Профільний комітет Верховної Ради з питань національної безпеки і оборони завершив роботу над підготовкою до другого читання законопроекту «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України над тимчасово окупованими територіями в Донецькій та Луганській областях» (№7163) і рекомендував парламенту прийняти документ у цілому. Про це пише УНІАН.
Як зазначається, відповідне рішення члени комітету ухвалили на засіданні в п'ятницю, 17 листопада. Депутати розглянули кілька дискусійних положень законопроекту, які відображені у відповідних поправках, внесених до другого читання. Зокрема, відкоригували статтю 10 проекту закону.
До статті додали окремий абзац у якому йдеться про права військовослужбовців, працівників правоохоронних органів та осіб, які залучаються до здійснення заходів для забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях відповідно до Конституції і законодавства України. Таких працівників, які мають забезпечувати нацбезпеку і оборону в районах, прилеглих до бойових дій, згідно з узгодженими правками, повинен визначати керівник Генерального штабу за поданням командувача Об’єднаних Збройних сил.
Як зазначив голова Комітету Сергій Пашинський, мета цього законопроекту – оптимізувати застосування Збройних сил, тому що за нинішнім законодавством керує АТО перший заступник голови СБУ. «Але це неправильно, тому що 90 відсотків сил і засобів, що використовуються на лінії розмежування – це сили і засоби ЗСУ. Це законно, але не зовсім ефективно. Саме тому, щоб зняти це протиріччя, Президент України і подав цей законопроект, щоб врегулювати це питання», - сказав він.
Водночас комітет вилучив зі статті 10 положення про те, що військовослужбовці можуть використовувати зі службовою метою житлові та нежитлові приміщення, земельні ділянки громадян, підприємств, організацій, незалежно від форми власності.
Також народні депутати доповнили статтю 2 законопроекту абзацом, згідно з яким особи, які беруть участь у збройній агресії РФ, або залучені до роботи в окупаційних адміністраціях РФ, несуть кримінальну відповідальність за діяння, які порушують норму міжнародного гуманітарного права. Як зазначив секретар комітету, депутат від БПП Іван Вінник, ця норма не допустить притягнення до кримінальної відповідальності цивільних осіб.
Нагадаємо, 15 листопада профільний парламентський комітет не зміг завершити роботу над законопроектом про реінтеграцію Донбасу, оскільки під час засідання серед членів комітету виникла суперечка через статтю 10 законопроекту.