“В ході останніх "газових" переговорів між Тимошенко і Путіним, український прем’єр "здала" Кремлю останнє, що Москві було потрібно від нас - це нашу газотранспортну систему”. Про це заявив народний депутат від фракції “Наша Україна”, член парламентського комітету з питань паливно-енергетичного комплексу Юрій Костенко, - повідомляє прес-служба БНУНС.
Нагадаємо, 2 жовтня в Москві пройшли переговори на рівні прем’єр-міністрів Росії та України між Володимиром Путіним і Юлією Тимошенко. В результаті переговорів не було досягнуто домовленостей про ціну на газ. Але Путін і Тимошенко погодили міжурядовий меморандум про співробітництво в газовій сфері, який, зокрема, надає доступ Росії до нашої газотранспортної системи.
Як зазначив Костенко, “експортний потенціал російської енергетичної промисловості залежить від того, будемо ми транспортувати їхній газ в Європу, чи ні”. “Росію найбільше цікавить наша газотранспортна система, - зауважив депутат. - А з підписанням Меморандуму Тимошенко, практично, "здала" її Кремлю”.
“Україна так і не змогла утвердитися в якості транзитного лідера Європи, - вважає Костенко. - Через це не російські урядовці їздять до нас домовлятися, а ми до Росії”. На переконання члена профільного комітету ВР, “ні один політик ще не навчився користуватися нашим транзитним потенціалом. Через що не ми диктуємо Росії умови, а навпаки”.
Що стосується підписання міжурядового меморандуму, який фактично дає доступ до нашої газотранспортної системи, Костенко заявив - “мабуть, виборець забув, як Тимошенко блокувала трибуну ВР на знак протесту проти передачі нашої газотранспортної системи Росії. Сьогодні ж лідерка БЮТ робить все навпаки - заради задоволення своїх особистих амбіцій”.
На запитання, як депутати прийматимуть Держбюджет без ціни на газ, депутат відповів, що “для України стало традиційним голосування за бюджет без чіткої ціни на газ”. “На мою думку, ціна стане відома 4 січня, коли в Україні буде дуже холодно”, - відповів з іронією член профільного комітету ВР. “Тоді депутати, як завжди, повертатимуться до голосування за бюджет, щоб зафіксувати в ньому ціну на газ”, - додав він.
Костенко вважає, що ціна на газ не була би для нас проблемою, якби Україна перейшли на ринкові ціни за базування ЧФ РФ в Севастополі. “Ринкова вартість оренди землі, яку займають бази ЧФ, складає близько 3,5 млрд доларів, - зауважив депутат. - А якщо врахувати відшкодування за забруднення довкілля і ринкову вартість за використання інфраструктури Севастополя, Росія повинна би платити близько 5 млрд доларів. І цієї суми було би достатньо, щоб частково покривати витрати за газ”.