Княжий Звенигород відтворили у віртуальній реальності

12 локацій міста XII століття можна побачити через VR окуляри

15:47, 30 жовтня 2020

Княжим містом Звенигород відтепер можна буде мандрувати у віртуальній реальності. Від весни заповідник «Древній Звенигород» почне приймати туристів. Тоді ж на городищі будуть доступні для відвідувачів і VR окуляри.

За 20 кілометрів від Львова збереглося давнє городище — Звенигород. Це місто існувало у княжі часи в XI-XIII століттях. Його вщент спалили монголи, і до наших днів збереглися тільки вали та фундаменти під землею.

Але як показати туристам місто, яке не збереглося? Відбудовувати було б повним дилетантством, бо це пошкодить культурний археологічний шар землі, де досі можуть бути скарби. Тому заповідник «Древній Звенигород», який створили щойно цього року, буде презентувати спадщину за допомогою сучасних технологій.

«Все, що буде в Звенигороді, як я кажу, це — історична кремнієва долина. Тобто я буду намагатися потягнути туди все, що буде нове у світі створюватися, будемо пробувати його застосувати в культурній спадщині, особливо в археології. Спробувати відтворити те, що людям є незрозумілим, показати його цікавим і атракційним, але з науковою складовою», — розповіла в. о. директорки заповідника Наталія Войцещук.

На основі тривимірної моделі і достовірних археологічних даних заповідник та фахівці компанії Skeiron створили проект віртуальної реальності. Ви одягаєте VR окуляри і можете розглянутися у 12 місцях княжого Звенигорода, періоду його найбільшого розквіту — у XII столітті. Ви потрапляєте на головну вулицю, у різні квартали, в палац, церкву, дивитеся на місто згори, з бастіонів.

«Ми хотіли, щоб воно не було, як 3D. Тому ми вирішили туди додати трошки життя. Додали промені сонця, ефектів, додали метеликів, комашок, котиків, тваринок, курей. Їх можна буде пороздивлятися в різних місцях. Хлопці ще трошки доозвучили, додали атмосферності», — додав керівник технічної частини проекту Роман Джек.

Також розробили додаток Княжий Звенигород AR. З його допомогою, ви можете зісканувати QR код і пройти крізь реальний і віртуальний портал часу.

«Ви потрапляєте в тогочасний інтер'єр замку і церкви, проходите крізь раму дверей і дивитеся зсередини, як це все виглядало. Ми також можемо покрутитися на 360 градусів і подивитися», — каже розробник AR продукції «Княжого Звенигорода» Андрій Гривняк.

До цього додатку створили також дитячу книжку, вірші до якої написав Андрій Содомора, а ілюстрації намалювала Леся Квик. Герої казки стають тривимірними. Також надрукували листівки з відсканованими артефактами, які викопали у Звенигороді, і гіпотетичними будівлями. Додаток AR перетворює зображення на об'ємні.

Окуляри віртуальної реальності встановлять на території городища і заповідника «Древній Звенигород» запрацює навесні. Тоді ж почнуть приймати туристів. А наразі наступного тижня там відновлять археологічні розкопки.

За словами розробників, відтворити вигляд Звенигорода допомогли археологічні дослідження, які показують планувальну структуру міста, матеріали, з яких було збудоване це місто, речі побуту. Окрім того, творці також орієнтувались на вигляд схожих міст у Європі та додають: якщо нововиявлені археологічні знахідки змінять уявлення про вигляд Звенигорода, то до віртуальної реальності обов’язково внесуть зміни.