Кнопкодавство у Львівській міській раді виходить на новий рівень: віднедавна тут не лише депутати голосують одні за одних, але й особи без мандата можуть тиснути кнопки – замість народних обранців. І все це – традиційно безкарно для депутатів. Народні обранці – поза покаранням…
Очевидно, саме через такий собі голосувальний інцидент була змушена звільнитися чиновниця міськради, яка на одній з останніх сесій голосувала замість депутата-«свободівця». Той вже за звичкою залишив картку в системі «Віче», чим і задав старт цій історії. На захист жінки, яка чи не єдина насправді покарана в цій ситуації, ВО «Свобода» стала лише після того, як міський голова підписав заяву на її звільнення…
Інцидент трапився 24 травня, коли сесійне засідання, здавалося б, ставало щораз спокійнішим. Уже було озвучено політичні заяви, депутати, що гаряче виступали з трибуни, віддихувались на своїх місцях у залі, обговоривши всі можливі дискусійні питання, вигідні одним і натомість невигідні іншим. У цій частині засідання журналісти вже мали б розслабитись і автоматично ставити «плюсики» навпроти «нецікавих» питань. Але залишена «свободівцем» Андрієм Рікотою картка, яка вже не вперше приваблює сторонніх покористуватися нею, зробила і цього разу свою справу. Журналістам вдалося поспостерігати доволі незвичну картину: за депутата почала голосувати жінка без мандата – чиновниця секретаріату ради, фактично, одна з підлеглих Василя Павлюка.
Оскільки місця для журналістів у залі розташовані зліва, одразу за депутатами, в ложі для преси часто можна почути пікантні деталі депутатських відпусток, останні популярні серед депутатів анекдоти і підглянути, як вони голосують одні за одних.
А тим часом роль депутата-кнопкодава взяла на себе чиновниця, яка, сівши на місце Рікоти, з депутатським запалом голосувала синхронно з сусідами-«свободівцями» Андрієм Хомицьким та Ларисою Василишин. Останні, здається, навіть не зауважили підміни, чи, можливо, це просто звичне для них видовище – голосування за інших. Та й після зауважень від інших депутатів голосування чиновниця не припинила. Надто це захопливе відчуття – що впливаєш на прийняття важливих рішень…
Такою новиною ZAXID.NET вирішив поділитися з іншими: вже наступного дня скерував інформацію (фото і відео) та інформаційний запит про цей інцидент до секретаря ради Василя Павлюка, який пообіцяв його розслідувати, але тільки згодом, бо раптово «працівниця, щодо якої мало б проводитися службове розслідування» виявилась «відсутня на роботі внаслідок тимчасової непрацездатності». Опісля Павлюк взагалі повідомив: «Порушень на даний час не виявлено». Що мав на увазі Василь Павлюк – не до кінця зрозуміло: чи планують у секретаріаті виявити порушення згодом, якщо їх не було виявлено «на даний час», чи це вже остаточний вердикт?
Тим часом велику тінь сумніву на щирість слів Василя Павлюка кидає повідомлення на сайті «Свободи», яке, напевно, необачно було опубліковане вже 25 травня: «Провівши внутрішнє розслідування… голова фракції ВО «Свобода» у ЛМР (Руслан Кошулинський, – ред.) оголосив догану депутатові Андрію Рікоті за те, що він покинув сесійну залу та залишив свою картку для голосування у системі. Депутати, які невчасно відреагували на поведінку працівниці міської ради, також отримали дисциплінарні стягнення».
Виходить, інцидент був! Тим більше, що один зі «свободівців», що сидів поряд, у приватній розмові з автором цих рядків навіть театрально здивувався, як оце так можна було помітити таке неподобство з місця для журналістів…
Щодо Андрія Рікоти, на якого у цій статті кинуто чи не найбільше собак, він визнає, що залишав своє місце у сесійній залі, не забравши картки з системи для голосування, і що кнопкодавство загалом – неприпустима практика. Але чи винувата чиновниця – він не впевнений, бо вважає, що от зовсім ще не доведено, чи жінка голосувала замість нього: «Не можуть звільняти працівника міської ради через те, що якийсь депутат залишив свою картку… Справді, якщо голосування було, треба з’ясувати, за які питання, ті питання переголосувати… Якщо цього нема, це більше нагадує політичні ігри в певних інтересах».
Які саме інтереси має на увазі Рікота – незрозуміло: працівниця «Секретаріату ради», фактично, була підлеглою Павлюка і виконувала завдання за його дорученнями (зокрема за його дорученням неодноразово надавала журналістам копії тих чи інших заяв та звернень). Депутати-«свободівці» також не мали нічого проти її голосування. Справжні причини таких дій, очевидно, могла б пояснити сама екс-чиновниця, якби погодилась спілкуватися з пресою.
Але справді нелогічною виглядає розв’язка: звільнення чиновниці проти догани депутату, який вже не вперше залишає свою картку під чиюсь опіку (раніше нею за відсутності Рікоти голосувала Лариса Василишин за міський бюджет 2012 року). Та й щодо кнопкодаства: як показує практика, переглядати ухвали, які приймали депутати-«піаністи» без кворуму чи в міській, чи в обласній радах, ніхто не збирається. Тим більше, що міський голова Андрій Садовий не захотів ставити під сумнів їхньої законності.
А от люди, з яких можна спитати за цю ситуацію, здається, лукавлять. Якщо раніше Василь Павлюк на запитання про те, чому депутати міськради голосують «за себе і за тих хлопців» аргументував так: «Ми бачимо, що робиться у Верховній Раді, в інших радах», то днями у чаті на одному з львівських видань на запитання про кнопкодавство відповів просто і лаконічно: «Не знаю, про що мова».