Пандемія, яку ми переживаємо разом із світом, завдає особливих викликів тим підприємцям, які не можуть зупинити свою роботу в цей час. Збирати та вивозити відходи неможливо он-лайн. Тож такі підприємства та компанії повинні швидко приймати рішення та затягувати паски. Адже з одного боку ми маємо виклики, вони пов’язані із критично низьким рівнем оплати за комунальні послуги під час карантину. А з іншого – ключове завдання зберегти в цій ситуації команду та забезпечити її захист.
Здавалося б, яким чином сортування відходів пов’язане із коронавірусом? Насправді, це важливий аспект, який зараз активно обговорюють наші колеги з інших країн.
Під час пандемії правила поводження з відходами повинні змінюватися.
Чимало людей перебувають у обсервації, адже контактували з хворими на коронавірус. Щодня таких осіб стає більше. Зрештою, відомо, що кожен із нас зараз може бути потенційно інфікованим, і ще невідомо яка кількість людей переносить вірус, який залишається на предметах, у тому числі, на відходах. Кожного дня у контейнери потрапляє все більше використаних масок, рукавичок, плящин від антисептиків.
Інформація про місця перебування осіб на обсервації, чи хворих із слабкими симптомами, є конфіденційною. Як організувати збір відходів від цих людей, залишається відкритим питанням. Ніхто не надасть інформацію про приміщення, де знаходяться люди в карантині або навіть інфіковані вірусом, які перебувають вдома.
У цій ситуації виправданим рішенням є визнати, що в часі падемії усі відходи у баках із змішаними відходами є потенційно небезпечними. Немає гіршого, якщо маски чи інші засоби захисту опиняються у контейнерах, які передбачені для вторсировини. Адже комусь потім це все вручну перебирати. Безвідповідальне сортування може призвести до інфікування працівників які не лише збирають відходи, а й компаній, які згодом сортують та переробляють вторсировину.
Зважаючи на те, що епідемія буде тривати невизначений час, а інфікованих ставатиме все більше, у інших країнах Європи обговорюють можливість встановлення окремих контейнерів для відходів від людей у домашній ізоляції та їх окреме перевезення на сміттєзвалища.
Скажімо, у Гданську планують встановити для хворих промарковані закриті баки з червоним клапаном. Ба більше, у Польщі обговорюють взагалі можливість припинення роботи комплексів із сортування відходів, мовляв епідемія коронавірусу - це не той час, коли варто боротися за кілька відсотків сировини з маси комунальних відходів, ризикуючи здоров’ям та життям працівників.
І це йдеться про країни, де повноцінно розвинена галузь поводження із відходами. А що робити нам, українцям? Розпочати з елементарного: сортування і ще раз сортування. Робити все, щоб у контейнерах із пластиком не потрапляли використані маски, адже комусь це доведеться сортувати. У клієнтів, яких ми обслуговуємо, можливість сортування є, адже ми забезпечуємо їх контейнерами для різних типів відходів.
Тому звертаємося до мешканців з проханням полегшити роботу в складних епідемічних умовах усім, хто працює на різних ланках збору, сортування, переробки чи захоронення відходів.
Вірус може виживати на різних поверхнях до багатьох днів. Тому не забувайте щільно закривати викинуте сміття, особливо, якщо ви в домашній ізоляції. Використані засоби захисту запаковувати ретельно у поліетиленовий пакет і викидати у контейнер тільки для змішаних відходів. Таким чином ми зведемо до мінімуму ризик передачі вірусу одне одному, зокрема, працівникам, які забирають відходи.