Коломойський втрачає нафту

Що саме спровокувало силове протистояння в «Укртранснафті»

13:05, 20 березня 2015

Щоб зруйнувати схеми «Привату» в нафтовому бізнесі, уряд схвалив призначення нового керівника держкомпанії «Укртранснафта», кар'єра якого раніше була пов'язана з правоохоронними органами.

Як пише «Forbes» у матеріалі «Коломойський поза законом», сьогодні Юрій Мірошник, призначений напередодні тимчасовим виконувачем обов'язків голови правління «Укртранснафти», спробує зайняти свій робочий кабінет у головному офісі цієї держкомпанії, яка контролює транспортування нафти і нафтопродуктів по Україні.

Учора йому завадив зробити це губернатор Дніпропетровської області Ігор Коломойський, який прибув разом із групою підтримки в головний офіс компанії, щоб обстояти свого протеже Олександра Лазорка на керівній посаді.

Раніше цього ж дня наглядова рада «Укртранснафти» ухвалила рішення про відсторонення Лазорка від виконання обов'язків голови правління компанії з 19 березня 2015 року. Тож термін дії його контракту, який закінчується в серпні 2015 року, було завершено достроково.

Але це не сподобалося лобістам Лазорка: «Привату» вдавалося успішно домовлятися з усіма урядами про збереження свого ставленика на посаді голови «Укртранснафти» з 2009 року і, отже, вже понад п’ять років контролювати роботу маршрутів транспортування нафти. У центральному офісі компанії, на вулиці Кутузова, 17/8, виникли силові сутички. Представники «Привату» забарикадували входи в будівлю стільцями і завісили його вікна плакатами.

Події активно розвивалися до пізньої ночі. На місце конфлікту прибули працівники НАК «Нафтогаз України», до холдингової структури якої входить «Укртранснафта», а також міністр енергетики та вугільної промисловостіВолодимир Демчишин, народні депутати, правоохоронці та бізнесмен Геннадій Корбан, компаньйон Коломойського.

Демчишин пробув усередині будівлі близько півтори години. Залишивши офіс, він розповів, що розмовляв там із Коломойським. Їхня розмова пройшла миролюбно і без погроз. «Спілкувалися, пили воду, сміялися – все було», – зазначив голова Міненерго. За його словами, Коломойський хоче вивчити легітимність рішення про відсторонення Лазорка разом із юристами. На запитання, що представники «Привату», які залишилися в офісі «Укртранснафти», мають намір робити там усю ніч, міністр, усміхаючись, відповів: «Спалювати фінансові документи».

Качати – не перекачати

Претензії до ефективності менеджменту «Укртранснафти» назрівали давно. 2010 року його рішеннями було, по суті, заблоковано оптимальні маршрути для доставки нафти трубопроводами на Одеський НПЗ, які забезпечували рентабельність виробництва. Торік із подачі співвласника групи «Континуум», народного депутата Ігоря Єремеєва сплив резонансний факт, що Лазорко схвалив викачування 675 тонн технологічної нафти з нафтопроводів для її переробки на Кременчуцькому НПЗ «Укртатнафта», який контролює «Приват». Серед приватних власників підприємства є також харківський бізнесмен Олександр Ярославський, «Нафтогазу України» належить 43% акцій, але в управлінні НПЗ бере участь лише формально. Сировину було передано на завод за нижчою ціною, ніж ринкова, держава зазнала збитків.

Ігор Коломойський згодом фактично підтвердив контроль над державною «Укртранснафтою» і розповів про свою участь в ухваленні рішення щодо відкачування технологічної нафти з нафтопроводів. За його словами, це допомогло врятувати її від сепаратистів на Донбасі, хоча ділянки, з яких забирали сировину, містилися за межами бойових дій. Викачування курирував заступник міністра енергетики Ігор Діденко, який досі зберігає свій портфель. Прем'єр-міністр Арсеній Яценюк вимагав від правоохоронних органів завести кримінальну справу і притягнути винних до відповідальності за фактом незаконного викачування нафти, проте це не мало результатів.

Рішучі кадри

Про те, що Демчишин має намір звільнити Лазорка, стало відомо минулого тижня. Міністр не зміг примиритися з тим, що керівник «Укртранснафти» погодився на дворазове збільшення тарифу на зберігання державної нафти, викачаної за його рішенням із нафтопроводів навесні 2014 року, на потужностях Кременчуцького НПЗ, фінансовими потоками якого управляє «Приват». Сума угоди – 300 млн грн. Тому Міненерго ініціювало збори наглядової ради «Укртранснафти», за підсумками яких і було ухвалено рішення, яке не сподобалося «Привату».

Незважаючи на зняття з посади, Лазорко вчора повідомив, що планує продовжувати роботу в «Укртранснафті». Найманий менеджер заперечує розтрату державних коштів на користь структур «Привату». За його словами, зберігання нафти за оплату – «це вимушені заходи», оскільки зберігати ресурс «більше ніде». Проте Лазорко визнав, що акціонер має право відсторонити його від виконання службових обов'язків, але чекає на пояснення причин від «Нафтогазу» і Володимира Демчишина.

Голова Міненерго впевнений у легітимності кадрового рішення щодо Лазорка: його було ухвалено за погодженням із Кабміном і відповідно до статуту «Укртранснафти». «За перебування Лазорка на посаді голови компанії буде важко провести всебічну й об'єктивну перевірку її фінансової та господарської діяльності... Я зустрічався з Лазорком, пояснив йому рішення наглядової ради. Я вважаю, що рішення правомірне. Причин не довіряти йому, однозначно, немає», – сказав Демчишин. Міністр сподівається, що кадровий конфлікт в «Укртранснафті» буде мирно врегульовано, і вже сьогодні Юрій Мірошник приступить до виконання своїх обов'язків на посаді керівника держкомпанії.

«Ця людина, під яку вибудувана команда, виконуватиме конкретні завдання. Ця людина оптимальна, щоб очолювати «Укртранснафту». Це людина з великим досвідом роботи в правоохоронних органах. Як виявилося, саме це стало ключовим у сьогоднішньому дні», – так голова Міненерго обґрунтував ставку на кандидатуру Мірошника.

«Подвійний удар»

Проте ймовірність того, що за його призначення замість Лазорка протистояння з Ігорем Коломойським розвиватиметься, також залишається високою. Тому що «Укртранснафта» є невід'ємною частиною вертикально інтегрованої структури нафтового бізнесу «Привату». Ця держкомпанія дає групі змогу контролювати поставки нафти на Кременчуцький НПЗ і управляти роботою трубопроводів у своїх інтересах.

Завдяки парламенту вчора «Приват» зазнав ще одного потужного удару по своєму нафтовому бізнесу. Верховна рада затвердила зміни до закону «Про акціонерні товариства», які передбачають зниження кворуму для проведення зборів акціонерів усіх акціонерних товариств (до 50% +1 акція) уже цього року. Ухвалення цих поправок дає можливість державі повернути контроль над «Укрнафтою», збори акціонерів якої блокують міноритарії – група «Приват» Ігоря Коломойського.

Особливості корпоративного законодавства тривалий час дозволяли дніпропетровській групі контролювати фінансові потоки «Укрнафти» і блокувати виплату дивідендів державі – заборгованість за ними досягла 1,89 млрд грн. На частку «Укрнафти» припадає понад 86% нафти і 16% газу в загальному видобутку цих енергоресурсів в Україні. На адресу «Привату» неодноразово лунали звинувачення у використанні за заниженою вартістю сировини «Укрнафти» для переробки на Кременчуцькому НПЗ, підконтрольному групі.