Конституційний Суд у п'ятницю, 22 січня, оголосив, що проект судової реформи, який передбачає внесення змін до Конституції, відповідає законодавству України. Тож КС відкрив шлях для ухвалення проекту в першому читанні.
Проект передбачає передачу функції створення та ліквідації судів від президента парламенту, а також створення нового органу судової гілки влади - Вищої ради правосуддя.
Згідно із змінами, Вища рада правосуддя (ВРП) повинна здійснювати відбір суддів для всіх судів України на конкурсній основі, її рішення про призначення та звільнення суддів має затверджувати президент.
Пропозиції про створення та ліквідацію судів буде вносити в парламент президент за поданням ВРП.
До складу ВРП входитиме 21 член, десять із яких вибирає з'їзд суддів, по два члени призначають президент, Верховна Рада, з'їзд адвокатів, Всеукраїнська конференція працівників прокуратури, а також з'їзд представників юридичних вишів і наукових установ серед вчених-правознавців.
ВРП контролюватиме призначення, просування по службі і звільнення не тільки суддів, а й прокурорів.
Законопроект спрямований на деполітизацію та забезпечення незалежності судової влади, підвищення вимог та професійних стандартів для суддівського корпусу, обмеження імунітету суддів до функціонального, оптимізацію системи судоустрою та забезпечення безперервної та ефективної роботи органів судової влади на перехідний період.
Потрібно 226 голосів для того, щоб ухвалити цей законопроект у першому читанні, а на наступній сесій – 300 голосів для ухвалення змін до Конституції в цілому.
Нагадаємо, 22 грудня 2015 року Верховна Рада спрямувала до КС прохання дати висновок щодо відповідності законопроекту про внесення змін до Конституції України щодо правосуддя (№3524), поданого президентом як невідкладний, вимогам статей 157 і 158 Конституції України.
Розгляд прохання Ради КС розпочав 12 січня.