Консолідація з поляками має стати державною політикою України, - політолог

16:21, 30 травня 2008

Сьогодні, 30 травня, у своєму виступі під час "політичної" сесії ІІ Українсько-Польського бізнес-форуму політолог, що сім років працював експертом із зовнішньої політики при РНБО України Євген Жеребецький говорив про сучасні глобальні виклики і загрози для України і Польщі.

Є.Жеребецький: "Найбільша загроза - це енергетична безпека наших країн, бо основним поставником енергоресурсів є Росія. Ситуація є доволі складною, і вона буде погіршуватися". За словами аналітика, уже зараз стала жорсткішою конкуренція за російські енергоресурси: "Усе більше енергоносіїв починають споживати Китай та Індія".

Проте дальша перспектива, є ще більш сумною. "Усі в світі прекрасно розуміють, що Іран не зупиниться перед створенням ядерної зброї. Відтак, війна в Ірані неминуча, це лише питання часу. - виклав свою точку зору Є.Жеребецький - Тому, коли ми говоримо, як здається на перший погляд, про ірраціональну політику Європи, яка не хоче приймати нас в НАТО, до ПДЧ, насправді, ірраціональності в цих діях немає, а є голий прагматизм і цинізм. Якщо буде заблокована Перська протока, то це означає, що найбільш надійним і стабільним поставником енергоресурсів для Європи буде Росія. Тому німці, французи думають про майбутнє, діють абсолютно логічно. ПДЧ абсолютно чітко показало, що крім всього іншого, є національних інтереси. А національні інтереси зводяться до того, що Росію мислять як єдиного надійного і стабільного постачальника енергоресурсів в Європу, і тому треба бути акуратною, бо на носі війна з Іраном".

В цих умовах, на думку Є.Жеребецького, мати якісь ілюзії щодо Франції, Німеччини, тим більше до Росії, в українців підстав нема. Він додав, що "Польща прекрасно розуміє, що якщо німецькі капітали і технології підуть на схід, а російські енергоносії на захід, то це об’єднання, якщо воно реально відбудеться, а воно реалізовується уже зараз, як лещата буде розчавлювати нас - українців і поляків". Тому, за його словами, потрібно, щоб "ми усвідомимо, що нас 80 млн, нас багато, і що таку потугу важко подолати". Резюмуючи, експерт додав: "Я маю надію, що до зусиль ПАУСІ, яке робить величезну роботу з об’єднання українців і поляків, на кінець долучаться потужні аналітичні центри в нашій країні, і що це стане державною політикою, а не чисто протокольною, де засвідчуються дружні стосунки, а насправді це обертається тим, що українці не можуть перетнути західний кордон, а польському бізнесу і далі роблять свинства і перешкоди в Україні".