Крамниця «Аеропорт Львів»

Хто і як заробляє в одному з найбільших аеропортів України

16:44, 19 листопада 2015

У львівському аеропорту працює майже два десятки компаній, які надають найрізноманітніші послуги пасажирам: від пакування багажу до оренди автомобілів. Вважається, що працювати на летовищі дуже вигідно, і компанії ладні на все, аби отримати там місце.

Навколо львівського аеропорту час від час спалахують конфлікти та скандали, пов’язані із невдоволенням існуючим керівництвом, бажанням отримати контроль над летовищем та корупцією. Вчора у Міністерстві інфраструктури вже втретє проводили конкурс на керівника львівського аеропорту і наразі відібрали 5 кандидатів. І поки в Києві думають, хто керуватиме аеропортом «Львів», у жовтні там відкрився другий за рахунком магазин duty-free, який за оренду зголосився платити неймовірну суму – понад мільйон гривень щомісяця.

ZAXID.NET вирішив з’ясувати, хто заробляє в одному із найбільших аеропортів України і чи справді там вигідно «робити бізнес».

***

Аби отримати перелік компаній, які працюють у «Міжнародному аеропорту «Львів» ім. Данила Галицького ZAXID.NET надіслав до його керівництва запит, однак отримав відмову - це не публічна інформація. Прес-служба аеропорту також не допомогла з інформацією. На звернення журналістів її працівники відповідають двома словами – «Пишіть запит».

Хоч якусь інформацію вдалося отримати лише завдяки запиту народного депутата України. Як з’ясувалось, паркінгом, обслуговуванням в залі підвищеного комфорту, конференц-залах, експрес-проходженням аеропортових формальностей, зберіганням багажу займаються безпосередньо працівники аеропорту. Натомість прокатом автомобілів, кафе, магазинами, таксі, пакуванням багажу відають бізнесмени.

Наприклад, всю рекламу в аеропорту контролює харківське ТОВ «Мега-Поліс-Плюс». На сайті компанії вказано, що вони також займаються рекламою в аеропортах Одеси та Харкова, а також в київському та харківському метро.

Власником «Мега-Поліс-Плюс» є Вадим Туманян, відомий харківський бізнесмен. Він також є співвласником низки інших компаній з харківською та київською пропискою. Наприклад, його партнером у «Дрім Кард Сістем Менеджмент» є мільйонер Гарі Корогодський.

Магазини: донецькі, львівські і белізець Курченка

В аеропорту працює два магазини безмитної торгівлі. Більший, польський «Baltona», орендує в аеропорту понад 800 м². Офіційно його власником є ТОВ «Флемінго Дьюті Фрі Україна», яке контролюється мешканцем Дубаї (ОАЕ) Атулом Віні Ахуджою.

У жовтні в аеропорту відкрився ще один duty free - «PAVO». Під цим брендом працює ПП «Донецька асоціація незалежних підприємців «Авіакомпанія АНП». Фірма зареєстрована в Донецьку, власником є киянин Ігор Кунянський.

Магазин «PAVO» орендує значно меншу площу – 130 м², однак за результатами конкурсу погодилось платити за оренду в місяць ₴1,15 млн (8 846 грн/м²). Це рекордна ціна за оренду приміщення не лише для аеропорту, а й Львова і навіть Києва. Наприклад, вартість оренди одного квадратного метра комерційної нерухомості на головній вулиці столиці, Хрещатику, становить близько 2000 грн.

Новий магазин безмитної торгівлі (фото аеропорту)

У центральному офісі «PAVO» ZAXID.NET підтвердили, що справді платитимуть такий розмір орендної плати. На запитання, чи буде за таких умов вигідним бізнес, прес-секретар Марія Бєлова повідомила, що вони лише почали працювати і сподіваються на збільшення пасажиропотоку.

Директор «Baltona» Руслан Сабан доволі скептично оцінює перспективи конкурента. «Вони складуть нам конкуренцію, однозначно. Половину клієнтів «відтягнуть». У них вигідне розташування магазину – одразу після паспортного контролю. Однак, навіть якби ми закрились, вони не вийшли б в нуль з такою платнею за оренду. Більше мільйона гривень [за оренду в місяць] – це нереальна цифра», - каже він.

Руслан Сабан розповідає, що відкриття duty free  «Baltona» у львівському аеропорту коштувало понад €500 тис. «У літні місяці ми «в плюсі». Взимку зменшується пасажиропотік, оборот падає. У порівнянні з київським аеропортом, у Львів літає значно менше бізнесменів, які можуть собі дозволити великі покупки в duty free. У нас більше літають на відпочинок, на море, наприклад, і не купують багато. В основному беруть алкоголь і парфуми. Пробуємо продавати одяг, однак популярністю, як в Польщі, це не користується», - розповідає він.

Окрім duty free, в аеропорту також є магазин солодощів та кави «Львівська майстерня шоколаду», який входить до холдингу емоцій «!Fest». Під назвою «Львівська майстерня шоколаду» також працюють магазини в центрі Львова на вулицях Сербській та Січових Стрільців, а також у торговому центрі «King Cross Leopolis».

Управляє «майстернею шоколаду» в аеропорту ТОВ «Шоколад-1», яке в свою чергу належить ТОВ «Шокоооооооолад». Власниками останнього ТОВ є  Наталія Дубова та два «підставних» кіпріота: Іоакім Хрістос та Пападопулос Міхаіл.

Ще один магазин «Твоя преса» на 23,5 м² продає тютюнові вироби, книги, пресу, сувеніри, снеки тощо. Належить київському ТОВ «Преса-Трейд», яким володіють росіянин Василь Галімов та мешканець Белізу Бредлі Метью Адріан. Як повідомляла «Ділова столиця», на цього белізця переписали медіахолдинг УМХ Сергія Курченка.

Прокат авто – вибирай з шести брендів

Автомобілі від економ до преміум класу в оренду в аеропорту здає аж шість компаній, які працюють під вже відомими брендами Sixt, Avis, BLS, Budget, Europcar, а також United. Такої конкуренції не має ні серед закладів харчування, ні серед магазинів на аеровокзалі. 

Лідер українського ринку автопрокату компанія «Оптіма Лізинг», яка працює під брендом Sixt, здає автомобілі в оренду у львівському аеропорту вже майже десять років. Спочатку в старому терміналі, тепер – в новому. Фірма належить киянці Наталія Нестерчук, дружині автогонщика Вадима Нестерчука, який трагічно загинув два роки тому.

На прибутки компанії впливає не лише велика кількість конкурентів. «Цей вид бізнесу (подача авто в аеропорту, не оренда в цілому) напряму залежить від кількості людей, які прилітають. Останні роки завантаження зменшилось, особливо зменшився потік іноземців. Загалом у Львові до 2014 року можна було спостерігати щорічний приріст запитів на 10-15%, але, починаючи з 2014 року, приріст зупинився з відомих причин. Криза торкнулася й бізнесу прокату також», - розповів ZAXID.NET маркетолог компанії Андрій Кріт.

Щодо умов оренди, реклами у львівському аеропорту, то Андрій Кріт, в порівнянні з іншими аеропортами України, називає їх «непоганими». «Ціни на оренду наших авто в регіонах відрізняються, але не набагато. На ціну впливають різні умови, наприклад оренда приміщення, оренда місця паркування, різні додаткові послуги, які потрібно сплачувати аеропорту. Найвищі ціни в аеропорту Бориспіль, нижчі в аеропорту Івано-Франківська», - каже він.   

Під торговою маркою Budget в аеропорту працює ТОВ «Рентал Груп», власником якого є Олег Боярин. Він відомий як голова правління ПАТ «Атолл Холдінг», яке об’єднує групу із 50 компаній. Зокрема, «Єврокар» є офіційним виробником автомобілів марок Skoda, Volkswagen, Seat в Україні.

Під брендом Europcar діяльність веде ТОВ «Рент-е-ка Юкрейн», яким володіє фірма з Віргінських островів «Aderwood Enterprises Limited», а тому інформація про ім’я справжнього власника є закритою інформацією.

Щоправда, під час цьогорічних місцевих виборів кандидат від «Самопомочі» полтавчанин Роман Іваненко вказував, що є акціонером «Рент-е-ка Юкрейн». До того, як фірму переписали на Віргінські острови, він і справді володів 41%. Ще одним власником було вказано Елеонору Мельник, екс-директора «Укрпатенту».

Avis – це автомобілі підприємства з іноземними інвестиціями ТОВ «Віп-Рент». Його засновником є кіпрська компанія «Тбіф-Дан Лізинг Лімітед», співвласниками якого в реєстрі вказано двох мешканців Ізраїлю - Йосефа Грунфельда та Шнура Авнера.

Також в аеропорту послуги з оренди авто надає ТОВ «БЛС» (BLS), яке  належить Стефану Благовісному, Анні та Станіславу Луцковичам, і ТОВ «Перша прокатна компанія» (нині працюють під брендом United, а раніше Hertz) Роберта Спілмана з Нідерландів.

Хто таксує в аеропорту

Окрім оренди автомобіля, в аеропорту також можна замовити офіційне таксі. За цей ринок «воювали» ще у 2012 році. Тоді фірма «Таксі.юей» з латвійським капіталом перемогла у так званому «конкурсі» на визначення оператора таксі для обслуговування нового терміналу, маючи ліцензію лише на одну машину. Як повідомляли «Наші гроші. Львів», директор «Таксі.юей» Орест Бенедик також з червня 2012 року є директором ТОВ «Доматар», співвласницею якого є Оксана Васюник, дружина народного депутата Ігоря Васюника.

Потім офіційним таксі аеропорту було ТОВ «Белтрейд-Україна», власником якого була продавець взуття Марія Зобніна. Однак з фірма боргувала аеропорту гроші. З нею договір розірвали.  

Тепер офіційне таксі летовища – «Аероекспрес». Під цією назвою ховається львівське ТОВ «Навігатор». Фірма належить  Василю Розводовському, Олег Шуляку з Москви та Ірині Заставній. Вони мають одне з популярних таксі в місті «002».

Їсти нема кому

У новому терміналі аеропорту пасажири можуть поїсти в кафе, які працюють під назвами «Chao» та «Вероніка».

«Вероніка» - це відома у Львові кондитерська-ресторан, яка працює також у центрі міста. Пропонують не лише солодощі, а й салати, сендвічі гарячі страви. Власником є дочірнє підприємство «Албіс Компані» ТОВ «Діаніум Трейдінг Ко. Лімітед». І хоча бенефіціарними власниками в реєстрі вказано двох кіпріотів, всім відомо, що «Вероніка» належить Андрію Іонову.

Кафе «Вероніка» в аеропорту «Львів» (фото аеропорту)

Заклад «Сhao» є не лише на третьому поверсі, а й на першому. Належить ТОВ «Торгова марка Піца Челентано», власниками є Олександр Поздняков, Марк Зархін та Ігор Шевельов.

У коментарі ZAXID.NET Ігор Шевельов розповів, що не у захваті від бізнесу в аеропорту і навіть думає про закриття цих закладів харчування. «Через падіння пасажиропотоку ми потерпаємо від збитків. Все працюємо в надії, що стане краще, але поки що їсти там нікому. Цінова політика в аеропорту така, що вижити важко. Окрім оренди, ми сплачуємо відсоток з продажів, а також за користування інфраструктурою аеропорту», - розповів він.

Ще один заклад орендує приміщення в старому терміналі. Кафе «Антей» належить Романові Лабі. Однак, як розповів він ZAXID.NET, планує  найближчим часом його закрити. «Півроку одні збитки. Дуже дорого тут працювати. Лише опалення на майже 3 тис. грн в місяць. Оренду мають розраховувати адекватно, залежно від пасажиропотоку, розташування приміщення. У місті орендувати приміщення коштує тих же грошей, однак там є багато туристів. Я вже заніс заяву в адміністрацію, щоб договір розірвати», - розповів він.

Багаж пакує дружина прокурора

Є ще деякі додаткові послуги, які отримують пасажири в аеропорту, як от пакуванням багажу. Цей вид бізнесу не потребує великих капіталовкладень, однак може приносити постійний прибуток. Цим в аеропорту займається лише одна людина – приватний підприємець Марія Івченко. Офіційно вона зареєструвалась лише у липні минулого року. Підприємець погодилась відповісти на запитання ZAXID.NET і попросила надіслати питання на електронну пошту, однак так і не відповіла на них.

Марія та Ігор Івченки. Фото із соціальної мережі

Як з’ясував ZAXID.NET, Марія Івченко є дружиною Ігоря Івченка, який ще у 2014 році працював начальником управління правозахисної діяльності, протидії корупції та злочинності у сфері транспорту прокуратури Львівської області. Тепер Ігор Івченко працює прокурором Франківського району.

У своїй декларації про доходи за 2014 рік Ігор Івченко вказав, що його дружина, яка на той момент ще не вела бізнес в аеропорту, за рік отримала 20 тис. грн. доходу. Він задекларував майже 1,2 млн грн, з яких 166 тис. грн – зарплата, а решта – спадщина.