Мешканці Франківського району з недовірою ставляться до нововведень і до робіт, які проводяться у районі, але кінець діло хвалить, сказав 1 серпня під час чат-конференції у ZAXID.NET голова Франківської районної адміністрації Руслан Кандибор.
Чи можливо збудувати на вул. Кульпарківській парк розваг, схожий на Діснейленд?
В тій частині вул. Кульпарківської, що належить до Франківського району такого поки що не передбачається. Але на перехресті вул. Наукової і вул. Кульпарківської, з боку Залізничного району, є ряд незавершених споруд. В майбутньому це мають бути торгово-розважальні центри. Я думаю, що в подальшому буде такий центр.
Більш загальне питання: які найбільші проблеми району, якими ви опікуєтеся, і які з них найближчим часом будуть вирішені?
Насправді всі проблеми для нас – однакові. Більші, менші – всі для нас вагомі. Якщо дивитися положення про райадміністрації, то ми займаємося як дітьми, так і наданням якісних послуг для проживання мешканців району. Тобто забезпеченням комфортного життя.
Проблеми вирішуються поступово. Одні вирішуються, приходять наступні. Які будуть вирішуватися найближчим часом? Будуємо якісь дороги, ремонтуємо тротуари… Десь щось зробиш – свіже виникне. Мені важко зараз відповісти. Насправді все – важливе. Щось вирішується, щось відкладається пізніше, але з часом все буде вирішено.
Чому двірники не миють у під’їздах. Мається на увазі ЖЕК на вул. Коновальця.
Для мене це питання є дивним. Якщо є така проблема, що двірники не миють в під’їздах, треба звертатися безпосередньо в ЛКП. Якщо немає реагування від ЛКП – звертатися безпосередньо до нас, в районну адміністрацію, і це питання буде вирішене.
Можливо, йдеться про двохповерхові будинки – для них такої послуги не передбачено. Але, якщо мені конкретно скажуть, які це будинки і які проблеми, я це проконтролюю. Ми вимагаємо, щоб була якість.
Також читачі скаржаться на те, що відбувається у скверику на вул. Японській: мовляв, там постійно розпивають спиртні напої, якими торгує одна жіночка. Вказують на те, що пляшки ховають у віконечку, що це відбувається щодня на очах дітей і підлітків. І, знову ж-таки, цікавляться: де начальник ЛКП, де дільничний?
Я обов’язково звернуся з цим до райвідділу, бо це належить більше до повноважень органів внутрішніх справ. Також зверну увагу керівництву ЛКП, щоб, якщо є такі порушення, вони обов’язково про це говорили дільничному. Найближчим часом ми відреагуємо.
Мешканці вул. Холодноярської скаржаться на те, що вони вже три роки пишуть звернення в райадміністрацію про стан дороги, і не отримують жодної реакції. Питаються, коли нарешті доїде якийсь ЗІЛ асфальту і тракторець, щоб утрамбувати ями?
Насправді проблема з дорогами є дуже великою. Загалом, вулична мереж доріг загального користування у Франківському районі є найкращою в цілому Львові. Але ті вулички, де є приватний сектор, міжбудинкові дороги – в жахливому стані. І це – проблема.
Кожного року в нас виділяється щораз менше і менше коштів, хоча відомо, що вартість робіт збільшується. Ми зробили вул. Наукову від вул. Тролейбусної до вул. Стрийської – її просто не було після важкої зими – і зробили вул. Горбачевського. Це – за кошти, які нам виділили з податків за транспортні засоби, з державної субвенції. Зараз частково ремонтуємо вул. Пулюя, де також ходить громадський транспорт і є ями.
На ці вулички в нас просто коштів немає. Робити щось будь-як, привезти пів-ЗІЛу асфальту і тракторець – це знову гроші, викинуті в нікуди. Я буду сподіватися на те, що наступний рік буде кращим, і ми обов’язково щось там виправимо, покращимо людям. Але зараз про це говорити не готовий.
Щодо транспорту: питають, чи планується продовження тролейбусного маршруту №2 до автовокзалу.
На це питання більше відповіли б «Львівелектротранс» чи управління транспорту. Але, згідно з проектами, мабуть, до кінця наступного року планують пустити тролейбус аж до Сокільник. Розворот тролейбуса має бути аж за торговим центром KingCross.
Пані Світлана Луковицька вказує на те, що в районі є дуже багато самобудів, прибудов і надбудов, і питає, як ви ці питання будете вирішувати.
Питання самобудів на сьогодні перебуває на високому рівні: вони виникають не лише впродовж цього року, а роками, і є вже задавнені. Тільки цього року ми вже виявили 26 самобудів. Ми даємо попередження, скеровуємо документи в Держархбудконтроль, адже це питання належить більше до їх повноважень. Ми реагуємо на внутрішні перепланування.
Ми вживаємо усіх можливих заходів. Якщо людина десь собі побудувала балкончик, і він не псує загального вигляду, немає скарг – це можна і не помітити. А якщо це псує вигляд будинку, створює загрозу його руйнування – звичайно, на це є реагування. Ми одразу звертаємося і в правоохоронні органи, і в інспекцію Держархбудконтролю.
Цікавляться читачі, коли приведуть до порядку територію біля будинку №12 по вул. Симоненка, особливо – озеро, яке перетворилося на болото?
Цього року в бюджеті розвитку Львівської міської ради, в стрічці Франківського району, передбачено 200 тис. грн на облагородження цього озера, для його чистки і облаштування відпочинкової зони. Через ситуацію, яка склалася в державі з казначейством, підрядники просто не беруться робити роботи. Брати кого-небудь і як-небудь – неправильно. Це мають робити люди з досвідом, які знають, як почистити озеро, як облаштувати відпочинкову зону. Ми там хочемо встановити лавочки. Зараз працюємо над проектом, зараз є нариси. Думаю, що впродовж серпня-вересня ми ці роботи розпочнемо, і до кінця вересня закінчимо.
Інший читач питає, коли заберуть пісок з вулиць, який залишився після зими.
Мені важко відповісти. Ніби пісок увесь забрали з вулиць. Єдине що, можливо, в тих місяць, де є пошкоджені ділянки доріг чи тротуарів, в щілинах є цей пісок… Двірники замітають.
Для мене це запитання – незрозуміле. Я вважаю, що піску на дорогах немає, його прибрали.
Назар Андріюк говорить про те, що дорога на вул. Науковій, 104 розбита, пішохідної зони практично немає, лише горби та ями, обрізані кущі наполовину закривають прохід…
Є така проблема, я про це казав. Це – так само, як і вул. Холодноярська. Це потребує коштів. На таких ділянках доріг ми, що могли, присипали різаним асфальтом, який в нас був, коли ремонтували вул. Наукову. На жаль, зараз ми нічого з цим зробити не можемо.
Щодо кущів, то я обов’язково виїду на місце, ми обріжемо їх. А з дорогами треба буде трішки почекати.
Злегка іронічно читачі цікавляться і прибутками райадміністрації. Питаються про те, чи молочно-продуктовий базар на вул. Васильківського-вул. Героїв УПА приносить райадміністрації якийсь прибуток, і чи приносить прибуток парадна реклама алкоголю у вітрині крамниці навпроти вул. Васильківського.
Я не розумію, який прибуток може приносити базар, якщо його там немає. Це – стихійна вулична торгівля, і ми з цим дуже боремося. Думаю, що я – ворог №1 для всіх, хто займається стихійною торгівлею в цьому районі. Щодня я по два-три рази об’їжджаю ці місця, і змушую міліцію, щоб вони виганяли і проводили роз’яснювальну роботу, що треба йти на ринок. Тобто в нас немає від цього ніяких прибутків. Я не зацікавлений, щоб там була торгівля. Якщо одна чи дві жіночки там з’являться з молоком, то це – просто випадковість. Ми вживаємо усіх заходів.
Щодо реклами алкоголю, то я їздив, дивився декілька разів, і не бачив там реклами алкоголю. Для мене незрозуміло, яка там реклама алкоголю може бути. Там стоїть колишній магазин «Еколан», продукти харчування. Реклами алкоголю я там не бачив.
Степан Бурак питає, коли нарешті облаштують велостоянку з накриттям біля Франківської РА, а також біля поліклінік району.
Я не бачив такої практики у м. Львові, щоб були велостоянки з накриттям. Такого ми ще не робили. Щодо самої велостоянки проблем немає – поставимо паркування на кілька велосипедів. Вже зараз біля входу в адміністрацію можна поставити велосипед, там є охорона, яка за ним подивиться. Таких проблем не бачу.
Ще один читач звертає увагу на жахливий стан тротуару на вул. Виговського, пропонує надіслати вам фотографії. Також він каже про те, що мешканці вул. Петлюри, вул. Любінська та інших, бічних, зверталися до Франківської РА, щоб на зупинці «Зоряна» встановили світлофор.
Вул. Виговського, вул. Любінська і вул. Петлюри – це Залізничний район. Якщо зверталися в Франківську районну адміністрацію, ми такі питання обов’язково би переадресували в Залізничну. Я проговорю це питання з своїми колегами з керівництва Залізничної районної адміністрації, передам цю проблему – я думаю, що люди дадуть відповідь.
Також питаються про стан трамвайної зупинки біля магазину «Темп» на вул. Коновальця: раніше там був павільйон, щоб сховатися від дощу і перепочити, а після ремонту вулиці накриття зникло. Просять зупинку відновити. Окрім того, звертають увагу на жахливий стан скверу на кінцевій трамваю: мовляв, дорогу відремонтували, а про сквер забули…
Цю дорогу ремонтували за кошти ЄБРР. Там було недофінансування. Є проблеми з зупинками. Мали бути замінені нові павільйони. Ми звертаємося в автодор, який був замовником цих робіт, про відновлення павільйонів. Цього року відновили два павільйони на вул. Науковій: встановили один новий, де його ніколи не було, на кінцевій тролейбуса №2, і другий – на перехресті вул. Тролейбусної і вул. Наукової. На сьогодні коштів ми не маємо.
Я буду клопотати перед депутатським корпусом про виділення додаткових коштів, просити депутатів, щоб на наступний рік ми могли облаштувати таку зупинку. Звичайно, що зупинка там повинна бути, наступного року ми її обов’язково встановимо.
Той самий читач ще говорить про те, що якщо йти на вул. Кульпарківську, на мості скоро впадуть сходи. Питає, чи ви бачили ці сходи.
Бачили. Ці сходи потребують серйозної реконструкції. Там була бетонна конструкція, на несучих елементах, які сьогодні в дуже поганому стані. На ремонт таких сходів потрібно десь 200 тис. грн, але через ситуацію, яка на сьогодні є в державі, я нічого зробити не можу. Обіцяю, що будемо клопотати про виділення додаткових коштів, і будемо їх робити.
Подвійне питання від одного з читачів. По-перше, чи планується ремонт тротуарів вздовж вул. Володимира Великого, і, по-друге, чи планується встановлення обмежувачів заїзду на тротуари і газони.
По вул. Володимира Великого ми нічого цього року не плануємо. Виділено близько 2 млн грн на ремонт тротуарів у Франківському районі. Ми зробили зараз тротуар на вул. Городоцькій від вул. Народної до вул. Кульпарківської, зробили вул. Горбачевського. Будемо робити тротуари в Парку студентів, де є гуртожитки Львівської політехніки, тротуари біля будинку на вул. Науковій, 116 і по вул. Науковій вздовж велодоріжок.
По вул. Володимира Великого в нас планів немає. Побачимо, якщо на наступний рік будуть кошти, будемо планувати їх робити.
Щодо обмеження заїздів на тротуари і газони, то поки що такого не планую. Ми встановили певну кількість турнікетного огородження на вул. Науковій – зокрема, на перехресті вул. Симоненка і вул. Наукової було місце великої концентрації ДТП, люди виходили на центральні газони, там очікували громадський транспорт. Громадський транспорт ми скерували в додаткові смуги, поставили турнікети, обмеживши доступ на газони.
По вул. Володимира Великого поки що такого не плануємо.
Звертають увагу на жахливий стан «Алтайських озер» - не самих водойм, а усього навколо. Питають, чому б там не провести нормальний європейський благоустрій, не провести конкурс серед студентів на найкращий проект, дати на це 10-15 тис. грн призу, і зробити нормальне місце відпочинку. Питають: чому так важко з наших службовців викоренити радянський менталітет.
«Алтайські озера» - це народна назва. Це – піскові озера, які перебувають на балансі ЛКП «Зелений Львів», і вони їх обслуговують. Якась частина грошей вже виділена, і там вже почали робити роботи з облагородження самих озер. Щодо самої території, погоджуюся: обов’язково передам своїм колегами з ЛКП «Зелений Львів» і департаменту містобудування, щоб вони розглянули і оголосили такий конкурс серед студентів, щоб хтось запропонував свій проект і це в подальшому втілити в життя.
Читач запитує, чи є дозвіл на будівництво магазину на вул. Київській? Через сходи місця на тротуарі залишилося дуже мало і там важко пройти.
Так, було виявлено самобуд. Ми демонтували ті сходи, роботи припинили і зараз не ведуться. Ми звернулися у правоохоронні органи, адже є руйнування будинку. Крім цього, написали в інспекцію Держархбудконтроль. Власника буде притягнено до відповідальності.
Запитують, чи відомо, коли добудують торгово-розважальний заклад «Леополіс» на вул. Кульпарківській?
Це на території Залізничного району. Але, як мені відомо, там були певні фінансові труднощі. З неофіційних джерел відомо, що змінився власник і впродовж наступних двох років об’єкт буде зданий в експлуатацію.
Мешканець запитує, чи є всі дозволи на про будівництво 15-поверхівки на вул. Остроградських. Свого часу мешканці протестували через це будівництво.
На вул. Остроградскьих будується 15-поверхівка. Там є всі дозвільні документи. Неодноразово подавали до суду щодо скасування дозволу на будівництво. Всі рішення судів на їхню користь. На сьогодні будівництво ведеться законно.
Мешканці просять відремонтувати сходи біля «Медика».
Як і більшість тротуарів, вони потребують ремонту, але цього року не вдасться зробити.
Мешканці кажуть, що Алтайські озеро у Львові очищують будь-як і опісля ситуація може погіршитися, а на це спрямовано немалі кошти.
Роботи там ведуться і замовник робіт – департамент містобудування та ЛКП «Зелений Львів». Я думаю, що б не робилося, люди кажуть, що буде погано. Кінець діло хвалить. Роботи там виконуються якісно, бо їх виконує спеціалізована організація.
Питають, коли ремонтуватимуть фасади будинків на вул. Бандери і Чупринки, і чи будуть долучати до цього підприємців?
Ми провели ряд ремонтів фасадів на вул. Городоцькій за кошти підприємців до Євро-2012. Я вдячний підприємцям, які робили не тільки ту частину, яку вони займають, але й поверхами вище, де живуть люди. Хоча мешканці до цього не долучилися. Ми зараз працюємо з підприємцями і далі просимо кошти, але всі кажуть, що зараз немає коштів. Проте багато погоджується зробити в межах своєї частини будинку. Вже роблять ремонти на вул. Політехнічній, Федьковича. Важко працювати з підприємцями і змусити їх вкладати кошти у місто, адже немає жодної державної підтримки бізнесу. Можливо, якщо буде спрощена система, то підприємці більше вкладатимуть кошти у місто, але рук не опускаємо.
Запитують, коли відремонтують вулиці по трамвайному маршруту № 9 – вул. Русових, Київській, Котляревського.
Це проблемні вулиці. Цього року є ряд ремонтів на вул. Городоцькій, Пекарській. Ця вулиця (Київська – ред.) потребує значних коштів, бо там є аварійний колектор, тому недостатньо перекласти бруківку і трамвайне полотно. Цього року завершать роботи, які розпочаті по інших вулицях, а вулиця Київська є в планах ремонту на наступний рік.
Коли відремонтують повністю вулиці Героїв УПА та Антоновича, адже їх повинні були відремонтувати ще до Євро-2012?
Щодо вулиці Героїв УПА вже оголошено конкурс, є переможець. Через фінансові проблеми з казначейством, бо нам не перераховують гроші, підрядна організація ще не приступила до робіт. Думаю, цього року вони розпочнуть цей ремонт, а вулицю Антоновича ремонтуватимемо наступного року.
Мешканець запитує, коли відремонтують вул. Бандери і чи можна до цього залучити Європейський банк реконструкції та розвитку?
Ця вулиця є в планах на ремонт, але найближчі два роки її не ремонтуватимуть, бо є ряд інших робіт, зокрема, Антоновича, Героїв УПА і Київська.
Скільки коштів цього року витратили на ямковий ремонт у Франківському районі?
Цього року на ямкові ремонти витрачено 600 тис. грн.
Чи є затримка якихось робіт у зв’язку із ситуацією з казначейством? Що ви з цього приводу робите? Чи звертаєтеся до суду?
Є затримка із виконанням робіт по вулиці Пулюя. Роботи виконує шляхо-ремонтне підприємство Галицького району. Були затримки, бо вони також є підрядниками по виконанню робіт з облаштування велодоріжок. Ми пишемо листи до Головного управління казначейства. До суду не зверталися. Думаю, що ситуація повинна покращитися.
Один з мешканців скаржиться, що через велодоріжки ширина тротуарів у Львові зменшилася. Крім цього, на його думку, львівський клімат не підходить для велосипедів, бо у місті часто не дуже сприятлива для цього погода.
Кожну новинку люди сприймають з обуренням. Я виріс в селі і моє дитинство пройшло з велосипедом. І погода не заважала. Нам треба переходити на велосипеди. Можна сказати, що в якийсь час цей вид транспорту у місті вимер, бо не було інфраструктури і було страшно. Зараз будують велодоріжки. Люди з часом розумітимуть, що це є рух велотранспорту, а пішоходи мають йти окремо. Те, що зменшується ширина тротуарів – це так, але де є велика кількість пішоходів –тротуари широкі, а де рух пішоходів менш інтенсивний – залишається 1,5 м. Є випадки, коли велодоріжка і тротуар суміщаються, тоді ширина становить 2,1 м і зможуть розминутися і велосипедист і мама з візочком.
Мер Львова на одному з брифінгів казав, що кожен голова району об’їжджатиме свій район на велосипеді. Один з читачів цікавиться, коли Вас можна буде побачити на велосипеді?
Є певна домовленість, щоб використовувати велосипед, але це важко на роботі. Із розвитком велоструктури будемо більше використовувати велосипеди.
Кажуть, що вул. Чупринки, Мельника, Коновальця дуже чисті, там немає кинутого папірця чи сигарети. Чи це виховані мешканці чи дуже сумлінні двірники? Бо на вул. Бандери такої чистоти немає.
Важко сказати. Вулиці Мельника і Коновальця відремонтовані, тому вони вже привабливіше виглядають, а Бандери – потребує ремонту. Двірники працюють однаково, але ситуація така через стан вулиць.
Яка зарплата у голови району і чи є вакансії у районній адміністрації?
Зарплата становить 1640 гривень, ще є премії. Якщо є кошти, то премія може бути 100%. Вакансій багато. Є вакансія заступника голова районної адміністрації з соціально-економічних питань, начальника комунального відділу, у відділі у справах дітей, начальника відділу соціально-економічного розвитку. Якщо нарахувати 2 тисячі гривень, то з усіма відрахуваннями на руки отримають близько 1300 грн. Зарплати мізерні, а людей потрібно на роботу.
Мешканці запитують, чи має Франківський район окремий бюджет. Якщо так, то яким чином наповнюється і яким є бюджет розвитку на 2013 рік? Які підприємства за які роботи отримали найбільше коштів?
Франківський район не має свого бюджету. Є загальноміський бюджет і ми просимо гроші. Тоді у міській раді розглядають різні стрічки фінансування. Цього року нам виділили 2 млн грн на ремонт вуличної мережі і 2 млн на ремонт житлового фонду. На вул. Музики, 34 ПП «Бекас-буд» відремонтувало дах за 200 тис. грн. «Гарантспецбуд» зробили тротуар на вул. Городоцькій за 300 тис.
Запитують, коли наведуть лад у парку «Горіховий гай».
Там зараз проводяться роботи, а сам парк на балансі ЛКП «Зелений Львів».
Також мешканці просять встановити світлофор на перехресті вулиць Кн. Ольги та Л. Кобилиці, адже там часто трапляються ДТП.
Світлофорів на вул. Кн. Ольги є достатньо, є обмежувальні знаки, а на встановлення світлофору потрібно грошей і це буде обмеження руху. Тому немає доцільності встановлення світлофор.
Повний відеозапис чату з Русланом Кандибором