Коаліційна кадриль

Чи отримає уряд «ефект доміно»?

23:26, 7 липня 2015

Звільнення першого з міністрів нинішнього уряду може стати прелюдією до його радикального переформатування найближчої осені. Щоправда, з деякими міністрами парламентарії не стануть церемонитися вже влітку. Міністра екології та природних ресурсів Ігоря Шевченка парламентарії звільнили Нехай не рекордною кількістю голосів, але з таким інформаційним шлейфом, після якого невдалому чиновнику буде важко знайти собі можливості для продовження політичної кар'єри.

Сам Шевченко, який після звільнення енергійно виносить сміття з урядового будинку, заявив, що не виключає балотування на мерських виборах у Києві чи Одесі і розглядає можливість приєднання до команди Міхеїла Саакашвілі в Одесі.

Показово, що Верховна Рада не поспішає призначати нового міністра екології. Очевидно, всередині коаліції йде дискусія: чи зберегти цей портфель за «Батьківщиною», представники якої відхрещувалися від Шевченка із завзятістю, гідною кращого застосування, або передати іншій політичній силі, представленій в парламенті.

Варіант пошуку позапартійного професіонала, здатного налагодити роботу міністерства, відверто кажучи, не розглядається. Втім, нескладно здогадатися, що новий міністр буде працювати під пильним наглядом громадськості та зацікавлених осіб.

Звільнення одного з членів уряду Яценюка рикошетом вдарило по іншому. Фракція «БПП» наполягає на звільненні Олександром Квіташвілі кабінету міністра охорони здоров'я через нездатність здійснити реформу галузі. Той заявив, що вже написав заяву про відставку, але має намір добиватися розгляду пакету законів, спрямованих на серйозні зміни в охороні здоров'я.

Сумніваюся, що чиновник, який в грудні отримав портфель, зможе зберегти своє крісло, скоріше, він буде змушений з ним розлучитися. Масштабні кадрові перестановки в уряді заплановані на осінь, про це вже неодноразово говорив Петро Порошенко, а Арсеній Яценюк пообіцяв за літо перевірити ефективність роботи кожного свого підлеглого.

На минулому тижні Арсеній Петрович активно нарізав завдання в міністерствах інфраструктури та освіти і науки і захоплювався новою патрульною службою у Києві.

Самому Яценюку звільнення не загрожує до початку економічного зростання в країні - навряд чи хто-небудь захоче займати прем'єрське крісло в нинішніх непростих умовах. Тим більше - враховуючи темпи падіння рейтингу нинішнього глави уряду і обсяг стоять перед виконавчою владою завдань.

P.S. Верховна Рада 340 голосами затвердила Василя Грицака на посаді голови СБУ. Було б непогано, щоб цей крок став не тільки демонстрацією здатності прислухатися до кадрових побажань президента, але і відмовою від квотного принципу, який вбиває ефективність політики у вітчизняних реаліях.