На Хуторівці біля входу в УКУ активно господарюють Святі Миколаї. Хлопці хвацько закидають на плечі мішки з іграшками та несуть на фабрику. Кажуть, що відчувають дух свята і з усмішкою додають: «Раз в рік кожен стає Святим Миколаєм: всі готують подарунки як не дітям, то комусь з близьких людей. Для нас це свято є чимось більшим, треба подарувати казку тим, хто ще вірить в неї».
На цій «фабриці» працюють десятки волонтерів. Поки хлопці переносять мішки в приміщення, дівчата наводять лад всередині: розпаковують пакети та сортують речі, з яких будуть формувати подарунки.
«У нас є стандартний набір того, що має входити у подарунок. Обов’язковою є іграшка, солодощі та канцтовари. Також можна додати книжку, одяг чи засоби гігієни, але це залежить від віку дитини та фінансового стану сім′ї, де вона живе», - пояснює помічниця Святого Миколая Ірина.
Одяг, іграшки, література, солодощі – тут усе має своє місце. Біля столу з іграшками сидить дівчина і допитливо передивляється їх. Її звати Настя, їй 12 років.
«На фабриці я вже вдруге. Торік дізналась про цю акцію і вирішила допомогти. Зараз я перевіряю іграшки, наприклад машинки, чи вони знаходяться в нормальному стані. Якщо трапляються погані, без коліс чи з іншими несправностями, то викидаю їх», - розповідає Настя.
Всі іграшки обов’язково перевіряються на справність
Дівчинка каже, що з нетерпінням чекає, коли зможе стати «повноціннім Миколаєм», тобто коли розноситиме подарунки разом із своїми старшими товаришами. Для цього їй треба ще трішки підрости, адже подарунки можуть розносити діти з 16 років.
«На фабрику дуже чекала, це така маса емоцій, яка заряджає позитивом на цілий рік», - додає Настя.
Нове місце
Цьогоріч Фабрика Святого Миколая переїхала до Українського католицького університету на Хуторівці, хоча у попередні роки вона діяла у Львівському палаці мистецтв. Організатори кажуть, що змінити локацію довелось задля комфорту волонтерів.
«На Хуторівці у нас є значно більше місця, ми можемо чітко поділити зони для сортування та формування подарунків. Волонтери мають багато простору і їм не треба тіснитись та заважати одне одному», - розповідає одна з організаторів Христина Дольна.
Канцтовари входять в обов’язковий перелік подарунків
Христина вважає, що зміна місця не вплине на кількість подарунків, які приносять львів’яни. Адже якщо у людей не буде змоги завезти речі на вул. Хуторівку, то вони зможуть залишити їх на охороні у Львівському палаці мистецтв, а організатори передадуть їх помічникам Святого Миколая.
Довгий шлях іграшки
Речі та іграшки для фабрики організатори почали збирати заздалегідь. Анастасія Гураль, співорганізатор фабрики, розповідає, що на початку грудня вони облаштовували так звані пункти прийому іграшок у супермаркетах та на фірмах, які зголошувались допомогти. До прикладу, у такий спосіб іграшки збирали у ТЦ «Роксолана», «Південний» та на IT-фірмах.
«До відкриття фабрики ми традиційно проводили заходи, на яких збирали кошти та іграшки для малюків. У нас було два сімейних свята, які проводились у бібліотеках, батьки могли прийти з дітьми та безкоштовно взяти участь у майстер-класах, а за бажання зробити якісь пожертви. Також ми продавали вироби ручної роботи та організували концерт у клубі «The Gas Station», - додає Христина Дольна.
Христина Дольна уже 11 років працює на Фабриці
Завдяки цим заходам організатори зібрали близько 10 тис. грн. За ці кошти вони купили 180 кг цукерок. Організатори зазначають, що це рівно половина тих солодощів, які необхідні для того, щоб у пакеті кожної дитини був солодкий гостинець.
«Ціни на солодощі щороку зростають, тому маємо традиційні проблеми з цукерками. Також суттєво бракує канцтоварів. Якщо порівняти з іншими роками, то цьогоріч люди приносять набагато менше речей. Можливо, це пов′язано з тим, що багато шкіл активізувались і допомагають діткам, чиї батьки воюють на Сході», - додає Христина.
Список Святого Миколая
Серед організаторів цьогорічної фабрики є двоє дівчат – Анастасія Гураль та Христина Дольна. Обоє починали як звичайні волонтери. Настя 2 роки тому, а Христина - 11.
«Вперше прийшла на фабрику ще у школі. Я тоді вчилась в 10 класі, дізналась про так ініціативу і захотіла долучитись. Атмосфера, яка панує на фабриці, та процес розносу подарунків мене настільки захопив, що я не могла не повернутись сюди знову. Згодом захотіла робити щось більше і з часом стала членом оргкомітету», - розповідає Христина Дольна.
За словами Христини, список дітей, до яких приходять помічники святого Миколая, це своєрідний спадок, який залишився від попередніх організаторів. Оскільки фабрика діє у Львові вже 15 років, то кількість дітей є чималою – понад 2,5 тисячі.
«Список весь час поповнюється: будь-хто може написати нам на пошту, подзвонити чи прийти та повідомити про такі родини. Ми розносимо подарунки для діток, які живуть у малозабезпечених чи багатодітних сім′ях, для сиріт, напівсиріт, а також для діток, чиї батьки воюють або ж загинули на сході України», - каже Анастасія Гураль.
Анастасія Гураль
Помічники Святого Миколая розносять подарунки дітям до 14 років. Оскільки у 14 років дитина вже стає підлітком, має свої вподобання та часто перестає вірити в Миколая. Організатори кажуть, що у них часто немає подарунків, які б відповідали зацікавленням старших дітей.
«Пам’ятаю випадок, коли ми розносили подарунки і дитина відмовилась його брати. Там була іграшка, цукерки та кольорові олівці. Малюк сказав, що у нього вже є олівці, приніс їх нам та попросив передати дітям, у яких їх нема. Також часто буває, що ми приходимо до родин, а батьки говорять, що їхній соціальний статус вже покращився і наступного року ми можемо вже не приходити, а віддати подарунки людям, які цього потребують. Це дуже приємно», - ділиться враженнями Анастасія Гураль.
У ролі Чудотворця
Цьогоріч у ролі Чудотворця спробує себе понад 400 людей. Організатори кажуть, що левова частка волонтерів – старшокласники чи студенти перших курсів.
«Напередодні дня Святого Миколая багато людей допомагає діткам з дитячих будинків. Це дуже добре і правильно. Однак ми часто забуваємо, що такі діти живуть і поруч з нами, у звичайних родинах, але їхні батьки в силу певних обставин не можуть створити дитині свято, на яке вона чекає. Мене дуже тішить, що до участі в проекті зголошуються підлітки. Вони усвідомлюють проблему і хочуть якось допомогти», - каже Христина Дольна.
Помічниками Святого Миколая щороку працюють понад 400 волонтерів
Щоб стати волонтером треба було заповнити онлайн-анкету, пройти вишкіл, на якому пояснювали як правильно пакувати подарунки для дітей різного віку, спакувати подарунки та рознести їх.
«Усіх волонтерів ми ділимо на команди по 4 людини. Кожна команда має відвідати не менше 10 сімей. Щоб не було хаосу, коли 400 людей одночасно намагаються спакувати пакунки, ми розробили графік. Люди кажуть, коли їм зручно прийти на фабрику, та записуються, щоб приготувати подарунки для своїх родин. Формують їх, відповідно до віку дітей, та залишать на фабриці до 18 числа, тобто до роздачі подарунків», - пояснює Христина Дольна.
всі фото Мирослава Пархомика, ZAXID.NET