Упродовж тижня неподалік Львова професіонали та любителі змагатимуться у запуску ракет – із 22 по 30 серпня у с. Великий Дорошів пройде Чемпіонат світу з ракетомодельного спорту. Україна вперше приймає подію такого рівня і має непогані шанси на перемогу.
Вхід на усі події чемпіонату безкоштовний, а у самих змаганнях участь можуть взяти не тільки професійні спортсмени, а й любителі – для них доступна реєстрація на перегони коптерів та на запуск ракет із курячими яйцями.
На час чемпіонату у с. Великий Дорошів діятиме спортивне містечко. Там облаштують ігрову зону для дітей, проводитимуть майстер-класи зі створення ракет, а також показуватимуть моделі реальних літальних пристроїв.
Колеги із AIN.UA зібрали найактуальнішу інформацію про чемпіонат світу з ракетомоделювання. Публікуємо їх статтю і пояснюємо, чому цей чемпіонат не варто пропускати навіть, ящо ви не дуже цікавитеся спортом, ракетами чи селом Великий Дорошів.
***
Нещодавно ми писали про те, що 23-28 серпня у Львові пройде світовий чемпіонат з ракетомодельного спорту, на який приїдуть навіть працівники NASA.
Але запускати ракети на чемпіонаті зможуть не тільки команди професійних спортсменів, а й любителі. Щоправда, кожен змагатиметься у своїй категорії і за різні нагороди. Профі – за медалі і місце в загальному заліку (в якому, до слова, Україна має непогані шанси на перемогу), любителі – за призовий фонд у 4 тис. євро. Вхід на чемпіонат буде вільний.
На нього варто їхати з дітьми або й цілою сім'єю, оскільки окрім видовищного змагання у рамках чемпіонату відбуватимуться майстер-класи для дорослих та дітей і багато чого цікавого.
Що це буде?
Україна вперше приймає подію такого рівня. Минулого року у нас проходив чемпіонат Європи, на якому українська команда стала найкращою із 12, виборовши в загальному заліку 27 медалей (14 золотих, 6 срібних і 7 бронзових).
Цього року у Чемпіонаті світу з ракетомобільного спорту беруть участь 19 держав (планувалося, що їх буде 20, але Японія відмовилася від участі через «терористичну загрозу в Європі») і більше 300 спортсменів. Україну представлятиме команда із 32 учасників, які вірять у свої шанси на перемогу. Наші найбільш серйозні конкуренти – США і Китай.
Українська збірна (юніори) на чемпіонаті Європи (фото: AIN)
Окрім міжнародних професійних команд на Чемпіонаті світу 2016 можуть змагатися переможці чемпіонату 2014 року, незалежно від того, входять вони у збірні чи ні. Список спортсменів, які матимуть таку можливість, доступний за посиланням. Реєстрація відкрита до 22 серпня.
Професійні спортсмени змагатимуться в особистому та командному заліках у восьми класах – S1, S3, S4, S5, S6, S7, S8, S9. Окремо дорослі спортсмени, окремо юніори.
Любителі змагатимуться у двох заліках – запуску моделей класу S2/P (це не змагальний клас) і в перегонах дронів Copters Race. Зареєструватися на ці змагання може будь-хто, для цього не потрібна ліцензія FAI (Міжнародної авіаційної федерації).
Календар чемпіонату
Урочисте відкриття Чемпіонату відбудеться ввечері 23 серпня у центрі Львова.
Змагання у рамках чемпіонату відбуватимуться із 24 по 28 серпня. Любительський запуск ракет класу S2/P відбудеться 24 серпня у День незалежності України. Copters Race – друге змагання для любителів – пройде в останній день чемпіонату.
Окрім цього на території спортивного містечка щодня відбуватимуться церемонії нагородження переможців чемпіонату у різних класах.
Змагання професійних спортсменів
Кожна категорія моделей ракет має назву, що пояснює параметр, за яким вони й змагаються. Усі моделі мають різну трудозатратність.
Найскладніші – це моделі-копії, на створення яких потрібен рік або й більше часу. Кожна така модель має «дорослий» аналог, який колись літав у космос. Деталізація, відповідність технічної документації і якість виготовлення – один із параметрів, за якими оцінюватимуть спортсменів. Інший – це «літальні» властивості таких моделей.
Тобто на чемпіонаті з ракетомоделювання, який пройде не десь дуже далеко, а у нас біля Львова, можна буде побачити точні, хоч і зменшені копії реальних ракет. Не менш натуралістично, ніж самі ракети, виглядатиме і їх запуск. Ракети різних класів суттєво відрізняються між собою, тому кожного дня на чемпіонаті буде на що подивитися.
У чемпіонаті братимуть участь ракети таких класів:
- S1 – Altitude Models – моделі, що змагатимуться у висоті польоту;
- S3 – Parachute duration models – змагатимуться у тривалості польоту із парашутом (від моменту старту і до приземлення або виходу із зони видимості);
- S4 – Boost-glider duration models – планери цього класу повинні триматися у повітрі якомога більше часу;
- S5 – Scale-altitude models – багатоступеневі ракети, які змагатимуться у висоті польоту;
- S6 – Streamer duration models – цим моделям необхідно продемонструвати найбільш тривалий політ зі стрічкою;
- S7 – Scale models – дуже складні у створенні моделі. Це точні копії реальних ракет. Їх політ оцінюється за низкою параметрів, серед яких радіокерування, відділення теплозахисного екрану і багато інших речей, які насправді роблять ракети, копії яких змагаються на чемпіонаті;
- S8 – Rocket glider duration models – це крилаті ракети. У цьому заліку переможе той, чия ракета найдовше триматиметься у повітрі.
- S9 – Gyrocopter duration models – гвинтокрилі апарати, які змагатимуться у тривалості перебування у повітрі.
Із цього відео можна уявити, як усе відбуватиметься, і які ракети будуть на чемпіонаті.
Змагання для любителів
Змагання для любителів у категорії S2/P відбуватиметься під гаслом «Врятуй космічні яйця».
Конструкція моделей ракет S2/P імітує принцип роботи системи безпеки космонавтів під час польоту. Відповідно, оцінювати спритність учасників змагання можна лише при умові, що «важливий» багаж в ракетах досягне землі неушкодженим. Тому «пілотами» цих ракет будуть сирі курячі яйця. Їх потрібно буде відправити у «космос» і обережно повернути на землю. До участі у цьому змаганні допускаються ракети вагою 1,5 кг, висота польоту – 300 метрів. Час польоту – 60 секунд.
В Україні таке змагання відбудеться вперше, але в США такі події збирають багатотисячну аудиторію і є дуже популярними, особливо серед студентів.
Саме з ініціативи американських колег таке змагання відбудеться й на цьому чемпіонаті. Його переможець отримає половину призового фонду для любителів. На змагання моделей класу S2/P потрібно заздалегідь зареєструватися на сайті.
Змагання Copters Race відбуватимуться на коптерах, які за класифікацією FAI зараховуються до класу моделей F3U. Такі змагання проводяться у цілому світі, а найбільш видовищні вони у Дубаї. В Україні перші перегони на коптерах відбулися близько року назад у Дніпрі. Цього року на переможців вже очікують призи. Невдовзі відкриється реєстрація на ці змагання і стане відомо, які саме призи отримають переможці.
Виставкова зона і майстер-класи
Точні копії справжніх ракет і неймовірні старти – не єдине, чим розважатимуть гостей на Чемпіонаті світу з ракетомоделювання. На території спортивного містечка чемпіонату відбуватимуться майстер-класи і діятимуть виставкові зони.
У виставкових зонах можна буде подивитися на нові пристрої, які створювали як українські студенти, так і стартапери з різних технологічних компаній. Для дітей на чемпіонаті облаштують окрему ігрову зону.
Схема спортивного містечка (клікніть на зображення, щоб збільшити)
Серед майстер-класів запланований збір і запуск ракети, який зможуть здійснити навіть діти (правила безпеки дотримуються, це міжнародна подія, тому можна не переживати) і розпис пряників у формі ракет. Організатори – компанія Noosphere і Федерація ракетомодельного спорту України – нададуть 2000 комплектів моделей ракет, які потрібно буде зібрати, підписати, а після польоту їх можна забрати зі собою додому.
На чемпіонат світу обіцяють привезти й робота Нао, з яким можна буде фотографуватися або поговорити. Також можна буде подивитися, як він танцює. До речі, цей робот був і минулого року.
Як дістатися?
Чемпіонат світу з ракетомоделювання буде проходити в 11 км від центра Львова. До місця проведення організують безкоштовний трансфер із міста.
Точні координати спортивного містечка: