Комплекс Козловського

Які несподіванки приховує будівництво нового курорту на Винниківському озері

13:34, 21 листопада 2019

На берегах Винниківського озера біля Львова триває активне будівництво. Тут має з’явитися відпочинковий комплекс та тренувальна база для футболістів. Інвестор Григорій Козловський також активно скуповує ділянки навколо озера. Виділення цих земель третім особам на сесіях Виниківської міської ради супроводжується скандалами і конфліктами.

ZAXID.NET з’ясував, на якому етапі перебуває будівництво мегапроекту Козловського і чи матимуть до цього доступ місцеві мешканці.

Я не бачу озера!

Два роки тому в історії Винниківського озера розпочалася нова епоха – місцевий бізнесмен Григорій Козловський вирішив стати інвестором грандіозного будівництва на берегах водойми. Попри те, що ініціатива співвласника Львівської тютюнової фабрики викликала низку запитань та застережень у місцевих мешканців, Винниківська міська рада у листопаді 2017 року дозволила суборенду озера та прилеглих територій фірмі Козловського ТОВ «Академія Футболу», а в квітні 2018 року ця ж фірма отримала територію озера у постійне користування для будівництва об’єктів рекреації.

Сьогодні навколо озера справді триває активне будівництво. На територію постійно заїжджають самоскиди та бетономішалки, на схилах серед дерев працюють екскаватори. Сама водойма зникла – воду спустили перед початком робіт. Лише в найглибшому місці у невеличкому, порослому очеретом ставку плавають качки. Периметр озера забетонували, тож тепер воно нагадує великий порожній басейн посеред будівельного майданчика. Впізнати колишнє озеро тепер не до снаги навіть винниківським старожилам.

«Я не бачу озера! Де плесо? Тут все розрили, дерева викорчували. Не можу зрозуміти, де починалося плесо. Тут не треба було втручатися, бо сама природа подбала про красу. Мені оце дуже боляче спостерігати», – намагається впізнати знайому місцину Наталія Максимович.

Наталія Максимович розповідає про будівництво навколо Винниківського озера (фото ZAXID.NET)

Усе своє життя жінка мешкає неподалік озера на вулиці Богдана Хмельницького. Пробираючись між порубаних стовбурів та викорчуваних пеньків, вона розповідає історію пагорбів навколо колишньої водойми.

«Тут Лісничівка – сад місцевого лісництва, а тут було наше поле. Земля належала моєму дідусеві, а в 1949 році її відібрали. Пізніше ми отримали її в користування для косовиці. Звідси був чудесний вид на озеро. Ось там стояв причал. Я вважала, що потрібно його зберегти і залишити базу відпочинку для Винників», – розповідає пані Наталія.

Вона згадує про громадські слухання у березні 2018 року, на яких мешканцям Винників представили детальний план території та повідомили про наміри інвестора Григорія Козловського збудувати біля озера відпочинково-оздоровчий комплекс.

«Я тоді запитувала в винниківчан: «Де ви будете купатися і відпочивати?». Але там навели своїх людей, які казали: «Все, що робить Козловський – добре». Перекричати їх я не могла», – розповідає Наталія Максимович.

Усі фото ZAXID.NET

Після громадських слухань у Винниках виникла ініціативна група мешканців, яка вивчила детальний план території та надіслала свої зауваження до міської ради. Йшлося про те, що будівництво біля озера порушує прибережно-захисну смугу, вирубка дерев на схилах може завдати шкоди автомобільній трасі зі Львова до Винників, в ДПТ не вказана схема інженерних мереж майбутнього комплексу, а також чітко не визначені межі ділянки.

Новий відпочинковий комплекс також «відріже» мешканців вулиці Хмельницького від Винників, раніше вулиця пролягала понад озером і нею можна було дійти до містечка.

Попри всі ці зауваження навколо озера розпочалися будівельні роботи. Дерева на схилі біля траси зі Львова викорчували для будівництва лижного спуску та футбольних полів. Намір будувати футбольні майданчики на заліснених пагорбах викликав подив у багатьох місцевих мешканців. Однак дозволів на рубки та будівництво в рекреаційній зоні їм так ніхто й не надав. Тим часом інвестор не збирається зупинятися через голоси критиків та незгодних, і скуповує все більше земель навколо озера.

Скупити за безцінь

До появи амбітних інвестиційних намірів у Григорія Козловського від 2002 року орендарем Винниківського озера було ТОВ «Краківський ринок». У договорі оренди було вказано оціночну вартість цієї землі – 3,215 млн грн. У 2018 році прокуратура Львівської області через суд змінила оціночну вартість землі до 15,1 млн грн.

Після того, як ТОВ «Академія Футболу» отримала територію озера у постійне користування для будівництва об’єктів рекреації. При цьому конфігурація земель суттєво змінилася. Одну ділянку площею 17,3 га розділили на дві. Перша ділянка – це фактично територія озера та прибережної смуги площею 9 га. Друга ділянка збільшилась до 16 га і охоплює територію довкола озера, включно з новими землями.

Григорій Козловський також приватизував ще кілька невеликих ділянок біля озера. Зокрема, «Академії футболу» вже належать дві ділянки поруч з водоймою. Ще три ділянки, розташовані в районі садибної забудови на вул. Хмельницького. Одна з них належить «Академії футболу», ще однією ділянкою площею 0,32 га володіють бізнес-парнери Козловського Юрій Ломага та Олексій Різник. Найменша ділянка площею 0,07 га поки ще перебуває в комунальній власності Винників.

Так виглядає територія Винниківського озера у листопаді 2019 року (відео з дрона ZAXID.NET)

Стратегічна мета інвестора – це скуповування усіх земель навколо водойми. У жовтні Винниківська міська рада дозволила розроблення експертної грошової оцінки ділянок навколо озера. Після оцінки землі її виставлять на продаж. Джерела ZAXID.NET у Винниківській міськраді повідомляють, що ділянку в 16 га збираються оцінити в 10 млн грн., з яких 2 млн грн. інвесторові можуть списати як витрати на інфраструктурні роботи. Таким чином сотка землі коштуватиме для інвестора близько 6 тис. грн.

Якщо всю землю навколо Винниківського озера скупить один власник, то він контролюватиме підходи до водойми, доступ до якої обмежувати не можна. Нещодавно Верховна Рада України ухвалила закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення безперешкодного доступу громадян до узбережжя водних об'єктів для загального водокористування».

Цей закон забороняє обмежувати права загального водокористування у зв'язку з наданням прибережних захисних смуг (пляжних зон) у користування юридичним або фізичним особам. Також у прибережних захисних смугах заборонено встановлення огорож та інших конструкцій, що перешкоджають доступу громадян до берегів річок, водойм та островів. А перешкоджання доступу громадян до водойми є підставою для припинення права користування землями прибережних захисних смуг.

Щоб обійти законодавство Григорієві Козловському доведеться змінити статус Винниківського озера на басейн. Саме таке формулювання містить опис проекту відпочинкового коплексу – там має з’явитися зона «тихого відпочинку з басейнами».

Kozlovsky Resort and Spa

Офіційно на території Винниківського озера господарюють декілька підприємств Григорія Козловського та його доньки Софії Максимець. За даними YouControl, за адресою вул. Хмельницького, 9Б зареєстровані ГО «ДЮС Академія футболу» і ГО «ДОЛТ Академія футболу». Ці дві громадські організації були створені Григорієм Козловським наприкінці 2017 року, коли й розпочалася епопея з передачею озера в суборенду. Тепер організації перебувають у стані припинення діяльності. За цією ж адресою на вул. Хмельницького були зареєстровані ТОВ «Винниківське» бізнес-партнера Козловського Юрія Ломаги та ТОВ «Винниківське озеро» зятя Козловського Назара Максимця, які також припинили діяльність.

За адресою Винниківського озера зареєстровані ще фірми Козловського ТОВ «Маріївка медікал енд термал спа», головним видом діяльності є медична практика, та «Маріївка грін енерджі», що займається виробництвом електроенергії. Ці компанії, вочевидь, названі на честь курорту «Маріївка», який діяв біля Винниківського озера до 1920-х рр. За даними бізнес-платформи YouControl, Козловський також приватизував 16 невеликих технічних приміщень на території озера.

Відколи Винниківська міськрада погодила детальний план забудови території біля озера, роботи там тривають невпинно. Головним архітектором цього проекту є директор архітектурної студії «Студія 5Ф» Андрій Ігнатюк. На території Винниківського озера планують облаштувати сім відкритих футбольних полів і великий критий манеж. Бетонна основа для манежу вже завершена. Поруч будують великий паркінг на 560 місць. При цьому розширення двосмугової дороги до озера та траси між Львовом і Винниками наразі не передбачене.

Як змінилась територія Винниківського озера (перше фото - літо 2017 року, друге фото - листопад 2019 року)

Для облаштування футбольних полів доведеться зрубати не один десяток гектарів лісу. Шматок лісу зі сторони дороги вирубали ще навесні, щоб облаштувати там лижний витяг. Григорій Козловський ніколи й не приховував, що будівництво санаторію передбачає численні рубки.

«Так, там ведеться рубка дерев. Вирізається сад, якому 100 років. Дерева там вже погнили», – казав Козловський під час громадських слухань 12 березня минулого року.

Та окрім старих черешень чи горіхів, на схилах вирубують цілком здорові буки та дуби. І таких рубок за площею помітно більше.

На схилах біля Винниківського озера тривають рубки дерев (фото ZAXID.NET)

Важливим об’єктом відпочинкового комплексу буде так званий «санаторій» на 200 місць. Корпус цієї будівлі вже височіє на березі озера. Біля санаторію також ведуть роботи з будівництва спального корпусу та паркінгу на 560 місць. У подальшому на цій території збудують корпуси оздоровчих процедур, басейн з гідропарком, харчоблок. Територію острівця Винниківського озера уже обгородили бетонними блоками і будують накриття, щоб облаштувати вже згадану зону «тихого відпочинку з басейнами».

Детальний план території навколо озера у Винниках

Безпосередньо у межах плеса озера влаштують пірс, сцену, гелікоптерний майданчик та корпуси для процедур. За оцінкою львівського архітектора Володимира Кубіцького, загальна площа водного плеса зменшиться на 0,6 га.

«Проект передбачає спорудження дев’яти капітальних споруд. Дві з них площею приблизно 0,3 га розташовуються на воді у межах існуючого водного плеса озера. Три – по береговій лінії у межах прибережної захисної смуги озера. Чотири споруди розташовуються у безпосередній близькості до існуючого водного плеса озера, одна – на існуючому вузькому острові. Влаштування пірсів, сцени, гелікоптерного майданчика та інших площинних споруд у межах існуючого водного плеса зменшить площу водної поверхні озера приблизно на 0,6 га», – йдеться в зауваженнях Володимира Кубіцького до проекту реконструкції Винниківського озера, які він надав ZAXID.NET.

Розбудова території впритул до озера суперечить Водному кодексу України, згідно з яким 50 м від межі озера вважається прибережно-захисною смугою, де «заборонено будівництво будь-яких споруд, у тому числі баз відпочинку, дач, гаражів та стоянок автомобілів». Попри це в екологічній експертизі детального плану території вказано, що він відповідає екологічним нормам і «не справляє значного негативного впливу на стан довкілля та здоров'я населення».

Схоже, що самим лише озером амбіції Григорія Козловського не завершуються. Нещодавно депутати Винниківської міськради зі скандалом виділили декілька земельних ділянок для ведення сільського господарства на пагорбах біля дороги, що веде до озера та вулиці Хмельницького. Власниками землі стали місцевий мешканець із прізвищем Кінах, учасник АТО Дунь та дружина депутата міської ради Ігоря Тимця – Наталія Тимець. Нижче від пагорбів у межах русла річки Маруньки розташований занедбаний ставок, який міська влада Винників обіцяла відновити. Однак поки що депутати зайняті передусім земельними питаннями.

Пагорби неподалік озера у Винниках планують забудувати котеджами (фото ZAXID.NET)

Після скандальної жовтневої сесії депутати Винниківської міськради розповіли ZAXID.NET, що згадані ділянки на пагорбах збираються скупити та об’єднати. За їх словами, потенційним покупцем землі виступає саме Григорій Козловський. На місцевості вже ведуться підготовчі будівельні роботи. Можлива поява нових кварталів житлової забудови теж викликає протести місцевих мешканців.

«Для чого лізти сюди? Приходив [мер Винників] Володимир Квурт. Казав, що може відновимо той ставок. А в інтернеті вже гуляє схема з поділеними ділянками! Для чого це робити? Як велике озеро забрали, то зробіть хоч тут водойму, щоб можна було підійти до неї», – обурюється мешканка вулиці Хмельницького пані Стефанія.

ZAXID.NET ознайомився з детальним планом території, яку винниківські депутати виділяли нібито для ведення сільського господарства. У документі позначено 30 дачних ділянок із котеджами та гаражами. Розбудова відпочинкового комплексу біля Винниківського озера та освоєння прилеглих територій може приховувати ще багато несподіванок. Невипадково, сам Григорій Козловський під час громадського обговорення назвав детальний план цієї території лише «чернеткою».