Конституційний Суд дозволив Верховній Раді самій визначати, коли змінювати Конституцію

ВРУ дозволили самій визначати, на якій саме черговій сесії вносити зміни до Основного закону

12:48, 18 березня 2016

Конституційний Суд України у своєму рішенні щодо подання 51 народного депутата щодо офіційного тлумачення положення «на наступній черговій сесії Верховної Ради» дає зрозуміти, що український парламент самостійно встановлює, на якій з подальших сесій ухвалювати законопроект про внесення змін до Основного закону країни. Про це пише «Інтерфакс-Україна».

«Конституційний Суд зазначає, що Верховна Рада може передбачити в регламенті Верховної Ради можливість прийняття законопроекту про внесення змін до Конституції як закону на пізнішій черговій сесії ВР із дотриманням положень, закріплених розділом ХІІІ «Внесення змін до Конституції України», основного закону України», - йдеться в мотивувальній частині рішення суду.

В результативній частині рішення сказано, що законопроект змін до Конституції у випадку попереднього схвалення більшістю від конституційного складу ВР не розглядався на черговій сесії ВР, необхідно розуміти положення «на наступній черговій сесії ВР» так, що «наступною черговою сесією ВР є чергова сесія парламенту, яка має відбутися відповідно до положень розділу ХІІІ «Внесення змін до Конституції» основного закону України та регламенту ВР і на якій законопроект про внесення змін до Конституції, попередньо схвалений більшістю від конституційного складу ВР, вважатиметься прийнятим як закон, якщо за нього проголосує не менше дві третини від конституційного складу ВР».

«Цільове тлумачення положень статті 155 Основного закону України дає Конституційному суду України підстави вважати, що конституційна процедура з розгляду парламентом питання щодо внесення змін до Конституції України послідовно в два етапи встановлена з метою розведення під час попереднього схвалення законопроекту про внесення змін до Конституції України і його остаточного прийняття як закону, що робить неможливим ухвалення законопроекту про внесення змін до Конституції України як закону на одній черговій сесії Верховної Ради, а також дає народному депутату України час для додатковий аналіз змісту цього законопроекту, з'ясування можливий наслідок внесення змін до основного закону Україна тощо», - зазначено в рішенні.

Нагадаємо, що народні депутати вирішили звернутися до КС у зв'язку з браком голосів для остаточного голосування щодо президентського законопроекту (№2217а/П1) про внесення змін до Конституції в частині децентралізації влади. Прийняття конституційних змін передбачене Мінськими домовленостями, тому в запропонованому президентом України Петром Порошенком проекті є положення про те, що особливості здійснення місцевого самоврядування в окремих районах Донецької і Луганської областей визначаються окремим законом.

Вже після звернення до КС Верховна Рада ухвалила закон, яким внесла зміни в регламент українського парламенту в частині порядку попереднього твердження і ухвалення законопроекту про внесення змін до Основного закону.

Зокрема, законодавці закріпили в регламенті норму: «Якщо законопроект про внесення змін до Конституції був заздалегідь схвалений Верховною Радою і не був розглянутий на наступній черговій сесії після попереднього твердження, то такий законопроект розглядається Верховною Радою на черговій сесії».

Зазначимо, що фракції «Самопомочі» та Радикальної партії виступали категорично як проти цього документа, так і проти запропонованого формату децентралізації, вважаючи, що він вигідний Путіну. Голова фракції «Самопоміч» Олег Березюк пообіцяв оскаржувати в КС ці зміни до регламенту.