Коряк і Попов виконували вказівки Клюєва через Сівковича

11:48, 15 грудня 2013

Відсторонені від виконання обов'язків керівник Київської міської держадміністрації (КМДА) Олександр Попов, начальник головного управління МВС у Києві Валерій Коряк і заступник керівника РНБО Валерій Сівкович дали свідчення про свої дії в ніч на 30 листопада, коли при силовому розгоні мирного мітингу на Майдані Незалежності постраждали понад 100 людей.

Фотокопії протоколу одночасного допиту Попова, Коряка і Сівковича, а також протоколів додаткового індивідуального допиту Коряка і допиту Сівковича опубліковані на сайті "Української правди" в неділю.

Під час перехресного допиту на запитання, хто ініціював завезення на Майдан Незалежності конструкцій новорічної ялинки між 3 і 4 годинами ночі 30 листопада, Коряк розповів, що у нього була розмова з Сівкович і Поповим.

Сівкович, у свою чергу, розповів, що вказав час "коли Майдан буде повністю закритий". "Я сказав Попову, що о 3:30 з майном з Майдану виїжджає остання машина, яка вивозить сценічне обладнання і гучномовці, і вже через 15 хвилин туди можна завозити конструкції. Людей на Майдані мало і ніхто заважати транспорту не буде. Також ми з О.Поповим обговорили, що про всяк випадок треба, щоб співробітники міліції зробили коридор для заїзду машин, щоб ніхто на Майдані не потрапив під колеса. Після цього О.Попов сказав мені подзвонити В.Коряку, що я і зробив, і повідомив йому, коли саме на Майдан будуть заїжджати комунальні вантажівки", - заявив Сівкович, уточнивши, що вказівок командувати Поповим йому ніхто не давав.

Попов, в свою чергу, зазначив, що отримав команду керівника РНБО Андрія Клюєва виконувати вказівки Сівковича, "а саме ті рішення, які він буде розуміти щодо транспорту - виконувати".

Коряк також заявив, що спілкувався особисто з міністром внутрішніх справ Віталієм Захарченком, який дав йому вказівку зв'язатися з Сівкович і виконувати його команди про забезпечення громадського порядку на Майдані Незалежності. При цьому на зустрічне запитання, чи попереджав він Сівковича, що на Майдані багато людей, Коряк відповів ствердно: "Я сказав В.Сівковичу, що на Майдані багато людей і питання про завезення ялинки доцільно тільки зранку". "На це він почав наполегливо говорити, що обладнання з Майдану вивезти необхідно, щоб завезти туди комплектуючі ялинки негайно", - додав керівник київської міліції.

Під час додаткового індивідуального допиту Коряк повідомив, що 29 листопада ввечері йому зателефонував Попов з вимогою забезпечити проїзд техніки з обладнанням для проведення новорічних заходів і звільнити Майдан від мітингувальників, на що він йому заявив про небажаність цього, "бо на Майдані залишилося багато людей, і треба дочекатися ранку". "На що він мені відповів, що він, тобто Попов, остаточних рішень не приймає, а виконує завдання, яке сам отримав від секретаря РНБО Андрія Клюєва і зараз передасть трубку людині, яка буде курирувати це питання. Після чого зі мною став говорити Володимир Сівкович... З моєю пропозицією почекати до шостої години ранку Сівкович не погодився і наполіг, що це необхідно зробити зараз, тобто приблизно о 12 годині ночі. На це я сказав, що необхідно почекати до 2:30, щоб було менше громадян", - розповів начальник київської міліції.

За його словами, Сівкович та Попов вночі приїхали до нього в робочий кабінет, де вони разом спостерігали за подіями на Майдані Незалежності з робочого кабінету з камер відеоспостереження. Після того, як близько 3:20 мітингувальники спробували перешкодити комунальникам розвантажити автомобілі, "на вимогу Сівковича я дав команду своєму заступнику Федчуку, щоб він з особовим складом міліції особливого призначення "Беркут" відтіснив мітингувальників з Майдану у напрямку вул.Хрещатик", розповів Коряк.

Він розповів, що Сівкович та Попов покинули його кабінет ближче до ранку, після чого він повідомив про подію главу МВС Віталія Захарченка.

На питання, як часто Сівкович бере участь в організації забезпечення громадського порядку силами київської міліції, Коряк відповів, що це було вперше, а от з Поповим питання охорони громадського порядку обговорюються часто.

При цьому він розповів, що в ту ніч Сівкович кілька разів виходив з його кабінету і комусь дзвонив, а після розгону мітингу повідомив, що дзвонив Клюєву "і доповів, що його завдання виконано".

"Можу пояснити, що я віддавав наказ підлеглим про відсунення мітингувальників, оскільки це було завдання Секретаря РНБО А.Клюєва, який займає вищу адміністративну посаду у виконавчій владі держави", - резюмував Коряк.

У свою чергу, Сівкович під час допиту розповів, що дізнався про плани завезення на головну площу столиці обладнання для встановлення новорічної ялинки від Попова і сам йому сказав, що "поки всі люди не розійдуться з Майдану Незалежності, не потрібно туди завозити обладнання". При цьому він заявив, що "дізнався, що все сценічне та інше обладнання з Майдану Незалежності буде вивезено приблизно о 3:30. Сказав про це Попову, на що він мене попросив подзвонити Коряку і сказати, що через 15 хвилин поїде техніка".

Заступник секретаря РНБО розповів, що вже в кабінеті у начальника київської міліції "ми побачили, як співробітники міліції почали оточувати територію Майдану, а через деякий час люди почали розбігатися". "При цьому Коряк по рації і телефону з кимось спілкувався і говорив, щоб співробітники міліції забезпечили проїзд транспорту на Майдан Незалежності. А також давав ще якісь вказівки, які точно, не пам'ятаю", - додав він.

На питання, чи давав він Попову вказівку про завезення на Майдан Незалежності обладнання о 4 годині ночі, Сівкович відповів негативно, наголосивши, що говорив йому, що "обладнання можна заводити лише після того, як люди з Майдану розійдуться і що це буде десь близько 4:00". Він також заявив, що не давав вказівки Коряку про звільнення головної площі столиці від людей, які там перебували.

Нагадаємо, вчора Віктор Янукович своїми указами відсторонив Олександр Попова з посади голови Київської міськдержадміністрації, а Володимира Сівковича з посади заступника секретаря РНБО України.

Генпрокуратура підозрює заступника секретаря РНБО Володимира Сівковича, голову Київської міської державної адміністрації Олександра Попова, на той час начальника київської міліції Валерія Коряка та заступника начальника київської міліції Петра Федчука у перевищенні влади у зв'язку з подіями, які сталися в ніч на 30 листопада на Майдані Незалежності.