Ініційована Міноборони та Генштабом спільна робоча група з перевірки викладених у відкритому листі волонтерських організацій звинувачень на адресу командувача Військово-морських сил (ВМС) України віце-адмірала Сергія Гайдука, виявила численні порушення у ВМС.
Одеському виданню Думская.net стали відомі деякі тези з цього об'ємного документа. Зокрема, підтвердилася інформація щодо процвітання кумівства у ВМС: рідний син командира флоту, старший лейтенант Євген Гайдук на початку цього року відправився разом зі ще одним офіцером на мовні курси до Канади. «Їх відібрали з понад 9 тисяч військовослужбовців флоту як найкращих. При цьому для поїздки в Західну півкулю потрібно було володіти англійською на досить високому рівні (вільно розмовляти), тоді як лейтенант Гайдук лише «читає та пише зі словником», – йдеться в публікації.
Ще в штабі флоту служить падчерка першого заступника його начальника – контр-адмірала Дмитра Тарана, що суперечить закону України «Про запобігання корупції».
Робоча група рекомендувала перевести обох дітей до інших підрозділів або взагалі звільнити.
Перевіряльники також підтвердили факт передачі віце-адміралом Гайдуком та його підлеглими у березні 2014 року особових справ усіх офіцерів ВМС України російським спецслужбам. «Щоправда, тут перевіряючі виправдовують командування: мовляв, діючі на той момент інструкції не передбачали необхідність знищення цих паперів, а вивезти їх було неможливо внаслідок блокади штабу «зеленими чоловічками», – зазначає видання.
Комісія також виявила, що військовослужбовці ВМС вже два роки проводять відпустки в окупованому Криму, незважаючи на попередження з боку Служби безпеки України: протягом минулого та цього років на анексованому півострові побувало 155 українських офіцерів.
«Особливу увагу комісія приділила морально-психологічному стану особового складу флоту. Важливий момент – дезертирство: у 2015-му військові частини ВМС самовільно залишили 559 військовослужбовців, з яких знайшли лише 122. З початку поточного року дезертирували ще 87 моряків – повернули лише 13», – йдеться в повідомленні.
В акті зазначається, що командири не тільки не розшукують дезертирів, але й приховують самі факти втеч. Про 286 військовослужбовців, які залишили частини, в документах флоту взагалі відсутня жодна інформація.