Комуністи мали б мовчати про 10 березня, - історик

14:55, 10 березня 2011

Українські комуністи не мали б робити наголосу на тому, що 10 березня 1919 року було створено Українську Соціалістичну Республіку Рад, адже ця подія скидалася на інтервенцію в суверенну державу, вважає історик Василь Расевич.

 

«Без сумніву, вони можуть це відзначати, як своє внутрішнє якесь там свято з приводу того, що їм вдалося провернути таку операцію, таку оборудку… Але насправді комуністи мали б мовчати про такі події, бо щоразу, коли вони намагалися сформувати радянську владу в Україні, вони створювали робітничо-селянський уряд, і щоразу це було схоже на інтервенцію у суверенну державу», - зазначив Расевич у коментарі для ZAXID.NET 10 березня.

За словами історика, ці влади завжди приносили десь з-поза меж України. Так сталося і у 1918-1919 роках. «Цьому передувала війна, яку не проголошували, яку принесли з території більшовицької Росії. Як тільки УНР проголосила незалежність, у Петрограді почалися певні рухи – вже 26 листопада був створений тимчасовий робітничо-селянський уряд у Курську, і власне цей тимчасовий уряд відправив військові формування в Україну встановлювати радянську владу», - зазначив Расевич.

Ці формування, що складалися з близько 30 тис. військових, за словами Василя Расевича, почали дуже швидко займати Лівобережжя, оскільки робітниче населення великих міст було не проукраїнським, а більшовизованим. 3 січня війська захопили Харків, і з 6 січня у цьому місті почав діяти новий радянський український уряд. 10 березня більшовикам вдалося скликати у Харкові так званий «Всеукраїнський з’їзд рад», який проголосив створення Української Соціалістичної Республіки Рад, а 14 березня було прийнято нову Конституцію.

«10 березня – це ніби перша дата, коли було проголошено радянську владу в Україні. Насправді це все було маріонеткове, привнесене ззовні – хоча, знову ж-таки, більшовицькі настрої, які панували на Лівобережжі, були просто захмарними. У той же час політика Центральної Ради була беззубою і неадекватною, бо вони намагалися вибудовувати відносини з радянською Росією на загальноприйнятих міжнародних домовленостях і пактах», - додав історик.

 

Довiдка ZAXID.NET
Українська Соціалістична Республіка Рад (до січня 1919 р. використовувала назву «Українська Народна Республіка») була формально проголошена як «окрема держава» на III Всеукраїнському з'їзді рад 6-10 березня 1919 р., коли ухвалено першу Конституцію УСРР. Остаточно Конституція УСРР була затверджена Всеукраїнським Центральним Виконавчим Комітетом на засіданні 14 березня 1919 року.