише AIN.ua.
На думку юриста громадської організації «Лабораторія цифрової безпеки» Максима Дворового, формулювання про «блокування майнових прав» не базується на українському законодавстві.
«Таке формулювання не ґрунтується на жодній з норм законодавства. Тому з погляду міжнародних стандартів захисту прав людини і ст. 10 Європейської конвенції з прав людини блокування з таким формулюванням буде визнано таким, що не відповідає критерію “передбаченості законом”. Провайдери зобов’язані це виконувати, адже це – рішення суду. Але рішення неправомірне», – зауважив юрист.
Список заблокованих сайтів оприлюднила нацкомісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації. Повний перелік можна переглянути за посиланням.
Оновлено. Поліція та прокуратура не підтримують рішення Голосіївського районного суду Києва щодо блокування 426 сайтів та подадуть апеляцію, передає «Інтерфакс-Україна» із посиланням на власні джерела в правоохоронних органах.
«За заявою громадянина поліція в установленому порядку внесла відомості до ЄРДР. Заявник же звернувся самостійно до суду. Суд без участі поліції та прокуратури ухвалив рішення та направив його в поліцію», – сказав співрозмовник агентству, зазначивши, що прокуратура та поліція не зверталися до суду з цього приводу.
Доповнено: Кримінальне провадження, за яким Голосіївський районний суд ухвалив блокувати 426 сайтів, буде закрито. Про це повідомив заступник голови МВС Антона Геращенко. Поліція вже відкликала лист в НКРЗІ, а з ініціаторами справи проведуть «бесіду».
«Сьогодні Україна з подивом дізналася про те, що рішенням Голосіївського районного суду м.Києва накладено арешт на 426 інтернет-сайтів. Мені почали дзвонити десятки журналістів з резонним питанням: що взагалі відбувається?», – йдеться у повідомленні Антона Геращенка у Facebook.
У дописі Геращенка розкриваються деякі деталі справи, в рамках якого було видано резонансне рішення Голосіївський слідчим суддею. Зокрема повідомляється, що громадянин Олександр Пан 17 грудня 2020 року звернувся в поліцію зі скаргою на шахрайство. Поліція зареєструвала його заяву про вчинення кримінального злочину. Після чого Пан і його адвокати, на підставі цієї заяви, звернулися до Голосіївського районного суду з вимогою накласти арешт на сотні інтернет-сайтів.
4 лютого 2021 суддя Катерина Плахотнюк винесла рішення про визнання 426 сайтів, що принижують честь і гідність позивача і наклала на них арешт. Після чого рішення направили слідчому поліції і НКРЗІ.
Після резонансу в ЗМІ поліція відкликала лист до НКРЗІ. Прокуратура також ініціювала перевірку даного інциденту: в разі відсутності складу злочину справу буде закрито. Геращенко також порекомендував власникам сайтів оформити скаргу до Вищої ради правосуддя на дії судді Плахотнюк, щодо її професійної компетентності.
Він запропонував законодавчо ввести дослідчу перевірку заяв громадян, щоб відсівати «подібного роду замовні справи» і заявив, що з Олександром Паном «розмова буде проведено окремо».
Крім того НКРЗІ повідомило про відкликання оголошення про зобов’язання операторів, провайдерів телекомунікацій здійснювати заходи із блокування (закриття) доступу до веб-ресурсів.