Третій комітет Генасамблеї ООН ухвалив резолюцію про захист прав людини в Криму в умовах російської окупації.
Як повідомляє «Укрінформ», «за» проголосували 67, проти 23, утрималися 82 учасника.
Ініціатором резолюції виступила Україна, ще близько 40 країн є її співавторами. Це вже четвертий документ ООН щодо порушення прав людини в окупованому Криму. Крім частин, які повторюють попередні тексти, проєкт резолюції містить низку нових положень. Позицію України в комітеті представив заступник міністра закордонних справ Сергій Кислиця.
Зокрема, для оцінки ситуації в Криму вперше пропонується застосовувати термін «агресія» - відповідно до резолюції від 1974 року «Визначення агресії». У тому документі, зокрема, визначено, що агресією є застосування збройних сили державою проти суверенітету, територіальної недоторканності чи політичної незалежності іншої держави. При цьому жодне набуття території чи особлива вигода, отримана внаслідок агресії, не є і не можуть бути визнані законними.
Резолюція набуде чинності після її ухвалення Генасамблеєю ООН у грудні, повідомляється у Twitterпостійного представництва України при ООН.
Серед основних положень резолюції містяться вимога до РФ припинити політику зміни демографічної ситуації в Криму через переселення туди свого населення, а також примусового виселення.
Крім того резолюція засуджує практику масових затримань активістів, захисників прав людини, зокрема представників ініціативи «Кримська солідарність» та призову чоловіків до армії РФ і кримінального переслідування тих, хто відмовляється служити в армії держави-агресора
Резолюція вимагає припинити переслідування та звільнити людей, затриманих за висловлювання думок, зокрема до початку окупації, а також звільнити всіх незаконно затриманих громадян України.
У ній міститься заклик до міжнародної спільноти продовжити засудження порушень прав людини в Криму з боку РФ.
Як стверджують представники української делегації в ООН, схвалена резолюція доповнить арсенал інструментів протидії спробам РФ легітимізувати анексію частини території України. Таким чином, в ООН чітко зафіксували, що дії РФ на українському півострові є грубим порушенням міжнародного права.