Домовмося відразу, як-то кажуть, на березі.
Львівська громада є і залишиться Львівською МТГ, а сусідні громади – відповідно, Зимноводівською ОТГ / Мурованською ОТГ/ і далі за списком.
Ніхто не буде переділяти чи створювати нових ОТГ. Мова винятково про співпрацю громад і об’єднання зусиль у форматі Львівської агломерації.
І йдеться загалом про сім агломерацій в Україні, на яких робить ставку уряд. Утім ми говоримо про Львівську, бо ж мешкаємо тут, у Львові.
Чому зараз? Бо так вирішили на рівні держави.
Україні потрібні потужні економічні зони – а саме такими є агломерації скрізь у світі! – щоби залучати інвестиції зокрема. Це доведено наукою та підтверджено практикою.
От ми і повернулися до запитання, з якого розпочали: кому ж потрібна Львівська агломерація?
Державі – раз, людям – два.
Саме так. Абсолютна більшість населення агломерації – 88% – підтримують співробітництво Львова та сусідніх громад. Причому показник зріс з 2021 року з 76% до 88%. Ідея співробітництва має абсолютну підтримку і у Львівській громаді (89%, показник зріс з 77% у 2021 році), й у сусідніх громадах (86%, показник зріс з 75% у 2021 році).
Такі дані соціологічного опитування, яке провів у лютому-березні Київський міжнародний інститут соціології на замовлення Ради Європи. Опитали мешканців Львівської та ще 18 сусідніх громад.
При чому опитані люди розуміють і чекають, що у виграші від співпраці однаково будуть і Львів, і сусідні громади – так думають 54% мешканців агломерації.
Для себе такі цифри і їхнє суттєве збільшення з 2021 року пояснюю зокрема і війною. Що не кажіть, об’єднання всіх зусиль на початку повномасштабного вторгнення допомогло нам не втратити своєї держави. Тому люди дуже добре розуміють, що таке ефект об’єднання і яку користь він може дати.
Утім гуртом можна не лише ворога бити, а й розв’язувати значно скромніші побутові проблеми сусідніх громад.
Співпраця у форматі агломерації: про що вона?
Спочатку погляньмо, як контактують мешканці сусідніх громад зі Львовом і навпаки, які зв’язки нас поєднують.
За даними опитування, загалом 43% мешканців сусідніх громад безпосередньо або опосередковано пов’язані із сферою працевлаштування у Львові. Тобто вони або їхні родичі, знайомі працюють у Львові.
32,5% опитаних за останні три місяці регулярно відвідували Львів (2-3 дні на тиждень і частіше). Основні причини львівських візитів – на закупи (фактично половина питаних), робота (39%), власне дозвілля (32%), лікування (25%). При чому 71% серед усіх мешканців сусідніх громад уже переважно користуються або хотіли б користуватися послугами у сфері медицини вторинного рівня у Львові. Далі йдуть сфера культури (60%), торгівля непродовольчими товарами (55%), фінансова сфера (49%), відпочинок і розваги (48%).
Чи їздили львів’яни до сусідів? Так, але приблизно втричі менше. Переважно, щоб відвідати родичів (54%), для дозвілля (33%), на роботу (31%), на відпочинок на дачі чи у заміському будинку (23%).
Якщо львів’яни виїжджають за межі міста переважно на своєму авто, то сусіди Львова дістаються до великого міста по-різному. Але найпопулярніші способи – це маршрутка та власним авто.
Отож, які ж пріоритети в співпраці визначають люди?
За даними опитування, топ-сфери для співробітництва між Львовом і сусідніми громадами – будівництво доріг (так думають 41,5% мешканців Львівської агломерації), будівництво сучасних сміттєпереробних заводів (41%), розвиток мережі медичних закладів (39% на рівні агломерації і 47% у сусідніх громадах). Трохи менше голосів зібрали теми облаштування зелених зон, очистка річок, розвиток індустріальних парків, а також мережі освітніх закладів, громадський транспорт.
Мудрість наших людей, чесно кажучи, вражає. Адже саме ці теми є перспективними для Львівської агломерації з погляду економіки і управління.
Що ж, тепер зрозуміло: хто, куди і навіщо. Залишилося лише дослухатися до людей і взяти і зробити.