Корбан FAQ

Суть «справи Геннадія Корбана» у запитаннях і відповідях

13:46, 29 грудня 2015

Дніпровський районний суд Києва у понеділок, 28 грудня, заарештував на два місяці Геннадія Корбана. Адвокати лідера УКРОПу запевнили, що їх клієнта невдовзі відпустять, оскільки вони збираються подавати апеляцію і не мають наміру програвати.

ZAXID.NET розбирає по пунктах – за що затримали Геннадія Корбана і за що він може сісти.

***

Хто такий Корбан?

До 2014 року Геннадій Корбан був практично маловідомим за межами Дніпропетровська. Коли ж у березні 2014 року Ігор Коломойський очолив Дніпропетровську облдержадміністарцію, то Корбан став його заступником.

За словами самого Корбана, разом із Коломойським вони працюють від 1999 року, хоча знайомі були й до того. Зараз Корбан є одним із найближчих соратників Коломойського.

У липні 2015-го він очолив нашвидкоруч створену партію «УКРОП», від якої спершу балотувався у Чернігові на проміжних виборах до ВР (програв), а згодом йшов і на мера Києва (теж безуспішно).

Чому його затримали?

Офіційні обвинувачення Корбану висунули у кінці жовтня. У них фігурує створення злочинної організації, перешкоджання діяльності виборчих комісій, захоплення в заручники голів Держземагентства Сергія Рудика та юридичного департаменту Дніпропетровської міської ради Олександра Величка.

По останньому факту Корбана разом із в.о. заступника голова Дніпропетровської ОДА Святославом Олійником вже допитували 20 березня 2015 р.

Коломойський також входить до цієї «злочинної організації»?

Ні. За версією СБУ, окрім самого Корбана до цього угрупування входили керівник «Фонду оборони країни» Павло Хазан, помічник народного депутата Бориса Філатова Михайло Кошляк, а також кримінальні авторитети Олександр Налекрешвілі та Сергій Олійник.

Версія слідства така: у Дніпропетровську під прикриттям благодійної організації «Фонд оборони країни», яка мала допомагати бійцям АТО, насправді діяла приватна охоронна фірма, що займалася контрабандою і викраденням людей.

Вони справді викрадали людей?

Самого Корбана обвинувачують у двох викраденнях – голови Держземагентства України Сергія Рудика (14 серпня 2014 р.) та юридичного департаменту Дніпропетровської міської ради Олександра Величка (25 лютого 2015 р.).

Сергія Рудика начебто викрали і незаконно утримували в заручниках «з метою спонукання його піти з посади і призначення нового начальника управління Держземагентства у Дніпропетровській області». У серпні 2014 р. Сергій Рудик приїхав у Дніпропетровськ, щоб призначити нового чиновника. Однак місцеві активісти змусили його написати заяву про бажання піти добровольцем в АТО. «Свобода», представником якої й був Рудик, заявила, що того насправді викрали.

Ситуація із Олександром Величком ще цікавіша. Офіційна версія слідства звучить так: Величка викрали і утримували в заручниках «з метою спонукання виконувача обов’язків Дніпропетровського міського голови Романенка залишити займану посаду».

Корбан під час судового засідання 3 листопада (фото: «Громадське»)

За словами самого Корбана, Величко дійсно приїздив 25 лютого до Дніпропетровської ОДА. «Він у той день був у мене в приймальні. Мова йшла про об'єкти комунальної власності. Це 96 об'єктів, які вкрав Величко і його кліка чи команда. Фактично, всі вони були оформлені на компанії цих людей. Я доволі жорстко попросив все повернути через нотаріуса у власність міськради. Це і було зроблено», – пояснював Корбан у інтерв'ю журналу «Новое время». Він також уточнив, що після розмови Величко спокійно вийшов із кабінету, «ніхто його у коврик не замотував і нікуди не відвозив».

Сам Величко після цих подій опублікував два відеозвернення. На одному він звинуватив Корбана у своєму викраденні, а на іншому, опублікованому за сім днів після першого , він заявив, що сам влаштував це викрадення. У останньому відео він також розповідає, що був задіяний у корупційні схеми, а тому організував викрадення, щоб привернути до них увагу.

Корбан якось вплинув на результати виборів?

Обинувачення у перешкоджанні роботи виборчих комісій теж має два епізоди і стосується самого Корбана.

1 жовтня голова Дніпропетровської обласної виборчої комісії Юрій Підлісний написав заяву у міліцію, у якій вказав, що напередодні йому подзвонив «чоловік, який представився Корбаном Геннадієм Олеговичем і почав погрожувати фізичною розправою».

Другий епізод стосується засідання Дніпропетровської міської комісії, під час якого, зі слів голови цієї комісії Валентини Панкулич, Геннадій Корбан «діючи за попередньою змовою з невстановленими особами, поєднуючи свої дії з насильством і погрожуючи застосуванням насильства, перешкоджав виконанню своїх обов'язків членом виборчої комісії».

Сам Корбан не заперечує, що приїздив на засідання Дніпропетровської виборчої комісії і проводив там «5-годинну політичну дискусію про перерахунок голосів». «Навпроти мене стояли народні депутати від БПП Курячий і Нестеренко. Нестеренко – це колишній заступник Вілкула. І в якийсь момент він просто сказав мені образливі слова щодо національності. Я без слів взяв якийсь кодекс, який був на столі, і кинув у нього. Все»

Чи пов'язана справа Корбана із партією «УКРОП»?

Сам він заявляє, що так. Те саме каже й Ігор Коломойський: «Справа Корбана – чиста політика. Я впевнений, це пов’язано з результатами, які партія «УКРОП» отримала на місцевих виборах».

У ГПУ ж запевняють, що обшуки в офісах «УКРОПу» не мають політичної складової. «Нам не важливо, яку політичну партію представляють особи, затримані та з якими проводяться слідчі дії, важливий факт – причетна особа до ОЗУ чи ні», – заявляв прокурор Владислав Куценко.

Геннадій Корбан під домашнім арештом 9 грудня

Водночас сам Корбан після зміни керівництва у Дніпропетровській ОДА говорив, що проти його команди порушено вісім справ.

«Не знаю, які з них стосуються особисто мене. Але все це дійсно пов'язано із моєю діяльністю на державній посаді. Я доволі різко розмовляв із багатьма чиновниками у Києві, це правда. Мені не подобалося те, що вони роблять. Я доволі нетрадиційними методами боровся з корупцією у Дніпропетровській області», – розповів Корбан.

Тому те, що обвинувачення Корбану висунули одразу після виборів, багатьох схиляє до думки, що ця справа має політичний підтекст.

Може, через Корбана хочуть дістати Коломойського?

Сам Коломойський відкидає цю версію: «Мені ніхто не висував жодних вимог, я не відчуваю тиску, тим більше шантажу. Я нормально спілкуюся з АП, ніяких претензій мені не озвучували».

Чому про цю справу стільки говорять?

Судові засідання часто переносять. Адвокати Корбана час від часу вимагають відводу суддів, але головна причина, через яку судові засідання не проходять вчасно, – це стан здоров'я Корбана.

В «УКРОПі» переконують, що Корбану загрожує інфаркт, а тому замість того, аби викликати політика до суду, його потрібно покласти до лікарні.

Він дійсно хворий?

Це складне питання. Інформацію про поганий стан здоров'я Корбана поширює прес-служба «УКРОПу». Сам Корбан і адвокати уникають проведення незалежної експертизи.

За повідомленням прес-секретаря «УКРОПу», 7 грудня Корбана госпіталізували у дніпропетровську «Клініку сімейної медицини». Там, за словами адвокатів, політику діагностували ішемічну хворобу і гіпертонічний криз II ступеню. Через тиждень Корбана виписали з цієї лікарні.

Під час засідання суду 27 грудня Геннадію Корбану стало погано (фото: Євгенія Кравчук)

Однак є підстави не довіряти висновкам цієї клініки, оскільки через афілійованих осіб саме Корбан є власником цього медичного центру, а керівником там зараз є його батько. Натомість від судово-медичного обстеження, яке було призначене судом, Корбан неодноразово відмовлявся.

Цікаво також, що в одному з перших інтерв'ю після призначення Коломойським головою Дніпропетровської ОДА, розповідаючи про те, що він на новій посаді зробив першим, Корбан розповів: «Відкрив ще раз книгу Сунь Цзи «Мистецтво війни». Я її й раніше перечитував, тому що корпоративні війни – це теж війни, хоч і без зброї і смертельних жертв. А в цій книзі написано: «Коли ти слабкий – роби вигляд, що ти сильний. Коли ти сильний – роби вигляд, що слабкий».