Леонід Кравчук заявив про ймовірність нападу Росії через брак води у Криму

Голова української делегації в ТКГ Леонід Кравчук заперечив відновлення подачі води до Криму, хоча раніше допускав таку можливість

12:10, 18 березня 2021

Ситуація з нестачею води в окупованому Криму дуже напружена, тому Росія може вдатися до силового варіанту вирішення цієї проблеми та змусити Україну відновити водопостачання півострова. Про це заявив керівник української делегації у Тристоронній контактній групі Леонід Кравчук в інтерв’ю «Радіо Свободи».

«Я думаю, що це буде один із поштовхів для Росії пробити дорогу звідти до України – Херсон, Маріуполь. Цю частину вони хочуть якось пробити до Криму, щоб забезпечити Крим водою. Оце буде одна з причин більших атак чи більших агресивних кроків Росії», ­– повідомив він.

Леонід Кравчук заявив, що питання води для окупованого Криму буде загострюватися, оскільки Росія не має шляхів до її вирішення.

«Вони хочуть це вирішити свердловинами. Друге вони хочуть опріснювати морську воду. Я знаю, що це неймовірно величезні гроші і не завжди виходить той результат, який потрібен», – додав він.

Кравчук одразу зазначив, що водопостачання півострова Крим буде відновлено тільки після деокупації. Хоча у серпні 2020 року він допускав можливість відновлення подачі води до окупованого Криму «в разі гуманітарної катастрофи».

Що відбувається з водопостачанням в окупованому Криму

У березні 2014 року Україна припинила постачання дніпровської води до Криму. Основним джерелом постачання води на момент початку окупації був Північно-Кримський канал. У квітні 2014 російська окупаційна влада відключила насоси, які здійснювали підйом води в районі Красноперекопська (північний Крим), в результаті чого подання води з Північно-Кримського каналу втратило економічний сенс.

Тоді окупанти заявили, що «не потребують водопостачання хунти», обґрунтовуючи це тим, що півострів може забезпечуватися водами з Краснодарського краю шляхом їх перекидання через Керченську протоку, або розробляти підземні джерела.

Щорічно запаси води в Криму зменшувалися, а посушливі весна і початок літа 2020 року призвели до того, що вони зміліли до критичного мінімуму. В анексованому Криму в деяких районах з 7 вересня 2020 року розпочався третій етап обмежень подачі води через посуху й обміління водоймищ. Споживання води знизилося до 100 тисяч кубометрів на добу.

Питну воду мешканцям подають вранці та ввечері. На півночі Криму десятки сіл повністю залишилися без води, оскільки у них пересохли свердловини.