Класик українського мистецтва Петро Сипняк святкує 60-річчя великою виставкою у Львові

16:36, 29 березня 2019

Народний художник України Петро Сипняк відкрив масштабну персональну виставку у Національному музеї ім. Андрея Шептицького. Демонструє свої найновіші твори з різних циклів.

Петро Сипняк походить із багатодітної родини села Лани під Галичем. Вже тоді у дитинстві, зізнається художник, виношував мрію малювати.

«Наштовхнула мене на малювання моя баба, яка дуже багато вишивала. Я їй перемальовував квіти: маки, чорнобривці і потім баба калькою перебивала на полотно і вишивала це все», – згадує художник.

Далі вступив до Львова в інститут і відтоді життя цілком змінилося: ще студентом почав брати участь у колективних виставках. Із тих часів зберігає одну реліквію.

«Палітра – це найдавніша річ у моїй майстерні. Вона зі мною ще з перших днів, коли я був студентом. І я бережу її донині», – Петро Сипняк із сентиментами показує палітру, на якій за більше, ніж 30 років, назбирався товстий шар фарби.

Нині за плечима Петра Сипняка – 35 персональних виставок, він є співзасновником «Клубу українських митців». Окрім того художник – активний волонтер, дає свої картини на благодійні аукціони, разом із колегами купує обладнання для вояків.

«Я вважаю, що така допомога – справа честі. Для мене взагалі не стоїть питання: малювання як заробіток, так само не стоїть питання: малювання як епатаж чи якась гра. Для мене малювання – потреба, як дихати, як їсти. Я малюю постійно», – розповідає митець.

На ювілейній виставці Петро Сипняк демонструє себе у найновіших творах у різних живописних жанрах і серіях. Найзнаніші – його чумаки. Цей цикл автор малює уже понад 20 років і щоразу знаходить свіжі ракурси.

«Я десь себе порівнюю з чумаком. Я вважаю, що чумаки і воли тягнуть віз і їдуть повільно, довго, але вони приходять до мети», – пояснив автор.

Але найчастіше у творчості Петра Сипняка – пейзажі, здебільшого, рідні краї. Ще одна його улюблена стихія – тема вертепу, а також портрети – часто малює свою доньку Соломію та рідних.

«Портрет я вважаю найскладнішою темою для художника, це як екзамен на зрілість», – зізнається митець.

«Петро Сипняк належить до когорти тих вагомих митців, які репродукують у своїй творчості українську тематику. Щастя, що Петро Сипняк, який відбувся у Львові, який становився як митець у Львові, який пов'язав своє життя із цим містом, залишився тут і не виїхав за межі нашої країни», – каже заступниця директора Нацмузею ім. А. Шептицького Оксана Біла.

Персональна ювілейна виставка Петра Сипняка у Національному музеї уже доступна для огляду.