«Кохатися і народжувати треба у затишному місці»

Французький акушер-гінеколог Мішель Оден про те, чому під час пологів слід відключити мозок

17:12, 23 січня 2017

Французький акушер Мішель Оден отримав світову популярність після того, як у 1970-х роках ввів у акушерську практику басейни і кімнати з домашньою атмосферою для пологів. Понад 20 років він разом з колегами-акушерами працював у лікарнях Франції, де приймав близько 1000 родів на рік. Свій досвід та дослідження лікар виклав у низці книг про те, як зробити пологи жінок легшими та приємнішими, а за його публікаціями BBC зняла фільм «Відроджені роди».

У 1987 році Мішель Оден заснував Науково-медичний центр первинного здоров’я у Лондоні, де зараз живе та працює. Він також розробив унікальний курс навчання для доул – помічниць під час родів, які надають практичну та психологічну підтримку.

Минулими вихідними Мішель Оден вперше відвідав Львів з лекцією «Народитись у любові», ZAXID.NET занотував найцікавіші моменти зустрічі.

Чому у кімнаті породіллі має бути якнайменше людей?

Я не дуже люблю фотографії з родів, а знаєте чому? Бо відразу уявляю, як породіллі було незручно через присутність у кімнаті оператора. У кімнаті, де жінка народжує, має бути якнайменше людей.

Ви напевно стикалися із тим, що різні лікарі і різні країни мають відмінні підходи до пологів. Науковці насправді теж не до кінця дослідили цю тему, тому тут дуже багато суперечностей. До прикладу, до 1980 років нам було відомо лише про механічний вплив гормону окситоцин на процес пологів. Це гормон, який пришвидшує процес пологів.

Мішель Оден написав 13 книг про акушерство і у 87 років продовжує їздити з лекціями про пологи

Тільки нещодавно нам стало відомо, що цей гормон не просто механічно сприяє виникненню переймів, а впливає на ефективність цього процесу. Окситоцин викликає почуття задоволення, зниження тривоги і відчуття спокою. Багато досліджень довели його роль в людських відносинах. Можна сказати, що окситоцин – це головний гормон любові. Він виділяється у жінки під час сексу, при народженні дітей та під час годування грудьми.

Це основна частина цілого коктейлю любові, який жінка повинна випустити в кров, щоб народити. І ми повинні зрозуміти, наскільки його виділення залежить від чинників навколишнього середовища. Його ще називають «сором'язливим гормоном». Він не виділяється, якщо присутні незнайомі люди. Без цього гормону пара не зможе кохатися, відтак навіть в суспільстві, де є свобода сексуальних відносин, люди завжди усамітнюються для сексу.

Тому й пологи не можуть проходити в неспокійній атмосфері - окситоцин просто не буде з'являтися. У природі самка усамітнюється для пологів. Раніше так робили і жінки. Але навіть тоді вони народжували поруч зі своєю матір'ю, тіткою або бабусею, завданням яких було захищати спокій жінки від тварин або людей. Звідси і бере початок робота акушерки.

Скільки генів дитині дає мама, а скільки тато?

Іще донедавна вчені вважали, що батьки передають дитині однаку кількість генів, але насправді матері передають більше.

Окрім того, материнські гени впливають на те, які з них проявляться у дитині, а які ні. В певні моменти життя ті чи інші гени можуть набувати здатність не проявлятися. Тобто вони не змінюють свою структуру, але сидять тихенько в геномі і мовчать. Це відбувається через появу у гена певного маркера, який пригнічує його прояв. Пологи - один з тих самих критичних періодів, коли гени отримують маркери і будуть вже просто мовчки присутнім все життя, не проявляючись.

Генетики виявили, що у спадок передаються не тільки гени, але і маркери, які їх пригнічують. При чому ці отримані риси більшою мірою успадковуються від матері.

Від матері успадковується мікробіом. Мікробом - це частина нашої індивідуальності, це унікальний для кожної людини набір мікроорганізмів, що живуть на шкірі, слизових і внутрішніх органах. Дитина отримує в утробі від матері спочатку антитіла, а потім, народжуючись, мамину флору.

Найбільше відкриття ХХ століття

Революційним відкриття минулого століття стало те, що новонародженому малюку у перші хвилини життя потрібна його мама. Напевно, це звучить для вас дуже очевидно і смішно. Але мені 87 років і я добре пам’ятаю, що ще 50 років тому породіллі і немовлята лежали у окремих кімнатах. Нікому не приходило в голову, що їм краще проводити час разом.

Довгий час вважалося, що молозиво (молоко, яке виділяється у перші кілька днів після пологів) шкідливе дитині і було безліч аналогічних вірувань, які посилювали дію один одного. Але всі вони мали один ефект - відлучення матері від дитини. Виходило, що дитину слід забрати у мами і про неї має дбати хтось інший, наприклад лікар.

У 1953 році я був студентом-медиком і проходив практику в паризькій лікарні. Акушерка відразу перерізала пуповину, мила дитину. Уявіть, жодна жінка не казала: «А можна мені притиснути дитину до себе? Залишити її?». Ніхто просто не думав, що це можливо, кілька днів дитина спала окремо, інколи з іншими дітьми. А потім вчені встановили, що у ссавців є короткий період після пологів - період, який ніколи не повториться, - який дуже важливий для установки зв'язку між матір'ю і дитиною. Тільки після цього вчені задумалися: може перевірити це на людях?

А ще розкажу приклад із новонародженими телятками. Не знаю, чи ви добре у них розбираєтеся, але мені відоме дослідження, де описано, що маленькі телята потребують материнського молока у перші хвилини життя. Якщо вони його не отримають, то помруть. У людей це не так критично, але вчені і тут задумалися: якщо це так необхідно для телят, то може і для людських дітей не завадить? І вони мали рацію.

Науковці виявили, що якщо маму з немовлям не розлучати, то дитина протягом години сама знайде материнські груди, це запрограмовано в її поведінці.

Чи може породілля народжувати голодною?

Я вже сказав, що дуже важливо, аби під час пологів жінка мала високий рівень головного гормону любові – окситоцину. Протилежним до цього гормону є адреналін. Він часто підвищений у людей, які зголодніли. Тому не слід поспішати завершувати ділову розмову перед обідньою перервою, бо у цей момент ми агресивні і можемо зробити поспішні висновки. Натомість після обідньої перерви, коли ми ситі, то заспокоєні та щасливі.

Можемо звернути увагу на таку закономірність: якщо у лікарню приїхала жінка, яка вважає, що вже народжує, але каже «Я б щось перекусила», то насправді вона ще не зовсім готова народжувати. У голодних людей у крові є адреналін, який «відкладає» роди.

Поясню на такому прикладі: у тварин, як правило, якщо поруч хижак чи небезпечна тварина, то самка ніколи не народить. У неї виділяється адреналін, відтак роди у цей момент «завмирають», вона буде битися або тікати. Для цього потрібна енергія, тому самка відкладе пологи на потім. Тільки коли небезпека мине, адреналін ущухне, вона повернеться до народження дітей.

Стрес це добре чи погано?

Ми звикли, що слід уникати стресу або хвилювання. Стрес – це погано. Але що більше досліджень ми маємо, то більше це виглядає не так однозначно. Відсутність стресу впливає на немовля.

Гормони стресу, як в організмі матері, так і в організмі плоду, відіграють важливу роль в дозріванні легень немовляти. Цей факт дуже добре відомий, з цього випливає й інше.

За словами Мішеля Одена, гормони стресу в організмі матері і плоду відіграють істотну роль в дозріванні легень немовляти

За останні кілька років ми дізналися, що гормони стресу в організмі матері і дитини відіграють і безліч різних інших ролей. Наприклад, мені відоме шведське дослідження показує, що він відіграє важливу роль в дозріванні нашого нюху.

Дітям давали відчути специфічні запахи відразу після появи на світ. І потім їм пропонували ті ж запахи через 3-4 дні після народження. Діти вже вміли розпізнавати знайомі запахи! Всі діти, крім тих немовлят, які народилися кесаревим розтином до настання переймів, не пережили стрес. Вчені прийшли до висновку, що наявність і відсутність гормону стресу в крові у дитини призводить до формування ефективного нюху або його недорозвинення.

Додам, що науковці зауважили, що у крові у немовлят, які народилися кесаревим розтином до початку переймів, немає адипонектину - який формує обмін речовин, зокрема обмін жирних кислот. Можна припустити, що ці діти матимуть більшу схильність до ожиріння в майбутньому.

Чому на пологах слід відключити мозок?

На останніх тижня вагітності жінки помічають, що стають забудькуватіші. Навіть жінки, які займалися складними математичними підрахунками відзначають, що звичні мисленнєві процеси у них гальмуються.

І тут я знову проведу паралель з тваринами. Чим ми відрізняється від інших ссавців? У нас розвинена частина головного мозку, яка називається неокортекс. Це кора головного мозку, завдяки якій ми можемо аналізувати інформацію.

У деяких ситуаціях неокортекс може «відключатися» або загальмовувати фізіологічні функції, сама природа заклала для нас таку опцію. Це ключ до того, аби збагнути людську фізіологію і зокрема те, що відбувається під час пологів.

Ось приклади того, як фізіологічні функції можуть бути загальмовані надмірною активністю цього неокортексу. Ми вже говорили про нюх. Я недавно прочитав статтю ізраїльських вчених, в якій йде мова, що у людей нюх слабне, коли включений мозок, інтелект. Вони довели дуже просту і очевидну річ: нюх тоншає, коли вип'єш вина. Коли п'єш бокал вина, у тебе знижується активність кори головного мозку, і тоді він нас вже не так контролює.

Неокартікальне гальмування досліджували фізіологи, а от в медицині воно іще не проаналізоване достатньо. Щоправда, деякі прояви гальмування медики побачити на власній практиці. Наприклад, урологи знають, що не варто стояти над душею пацієнта, щоб він при них здав аналізи сечі. Людина просто впаде у ступор і не зможе цього зробити.

Інтелект, якщо він активний, гальмує фізіологічні функції, зокрема і під час пологів.

Напевно ви усі чули історії про те, як жінки під час пологів поводилися дуже незвично: кричали, ображали людей навколо, вони забували про усе, що читали і як готувалися до цього моменту.

Один з моїх улюблених прикладів - коли жінка покусала свою акушерку, інший приклад – покусала свою доулу. Це яскраві історії про те як неокортекс був в якісній відключці!

Важливе у цьому те, що коли контроль неокортексу ослаблений, жінка легко народить та сама знайде потрібну позицію для пологів. Це найголовніше, що слід знати тим, хто у цей момент народжує.