Кордон під загрозою

ДФС не має грошей на боротьбу із контрабандою

11:50, 19 квітня 2016

У Державної фіскальної служби немає нема коштів на пальне для рентген-установок, які працюють на українських митницях. Нема також грошей і на ремонт тих установок, які вийшли з ладу.

Як повідомили ZAXID.NET в Одеської митниці, на цей рік ДФС виділила кошти на закупівлю лише 900 літрів дизпалива для двох рентгенівських сканерів при потребі 50-60 тонн у рік. На Одеській митниці працюють два рентгенотелевізійних інспекційно-доглядових комплексів (РІДКМ) для контролю автотранспортних засобів та контейнерів – Vacis і ZBV, які митниці подарували США. 

У розпорядженні редакції ZAXID.NET опинився лист посольства США в Україні від 5 січня цього року. У листі посольство звертається до голови ДФС Романа Насірова із проханням виділити кошти на закупівлю пального для рентгенівських установок Vacis і ZBV. Технічна підтримка і сервіс цих установок відбувались у рамках програми, яка фінансується Державним департаментом США. А от пальним ці комплекси мала забезпечити України з власного бюджету.

Переклад листа посольства США до голови ДФС Романа Насірова (натисніть на фото, щоб збільшити)

Реакції ДФС і її голови Романа Насірова посольство США так і не дочекалось. Натомість ZAXID.NET у ДФС повідомили, що про подібний лист нічого не знають.

Упродовж 2003-2009 років США і Євросоюз подарували Україні 13 рентгенотелевізійних інспекційно-доглядових комплексів для контролю автотранспортних засобів та контейнерів. Вартість, наприклад, рентгенівського комплексу Rapiscan Eagle M4507 становить близько 1,5 млн доларів США. Україна отримала від ЄС 11 таких комплексів. Ще два комплекси фірми Vacis і ZBV передали Україні США.

Все це обладнання дісталось Україні абсолютно новим і безкоштовно. Однак за короткий час більша частина комплексів вийшла з ладу. Сьогодні із 11 комплексів Rapiscan Eagle M4507 сьогодні працює лише один.

ДФС пояснює поломку комплексів тим, що «строк корисної експлуатації РІДКМ складає 5-6 років, після чого видатки на підтримання систем в робочому стані стрімко зростають. Крім того, для забезпечення необхідної якості та надійності роботи РІДКМ необхідне стале щорічне фінансування з державного бюджету України для проведення абонентського сервісного технічного обслуговування, вартість якого може досягати 10% від початкової вартості РІДКМ».

Комплекс Rapiscan Eagle M4507

У вересні 2013 року тодішнє міністерство доходів і зборів уклало угоду про ремонт 11 мобільних комплексів Rapiscan Eagle M4507 на суму 20 млн грн. Чи відбувся ремонт цих сканерів? Наразі невідомо.

Однак, як повідомили ДФС у відповіді на запит ZAXID.NET, за попередньою оцінкою станом на 2014 рік, загальна вартість запасних частин, комплектуючих та матеріалів (без урахування вартості послуг з проведення ремонту) становила 15 млн грн.

«На сьогодні ДФС ведуться переговори щодо можливості технічного обслуговування скануючи систем у рамках Програми з питань експертного контролю та безпеки кордонів між ДФС та Державним департаментом США», - йдеться у відповіді ДФС на запит ZAXID.NET.

Митники також пояснили, як здійснюють контроль і огляд товарів без сучасних сканувальних систем. Якщо коротко, то огляд здійснюють за допомогою службових собак і візуальний огляд із розкриттям 20% або 100% пакувальних місць та поглибленим обстеженням транспортного засобу. На це йде більше часу і є більша ймовірність просто не знайти контрабандного товару. Наприклад, саме за допомогою рентгенівського сканеру на Одеській митниці знайшли заховані у фурі акцизні марки на 60 млн грн.