Кадри, отримані цього тижня завдяки космічному зонду «Юнона», показують, наскільки глибокою є атмосфера Юпітера. Про це повідомляє «BBC Україна».
Як зазначається, космічний апарат «Юнона», який досліджує Юпітер, вийшов на орбіту навколо газового гіганта в липні 2016 року. Зонд фіксує зміни в гравітаційному полі планети. Виміри свідчать про те, що в атмосфері Юпітера на глибині до 3 тисяч кілометрів відбувається рух значних мас матерії. Це дозволяє вченим робити висновки про будову і динаміку атмосфери планети. Астрономи протягом кількох століть спостерігають рухи хмар у верхніх шарах атмосфери Юпітера, але досі сперечаються про те, наскільки глибокою є атмосфера Юпітера.
На думку учасника наукової групи проекту «Юнона» Трістана Гійо, нові дані дозволяють знайти відповідь на це запитання. «Протягом 40-ка років ми не знали, чи простягаються хмарні системи до центру планети, або ж вони розташовуються тільки в верхніх шарах атмосфери. Три тисячі кілометрів - це дуже велика глибина навіть для планети діаметром в 140 тисяч кілометрів. Йдеться про 1% маси планети. А це дорівнює трьом земним масам», - наголосив Гійо.
«"Це дуже важливо для розуміння атмосферної динаміки не тільки на Юпітері, але й на інших газових гігантах - Сатурні, Урані і Нептуні, і також на екзопланетах, які відкривають зараз», - додав французький вчений.
У глибинах такої атмосфери, що складається в основному з водню і гелію, ці гази під впливом величезного тиску починають переходити в рідкі форми. Цей матеріал поводиться як тверде тіло - він обертається з рівномірною швидкістю, і саме він генерує найпотужніше магнітне поле планети.
Одне з основних завдань апарату «Юнона» - отримати дані про те, чи має Юпітер тверде ядро. Перші дані вказують на те, що таке ядро дійсно є, але воно не зовсім таке, як раніше припускали вчені. Воно може бути досить рихлим і складатися не з гірських порід, а з металічного водню.
Продовження терміну роботи «Юнони» на орбіті має прояснити це питання. Найближчим часом від NASA очікують рішення щодо виділення коштів на продовження проекту. Спочатку планувалося, що у липні 2018 року апарат увійде в атмосферу планети, де він згорить. Це вирішили зробити, щоб уникнути зіткнення «Юнони» з одним з великих супутників Юпітера. Вважається, що на ньому можуть існувати певні форми життя, тому вчені не хочуть його забруднювати залишками апарату.
Між тим, дослідники хочуть, щоб зонд зробив ще щонайменше 34 оберти навколо Юпітера. Один оберт займає 53 дні. Отже зонд, який вивели на орбіту у липні 2016 року, залишиться на ній до 2021 року. Це дозволить отримати докладну мапу магнітного поля і зробити висновки про глибину загадкової Великої Червоної плями. Мікрохвильові вимірювання вказують на те, що ця величезна воронка в хмарному шарі в південній півкулі планети має глибину до 350 км. Гравітаційні вимірювання можуть показати, що її глибина ще більша.
До слова, зонд «Юнона» став другим космічним апаратом, який вийшов на орбіту навколо Юпітера після «Галілео», що знаходився на орбіті навколо газового гіганта з 1995-го по 2003 рік. Він рухається по унікальній полярній орбіті, що дозволяє його приладам спостерігати активність хмар, яку не можна побачити з Землі.
Як відомо, маса Юпітера в 300 разів перевищує масу Землі. Рік на Юпітері дорівнює 12 земним рокам, а тривалість доби, дорівнює 10 годинам. Загалом Юпітер схожий скоріше на зірку, ніж на планету - він складається в основному з водню та гелію. Під тиском водень приймає форму металу.
Велика Червона пляма є стійким вихором в атмосфері Юпітера; її діаметр перевищує діаметр Землі.