Начальник управління охорони історичного середовища Львівської міської ради Лілія Онищенко каже, що першочерговим заходом у Костелі єзуїтів має стати гідроізоляція і водовідведення, «щоб волога не піднімалася по фундаменту і по стінах догори, а також вирішити проблему з дахом, щоб не руйнувався стінопис».
Про це вона сказала 3 квітня на брифінгу.
«Ми маємо тепер двох партнерів: не тільки Міністерства культури Польщі, але й Малопольське воєводство. Вирішили, що тепер опрацьовуємо таку програму храму, – що в першу чергу треба зробити, що може почекати. Ми також їхніх спеціалістів злучимо до виконання цієї програми і до певних робіт. Бо наші першочергові завдання зараз – це гідроізоляція і водовідведення, щоб волога не піднімалася по фундаменту і по стінах догори, а також вирішити проблему з дахом, щоб не руйнувався стінопис», – сказала Онищенко.
Вона наголосила, що не можна говорити про однорідність стінопису. Наприклад, в бічних навах, з її слів, у нижньому ярусі стінопис у доброму стані.
«У дуже поганому стані і стінопис у верхньому ярусі лівої нави, і, звичайно, по центру є дуже багато втрат. Причому, у лівій наві втрати продовжуються, стінопис відпадає, оскільки там є якісь дефекти даху. Ми не можемо зрозуміти, які, бо начебто дах там є добрий метал збережений, але десь волога потрапляє і він продовжує руйнуватися. Тобто від тої інвентаризації, яку ми робили перед відкриттям, тобто вже книжки забрали і ми маємо докладну фотофіксацію, то погіршився стан власне стінопису лівої нави», – пояснила чиновниця.
Водночас управління охорони історичного середовища Львівської міської ради, зі слів Лілії Онищенко, пропонувало цього року закласти в бюджеті міста 200 тис. грн на гідроізоляцію, однак невідомо наразі, чи їх буде закладено в бюджеті.
«Храм цікавий цілому світові, багато хто хоче долучитися до його відновлення… Є багато також фізичних осіб, які хотіли б щось зробити. Великий інтерес є до храму», – сказала чиновниця. З українського боку, додала вона, до відновлення храму готові долучитися фахівці Академії мистецтв.
Додамо, також зараз у храмі реставрують вікна.
Як інформував ZAXID.NET, польські фахівці проводять фотограмметричну інвентаризацію стінопису Костелу єзуїтів у Львові. «Стінопис буде сфотографовано, опрацьовано на комп’ютері і це дасть змогу почати реставраційні роботи. Це унікальна документація, немає іншої такої точної. Це перший етап нашої роботи», – розповів 3 квітня на брифінгу представник Міністерства культури та національної спадщини Польщі Міхал Міхалскі.
Додамо, раніше Лілія Онищенко заявляла, що на відновлення і реставрацію Костелу єзуїтів у Львові треба 300 млн грн.
Нагадаємо, 6 грудня 2011 року об 11:00 у храмі святих Петра і Павла (отців Єзуїтів) відбулося перше богослужіння за останні 65 років.Книги та стелажі з храму святих Петра і Павла (отців Єзуїтів) – книжкові фонди бібліотеки ім. Стефаника НАН України – тривалий час перевозили у приміщення на вул. Авіаційній, 1, де відтепер буде діяти нове відділення бібліотеки.Раніше храм святих апостолів Петра і Павла виконував функцію гарнізонного храму з 1848 по 1946 рр.