Через конфлікт між головою Дніпропетровської обласної держадміністрації Ігорем Коломойським та президентом України Петром Порошенком на центральне місце у політичному житті України вийде армія.
Про це, коментуючи розвиток протистояння в Україні, пише низка західних політичних оглядачів, думки яких зібрало Радіо Свобода.
Наприклад, Олександр Кларксон, викладач Королівського коледжу у Лондоні, відзначає, що нинішнє протистояння призведе до посилення політичної ролі армії на тлі очевидної недієздатності старих еліт вирішувати конфлікти у правовому полі.
«Старі еліти України звинувачують один одного у крадіжках, а роль армії стає центральною для суспільства. Очікуйте піднесення політиків-командирів, подібних до Аріеля Шарона», – спрогнозував у Twitter Кларксон.
«Все готове до серйозної міжусобиці між Порошенком, Яценюком та Коломойським. Але чи може у країні бути встановлене верховенство права, а не верховенство сили?» – запитав у своєму Twitter Девін Еклс, аналітик центру соціально-економічних досліджень Case-Ukraine.
Інші західні оглядачі обмежуються констатацією небезпеки конфлікту між Дніпропетровськом та Києвом для України або критикою однієї із сторін.
«Чому Коломойського досі не звільнили з посади керівника області? Це лише демонструє, наскільки слабким є уряд України. Олігарх-«губернатор» використовує приватну армію для захоплення найважливішого державного ресурсу («Укрнафти»), а влада нічого не робить», – написав у Facebook Лучан Алан Вей, професор університету Торонто.
«Росія напевне просто обожнює загострення розколу між Києвом та Дніпропетровськом. Озброєні люди в урядових будівлях, заклики до децентралізації – все це як музика для вух Кремля», – зазначив Максим Такер, дописувач видання The Times.
Натомість експерт аналітичного центру «Атлантична Рада» Адріан Каратницький іде далі. Ігоря Коломойського він назвав «найнебезпечнішою людиною на підконтрольній Україні території». Каратницький зазначає, що голова Дніпропетровської ОДА у боротьбі за державне майно взяв на озброєння прийоми гібридної війни.
«Є висока ймовірність того, що співробітників «приватної охоронної фірми», які відстоюють інтереси Коломойського у Києві, найняли у батальйонів «Дніпро». При цьому формально вони у відпустці. Якщо це так, то «Беня» використовує прийоми Путіна: зелених чоловічків та солдатів з військових частин, які беруть участь у незаконних військових операціях, перебуваючи у «відпустці», – обурюється Каратницький.
У неділю, 22 березня, біля центрального офісу компанії в Києві були змонтовані металеві огорожі, посилена охорона.
Після інциденту на минулому тижні навколо «Укртранснафти» ще одним вогнищем конфлікту стала «Укрнафта».
Народні депутати та журналісти стверджували, що вхід в будівлю заблокували люди, що представилися бійцями полку патрульної служби міліції особливого призначення «Дніпро-1» МВС України. Проте колишній командир батальйону, народний депутат України від фракції «Народний фронт») Юрій Береза спростував цю інформацію. Її також спростував колишній заступник голови Дніпропетровської ОДА Ігоря Коломойського, а нині народний депутат Борис Філатов.
Пізніше народний депутат Мустафа Найєм (фракція «Блок Петра Порошенка») повідомив, що в приміщенні перебувають співробітники охоронної компанії, співзасновником якої є сама «Укрнафта». За його даними, ці охоронці не мають права на носіння зброї.
Зазначимо, минулого тижня Верховна Рада схвалила урядовий законопроект №2273, який передбачає зниження кворуму для проведення зборів акціонерів до 50% + 1 акція не з 1 січня 2016 року, а невідкладно. Одним з ключових підприємств, на яке вплине прийняття цього законопроекту, є «Укрнафта», в якій міноритарії багаторазово блокували проведення загальних зборів, зміну менеджменту і виплату дивідендів.
Міноритарних акціонерів ПАТ «Укрнафта» контролює Ігор Коломойський, чинний голова Дніпропетровської ОДА.