Перший президент України Леонід Кравчук наполягає, що в України не було жодної можливості утримувати ядерну зброю, тому її довелося віддати.
«А як би її утримували? У 1997 році припинявся термін життя боєголовок. Тобто, за законами фізики, потрібно було боєголовки замінити. 165 ядерних ракет. Кожна ракета мала не одну боєголовку. Ми боєголовок не виготовляли – всі вони були вироблені в Росії, під Нижнім Новгородом. І от якби не здали ці боєголовки – і вже б у 1997 році в нас їх ніхто б не прийняв. Вони стали б небезпечними», – заявив він в інтерв'ю газеті «Голос України», яке вийшло у п'ятницю, 16 жовтня.
За словами Кравчука, розчленування боєголовок, у яких вийшов термін дії, є складним процесом, а налагодження виготовлення боєголовок в Україні коштувало б 80 мільярдів доларів.
«У нас на рахунку не було нічого. Хіба нам дали б кредити на виготовлення боєголовок? Це ж божевілля», – додав він.
За словами першого президента України, це була чужа ядерна зброя на території України, до того ж націлена на США, через що Україна зазнавала міжнародного тиску.
«Тому всі корені питання не в тому, що ми були такі недолугі, що просто віддали ядерну зброю. Ми не могли нею управляти», – резюмував він.
Україна позбулася свого ядерного арсеналу на початку 1990-х років. Однією з умов цього кроку було гарантування її суверенітету, у тому числі з боку Росії. У зв'язку з цим було підписано «Будапештський меморандум».