Конгрес української діаспори збере у Львові представників з 28 країн світу

12:55, 12 червня 2008

17-20 червня у Львові відбудеться Конгрес "Діаспора як чинник утвердження держави Україна у міжнародній спільноті". Ініціатор заходу - Міжнародний інститут освіти, культури та зв’язків з діаспорою Національного університету "Львівська політехніка". До участі у Конгресі зголосилося 400 представників із 28 країн світу та всіх областей України.

Як зазначає директор Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою Ірина Ключковська, "необхідність проведення Конгресу зумовлена в першу чергу тим, що у державі немає ще достатньо глибокого розуміння необхідності зв’язків і контактів з діаспорою - так, як це робить цілий світ. Так, як це робить наша сусідка Росія, так, як це робить Польща, так, як це робить Ізраїль, Вірменія, Греція та десятки інших країн, які розцінюють представників з-за кордону як величезний потенціал для розвитку своїх власних країн. За різними оцінками, нині за кордоном перебуває до 20 мільйонів українців, і цей потенціал належним чином не використовується".

На конгрес приїдуть найвідоміші "діаспоряни" - Віктор Педенко - генеральний секретар Світового конгресу українців, владика Діонісій Ляхович - помічник глави Української греко-католицької церкви, Ярослава Хортяні - президент Європейського конгресу українців та Василь Бабенко - співголова Ради Об’єднання українців Росії. З української сторони будуть присутні Глава УГКЦ Любомир Гузар, Дмитро Павличко - голова Української Всесвітньої Координаційної Ради, Геннадій Удовенко - голова Ради з питань етнонаціональної політики при Президентові України, Ігор Юхновський - директор Українського Інституту Національної Пам’яті, Василь Кремень - президент Академії педагогічних наук.

Основний і наймасштабніший захід, що відбуватиметься у рамках Конгресу, - Друга міжнародна науково-практична конференція "Діаспора як чинник утвердження держави Україна у міжнародній спільноті. Українська діаспора у світовій цивілізації".

Навколо Конференції відбуватиметься ціла серія заходів (повна програма Конгресу - на сайті www.miok.lviv.ua). Зокрема, нагородження переможців одного з найвдаліших проектів Інституту - Міжнародного молодіжного конкурсу "Діти емігрантів про себе". Голова журі - Ігор Калинець, поет, лауреат Національної премії України ім. Т. Шевченка На конкурс надійшло майже 160 робіт, як з України, так і з-за кордону. Також відкриється виставка для незрячих "Доторкнутися і побачити", відбудеться круглий стіл (з ініціативи провідних істориків українців з Польщі) "Українська петлюрівська еміграція міжвоєнного періоду"; показ документального фільму Христини Стоділки-Цурковської (Канада) "Відродження королівства: скарби Галичини"; презентація антології української літератури в англомовних перекладах Вірляти Ткач і Ванди Фіппс "В іншому світлі".

У Домініканському соборі для учасників Конгресу та гостей виступить капела бандуристів "Карпати", а в Органному залі білоруський театр "Арт-майдан" покаже п’єсу "Голодомор", після чого відбудуться виступи народного хору української пісні "Кобзар" із Башкортостану та народного колективу "Українська пісня" (Карелія, Росія).

Окрім того, під час проведення Конгресу будуть розгорнуті: виставка мистецького плаката, присвяченого темі української еміграції, виставка "Голодомор: геноцид голодом" (Канада), виставка творів українських художників-емігрантів "Повернені на Батьківщину", виставка фотографій Люби Маркевич (Канада) "Чорнобиль. Життя продовжується", виставка з фондів музею Соломії Крушельницької "Мої почування і моє серце були завжди українськими …." та експозиція "Наші в Італії", яку підготувала спільнота колишніх заробітчан з Івано-Франківська.