Коаліція. Умови Порошенка

Що пропонує президент охочим увійти до парламентської більшості

12:15, 29 жовтня 2014

У середу, 29 жовтня «Блок Петра Порошенка» оприлюднив для обговорення текст коаліційної угоди, яку запропонують підписати учасникам майбутньої парламентської коаліції. Крім принципів створення та організації роботи коаліції, у цій угоді найбільше уваги приділено реформам. Як йдеться у преамбулі документу, в основу коаліційної угоди закладено стратегію «Україна – 2020», розроблену президентом. ZAXID.NET пропонує витяги з коаліційної угоди, які стосуються найважливіших питань.

Формування коаліції

У проекті угоди пропонується, що Зібрання коаліції прийматиме рішення про включення і виключення будь-якої фракції зі своїх лав. Зокрема: депутатська фракція, яка не є учасником коаліції, може за згодою коаліції увійти до її складу, приєднавшись до коаліційної угоди. Якщо депутатська фракція виявила бажання стати учасником коаліції на умовах, які відрізняються від викладених у коаліційній угоді, за згодою коаліції всі її учасники укладають нову коаліційну угоду. Водночас депутатська фракція за рішенням Зібрання коаліції може бути виключена з її складу у випадку порушення коаліційної угоди. Депутатська фракція має право у будь-який час вийти зі складу коаліції, попередивши про це письмовою заявою керівників інших депутатських фракцій, що входять до коаліції, не менше ніж за 10 днів до дати виходу.

Формування уряду

Проект коаліційної угоди передбачає, що учасники коаліції пропонують кандидатури в уряд, а «квотування заступників міністрів не допускається».

Міністри повинні будуть визначити кандидатури на посади своїх заступників, а також керівників і заступників керівників центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується міністром, а квотування цих посад не допускається.

«Невиконання членом Кабміну його зобов’язань у відповідності з цією угодою є підставою для його відставки. Учасники коаліції, які висунули кандидатуру відповідної особи на посаду члена Кабінету міністрів, повинні забезпечити відставку такого члена Кабінету міністрів за рішенням Зібрання коаліції», - наголошується у проекті угоди.

Формування держбюджету

Кабмін зобов’язаний піти у відставку, якщо Верховна Рада приймає закон, що збільшує видаткову частину бюджету, всупереч позиції Кабінету міністрів з цього питання. Коаліція в такому випадку зобов’язана сформувати новий уряд або прийняти рішення про своє припинення.

У проекті угоди наголошується, що Верховна Рада до липня затверджує Бюджетну декларацію, розроблену Кабміном. У випадку, якщо Кабмін не може узгодити з коаліцією основні макроекономічні показники і показники державного бюджету (загальні доходи, видатки, дефіцит і загальні видати по головних розпорядниках бюджетних коштів) при обговорення Бюджетної декларації, Кабмін зобов’язаний піти у відставку, а коаліція – сформувати новий уряд.

До 15 грудня Кабмін повинен подати у ВР проект держбюджету на 2015 рік.

Зобов’язання щодо угоди про асоціацію з ЄС

Коаліція повинна першочергово підтримувати законопроекти, подані Кабміном і спрямовані на виконання угоди про асоціацію. За цей напрямок в уряді відповідатиме перший віце-прем’єр – міністр по євроінтеграції. До 2016 року коаліція і Кабмін повинні реалізувати основні зміни в сфері технічного регулювання і безпечності харчових продуктів, передбачені угодою про асоціацію з ЄС.

Реформа обороноздатності

Підвищення обороноздатності України, перехід на стандарти НАТО, а також реформа оборонно-промислового комплексу і системи мобілізації повинні бути реформовані з врахуванням АТО. Зокрема, пропонується задекларувати реформу системи забезпечення національної безпеки та оборони, розробку і прийняття нових редакції Стратегії національної безпеки і Військової доктрини з врахуванням змін у військово-політичній обстановці навколо України, реформу всієї системи мобілізаційної підготовки та мобілізації України з урахуванням особливостей збройної агресії в сучасних умовах.

Реформування енергетики

У проекту угоди пропонується забезпечити залучення масштабних приватних інвестицій в енергетичну галузь, провести диверсифікацію джерел поставок газу (не більше 30% споживання на частку одного постачальника) і палива для атомних електростанцій з метою посилення конкуренції між постачальниками, зменшення рівня монополізації та ізоляції українського енергетичного ринку.

Також пропонується задекларувати введення в дію з 2018 року норми про те, що жодна іноземна компанія або країна не можуть бути постачальниками газу в обсязі понад 30% від річного обсягу споживання Україною газу.

Реформа місцевого самоврядування

Президент пропонує задекларувати у коаліційній угоді внесення змін до Конституції, які забезпечать прийняття низки законодавчих актів, необхідних для реалізації реформи місцевого самоврядування і територіальної організації влади.

Пропоновані зміни: розподіл повноважень між різними рівнями влади із забезпеченням принципу субсидіарності (повноваження передаються на найближчий до населення рівень, на якому вони можуть бути найбільш ефективно реалізовані); розширення повноважень об'єднаного товариства (повноваження суспільства: позашкільна освіта, загальна середня освіта, утримання органів місцевого самоврядування, в тому числі муніципальної міліції, первинна медична допомога); забезпечення бюджетної автономії і фінансової самостійності місцевих бюджетів, при якій бюджетний процес на місцях не залежатиме від прийняття державного бюджету, а частина податку на прибуток і податку на доходи фізосіб залишиться у місцевих бюджетах.

Реформа вугільної промисловості

Україна приватизує всі вугледобувні підприємства відповідно до спеціального закону і ліквідує або законсервує всі шахти, які не вдалося привуватизувати. Реформа передбачає: запровадження біржової форми торгівлі вугіллям (електронні торги) з метою переходу до ринкового ціноутворення на енергетичне вугілля; перехід на прямі договори продажу вугілля, ліквідацію ДП «Вугілля України». Також проект угоди передбачає створення системи соціальної підтримки працівників ліквідованих або законсервованих шахт і населення цих територій.

Антикорупційна реформа

Передбачає створення до січня 2015 року Національного антикорупційного бюро (директора призначать через відкритий конкурсний відбір); створення Національного агентства з питань запобігання корупції; впровадження процедури перевірки на доброчесність та моніторингу способу життя публічних службовців; ліквідація корупційних схем, що діють в державному секторі.

Детальніше з текстом проекту коаліційної угоди можна ознайомитись тут.