Конституційний суд скасував заборону очолювати ВНЗ тим, хто голосував за «диктаторські закони»

КСУ нагадав, що депутата не можна карати за голосування в парламенті

11:59, 21 грудня 2017

Конституційний суд України скасував заборону призначати керівниками вищих навчальних закладів тих, хто голосував за закони 16 січня 2014 року, визнавши її неконституційною. Таку заборону запровадила Верховна Рада в травні 2015 року.

Зокрема, КСУ зазначив, що досі чітко не зрозуміло, які закони є «диктаторськими», і така норма є порушенням правила правової визначеності.

У суді також нагадали, що згідно з чинним законодавством, депутата не можна карати за голосування у парламенті.

Як відомо, Верховна Рада України 16 січня 2014 року з грубим порушенням регламенту і законодавчої процедури та, попри гостру критику, прийняла так звані «диктаторські закони». Вони приймалися підняттям рук, без використання системи Рада та без обговорення, а їхні тексти стали доступними лише після того, як депутати за них проголосували. Наступного дня їх підписав тодішній президент Віктор Янукович.

Ці законодавчі акти, на думку більшості експертів, обмежували права громадян, надавали органам державної влади більшу свободу дій у сфері покарання учасників акцій протесту і мали на меті криміналізувати опозицію та громадянське суспільство.

Проте через протести 28 січня 2014 року Верховна Рада більшістю в 361 голос скасувала більшість «диктаторських законів».

В травні 2015 року Верховна Рада заборонила ставати ректорами чи виконувачами обов’язків ректорів вищих навчальних закладів депутатам, які голосували за «диктаторські закони», внісши відповідні зміни в закон про вищу освіту.