«Коли ти на вершині, то відчуваєш ейфорію»

Історія успіху львівських волонтерів, що здійснюють мрії людей з інвалідністю

09:20, 8 грудня 2018

«Теорія Великого Виклику» – проект про неймовірних людей, які, незважаючи на життєві обставини чи труднощі, реалізовують свої мрії та ідеї, змінюють себе і змінюють світ. Це історії українців, що надихають, мотивують та власним прикладом доводять: ризик, наполеглива праця й любов до власної справи – найкращий капітал для успішного старту. Кожен герой – це унікальна історія того, як іти вперед, досягаючи поставленої цілі. В ефірі щопонеділка, о 18:30, на 24 каналі.

ZAXID.NET публікує історію волонтерів проекту «On 3 Wheels», які допомагають людям з інвалідністю здійснювати мрії, а саме – підійматися в гори.

***

За два роки свого існування благодійний проект «On 3 Wheels» здійснив понад два десятки походів на вершини Карпат із людьми, які мають інвалідність. Все заради того, щоб ті, хто не може ходити в гори самостійно, змогли побачити краєвиди, які відкриваються з їх найвищих точок. Для кожної такої мандрівки команда добродійників використовує візки «La Joelette» («джульєтки»). Цей «транспорт» полегшує їм подорож та робить її комфортнішою для того, хто в ньому сидить. «В горах дуже особлива атмосфера і ми хочемо, щоб її відчуло якнайбільше людей, заради яких ми організовуємо походи. І нам подобається реакція, коли люди з інвалідністю вперше сюди потрапляють», – розповідають учасники ініціативи.

Та спочатку це заняття було для волонтерів-засновників лише пригодою: без спеціального обладнання та команди однодумців. Інколи підніматися на карпатські вершини їм та охочим помандрувати допомагав лише велосипед.

«Спочатку ми шукаємо людину з інвалідністю, розпитуємо, куди б він чи вона хотіли піднятися, відтак складаємо маршрут»

Благодійна ініціатива «On 3 Wheels», або Фонд здійснення мрій, як називають проект його творці, – це майже три десятки волонтерів, які охоче долучаються до допомоги людям-інвалідам. І з кожним роком таких більшає.

«Спочатку ми знайомимося з людиною, яка має інвалідність, запитуємо, куди він чи вона хотіли б піднятися або самі підбираємо вершину та маршрут – переважно легкої чи середньої важкості. Відтак переглядаємо прогноз погоди, шукаємо волонтерів і замовляємо транспорт», – пояснює співзасновник Олександр Луцик. І перший, для кого хлопці організували подорож, був 22-річний Іван Маслюк. Хоча вона була незвичайною.

«Все найбільше у світі розпочинається з дружби»

Попри те, що Іван Маслюк має вроджений ДЦП, він ніколи не відмовляв собі у пригодах, мріяв самостійно подорожувати Європою та побачити океан. Про цю ідею хлопець розповів Олегу Савчуку, з яким познайомився на дискотеці. І одразу ж знайшов компаньйона для подорожі. Згодом до Івана та Олега доєднався Сашко Луцик, - втрьох вони вирушили велосипедами до Лісабону.

Маршрут охопив 12 країн (Україна, Польща, Чехія, Німеччина, Австрія, Ліхтенштейн, Швейцарія, Італія, Монако, Франція, Іспанія та Португалія. Кінцева точка – мис Рока), загалом – 5 тисяч кілометрів. Таку відстань хлопці подолали за сто днів. «Все найбільше у світі починається з дружби. Я дуже вдячний Богу за те, що він оточує мене правильними людьми», – зізнавався Іван Маслюк по завершенні мандрівки.

Оскільки шлях до мрії хлопчина разом із друзями долав триколісним велосипедом, проектові дали назву «On 3 Wheels». Також протягом подорожі хлопці побачили спеціальний візок, за допомогою якого люди з інвалідністю мають можливість відпочивати активно – власне, «La Joelette». І у фонду вже є один такий. Завдяки йому волонтери здійснили 22 гірські походи.

Влітку у «джульєтку» сіла й одеситка Каріна Погосян. Разом із хлопцями вона вирішила підкорити гору Гостру (Карпати). Дівчина подорожувала Україною і навіть пірнала з аквалангом, але гірська мандрівка була для неї нездійсненною. Тільки не з цими хлопцями.

«Ти наче на краю світу. Це неймовірно!»

Маршрут до гори Гострої – це майже 20 кілометрів шляху: болотяного та всіяного камінням. Після того, як Каріну посадили у візок та прищепили, почався дощ. І майже півдня походу перетворилося для волонтерів та героїні на випробування. «Мені не було дуже складно підійматися. Коли йдеш вгору, то більше зосереджений на «джульєтці», тримаєш її міцно, щоб вона не перехилилася й не перевернулась, аби було зручно тій людині, яку везеш. Цей «транспорт» під силу підняти обом», – каже волонтер «On 3 Wheels» Роман Семенчук.

Підйом на гору Гостру команді ускладнив град, тому вершину довелося підкорювати довше. Проте, коли учасники та Каріна нарешті піднялися, емоції переповнювали всіх. Особливо дівчину з інвалідністю, яку впродовж шляху підтримували ще й рідні. «Звісно, хотілося б своїми ногами зробити це, відчути, але зате подивилася зі сторони на людей, які підіймаються. Зараз відчуваю себе неймовірно! Ніби ти на краю землі: небо затягнуте, холодно, дощить, моментами страшно, але неймовірно!» – радіє Каріна Погосян.

«On 3 Wheels» допомагає людям з інвалідністю забути про їхні обмеження»

Завдяки проекту «On 3 Wheels» люди з інвалідністю мають можливість не лише активно відпочивати, а й відчути, що не є в чомусь обмеженими. Про це не втомлюється повторювати одна з його учасниць Соломія Дишлюк: «Часом, коли здорові бачать тих, хто у візку, то часто не знають, як до них поставитися чи про що заговорити. Така ініціатива показує, що спілкуватися з ними просто, вони теж хочуть зустрічей із друзями та мають право підійматися в гори».

«Буває так, що нам не хочеться організовувати походи, але минає тиждень-два і ми розуміємо: скучили! А на вершині відчуваємо ейфорію, це ніби чергова перемога, адже ти приніс у цей світ щось добре!» – діляться Роман, Олександр та Олег. Попереду у хлопців – третій сезон здійснення мрій, відтак з десяток мандрівок у Карпати.

«Те, що починалося з одного походу,переросло в цілий рух. Тому долучайтеся до нас, творіть добро і все буде класно!», - стверджують хлопці.