Цибулю, як і часник, дуже часто садять під зиму. Проте, щоб отримати хороший врожай наступного року, потрібно дотриматися правильних термінів посадки та норм агротехніки. «Флорист-Х» розповідає, як і коли варто садити цибулю восени.
Коли садити цибулю під зиму
Загалом найкращий час посадки цибулі під зиму – з кінця жовтня до початку листопада, тобто за 30-35 днів до настання стійких холодів. Точніший термін допоможе підказати термометр – температура повітря має опуститися до +5°С і триматися кілька днів.
Крім того, варто звернутися і до посівного календаря, щоб обрати найбільш сприятливий день для посадки. У жовтні 2023 року такими днями для посадки загалом овочів є 2, 3, 6-8, 15-17, 21, 22, 25, 26, 29, 30 числа, суто для городньої цибулі – 2, 3, 29, 30. У листопаді сприятливі для посадки будь-яких овочів 3, 4, 10, 11, 17, 18, 21, 22, 26, 30 числа, для ріпчастої цибулі – 10 та 11 листопада.
Де садити цибулю під зиму
Обирайте для цибулі ділянку, де раніше росли зернові, крім вівса, кукурудза, буряк, гірчиця, ріпак, фацелія, горох, квасоля, вика, помідори, салат, огірки і будь-яка капуста. Не саджайте її після бобів, картоплі, петрушки, селери, люцерни та червоної конюшини, щоб уникнути зараження нематодами. На одному місці цибулю можна вирощувати не більше двох років, так само не можна садити її відразу після часнику.
Ґрунт для цибулі повинен бути легким – найбільше підходять добре дреновані перегнійно-піщані ґрунти або перегнійний суглинок на південному чи південно-західному схилі, захищеному від вітру високими рослинами. У цибулі слабка коренева система, тому їй потрібен родючий ґрунт.
Ґрунт перед посадкою потрібно заздалегідь перекопати з перегноєм (5-6 кг на м²) і мінеральними добривами з розрахунку 10-15 г калійної солі і 20-25 г суперфосфату на м². Замість мінеральних добрив можна внести екофоску із того ж розрахунку. Перед самою посадкою бажано розсипати по ділянці золу з розрахунку 10 г на м².
Як садити цибулю під зиму
Попередньо посортуйте посадковий матеріал. Для отримання цибулі-ріпки найкраще підійде дрібна сіянка діаметром 1-3 см, для зелені – цибулинки більші 3 см. Ділянку вирівняйте та ущільніть, зробіть борозенки завглибшки приблизно 5 см на відстані близько 15-20 см одна від одної. Суху дрібну сіянку розкладіть по борозенках через 5-7 см, засипте сухою землею і злегка її утрамбуйте. Поливати озиму цибулю після посадки не потрібно.
Коли настануть заморозки, замульчуйте ділянку з озимою цибулею сухим листям, ялиновим гіллям, сосновою хвоєю, а зверху притисніть укриття гілками, щоб його не розмело вітром. Якщо очікується холодна і безсніжна зима, можна вкрити ділянку зверху по мульчі плівкою.