Коли і як садити цибулю на зиму: практичні поради

13:28, 30 вересня 2021

Усе більшої популярності набирає посадка цибулі та часнику на зиму, адже вона дозволяє отримати урожай на кілька тижнів раніше, аніж при весняній посадці. Крім того, на ринку достатньо спеціальних озимих сортів, які готові витримати найсуворіші морози. «Зелена садиба» розповідає, як правильно посадити на зиму цибулю, щоб тішитися навесні урожаю.

Коли садити

Досвідчені городники радять орієнтуватися по погоді: перед тим, як садити цибулю на зиму, вночі має встановити стабільно мінусова температура. Якщо після упродовж кількох днів стовпчик термометра вночі тримається на позначці приблизно -5°С – пора садити. Це може бути і в кінці жовтня, і в листопаді – сучасні погодні умови непередбачувані. Якщо цибулю посадити раніше, ніж потрібно, вона «пустить стріли» і загине, якщо пізніше – може не встигнути розвинути до морозів кореневу систему і замерзне.

Як підготуватися до посадки

Спершу цибулю треба посортувати. Всі насіннєві цибулини можна поділити на три групи: дрібний сівок – діаметр до 1 см; сівок – діаметр 1-3 см; вибірок – більше 3 см. На зелень найкраще садити найбільші цибулинки, а ось дрібний та звичайний сівок – ідеальні для вирощування цибулі-ріпки. Перед посадкою цибулі на зиму її шийки не обрізають, як це прийнято робити навесні.

Як вибрати ділянку та підготувати ґрунт

Цибуля любить:

  • легкі, добре дреновані піщані ґрунти, удобрені компостом чи перегноєм;
  • захищеність від вітрів (з боку холодних північних вітрів можна посадити для захисту високі рослини);
  • золу (розсипають у розрахунку 10 г на м2 двічі: перший раз – перед посадкою, другий – навесні після того, як знімуть мульчу);
  • попередники: всі зернові (крім вівса), кукурудза, буряк, гірчиця, рапс, фацелія, горох, квасоля, помідори, огірки, салат, капуста;
  • попередники, яких цибуля не любить: боби, картопля, петрушка, селера.

Обов’язково враховуйте принципи сівозміни при вирощуванні цибулі, тоді можна розраховувати на її хороший врожай. Вирощувати на одному місці цибулю можна лише два сезони, після чого на цьому місці не рекомендується її висаджувати чотири роки.

Як садити

Озиму цибулю садять на рівну поверхню ґрунту в борозенки глибиною приблизно 5 см. Відстань між борозенками – 15-20 см, між цибулинками – 5-7 см. Насіння обов’язково має бути сухим, замочувати перед посадкою озиму цибулю не потрібно. Місячний календар городника радить садити цибулю на спадаючий місяць.

Поливати посаджену цибулю також не треба. Якщо після висадки дощу не буде днів десять, тоді ділянку можна полити. З настанням стабільних морозів грядку треба замульчувати. Для цього можна використати агроволокно або сухе листя чи гілки хвойних. Якщо очікується морозна і малосніжна зима, ділянку можна накрити плівкою. Якщо снігу достатньо – це буде зайвим.

Як доглядати озиму цибулю навесні

Як тільки навесні ґрунт почне нагріватися, мульчу і плівку потрібно зняти. Знову можна використати золу і злегка спушити землю плоскорізом. Не бійтеся зняти плівку і мульчу раніше, ніж потрібно. Якщо з цим забаритися, цибуля під плівкою може вимокнути, а мульча не дозволятиме паросткам пробитися на світ. Після кожного дощу ґрунт бажано розпушувати.

Коли на цибулинках з’являться по чотири листочки-паростки, грядку варто ще раз удобрити – розчиненим у воді курячим послідом (2 літри сухого посліду на 10 літрів води, настоювати 2 доби). Захистити цибулю від різноманітних шкідників допоможуть чорнобривці чи нагідки, висаджені по периметру грядки.

Більше корисних порад – у рубриці «Город»