«Конституція Порошенка» почала викликати побоювання в експертному середовищі

14:12, 29 червня 2014

Голова правління Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко проаналізував редакцію Конституції, яку пропонує президент Петро Порошенко.

«На сьогодні в Україні існують достатньо переконливі, об’єктивні умови і потреби у конституційній реформі. Це і необхідність легітимізації Конституції після усіх маніпуляцій, і усунення недоліків, які є в редакції 2004 року», — заявив Коліушко в ефірі телеканалу новин 24.

При цьому він додав, що в українській політиці існує тенденція, коли нова влада намагається підлаштувати Конституцію «під себе».

«Зміни до Конституції повинні вирішити питання децентралізації влади, а для цього необхідно провести адміністративно-територіальну реформу — перехід до 3-рівневого устрою: громада – район – регіон, без всяких «матрьошок», що в нас залишились ще з радянських часів», — розповів експерт.

Він також наголосив, що необхідно змінити функції і повноваження державних адміністрацій без їхньої ліквідації. Ці органи не мають втручатись в діяльність органів місцевого самоврядування, але можуть забезпечувати, в інтересах Кабміну, реалізацію державної політики і здійснювати нагляд за законністю актів місцевого самоврядування.

«Президент Порошенко пропонує створити на місці адміністрацій інститути представників президента в районі і області. Думаю, що це гірший варіант, але остаточну оцінку можна дати після їхнього впровадження», — вважає Коліушко.

«В мене викликає стурбованість положення про те, що робиться залежним від президента генпрокурор і голова Бюро розслідувань – президент набуває повноважень одноосібно звільняти їх з посади. В цьому переліку також є і голова СБУ – це, на мою думку, необхідно зробити, адже президент відповідає за територіальну цілісність і безпеку України і саме на СБУ він може опиратися у цій діяльності. Що ж стосується ГПУ і Бюро розслідувань, то президент прямого відношення не має до цих структур», — наголосив експерт.

Викликає занепокоєння в експерта і той факт, що у новій редакції Конституції немає пунктів щодо запровадження кримінальних проступків, не зрозумілими є зміни судової гілки влади, а також немає змін щодо звуження чи навіть скасування депутатської недоторканності.