Міністри енергетики країн ЄС у вівторок, 26 липня, досягли політичної домовленості про добровільне скорочення споживання газу до найближчої зими, повідомило чеське головування в Раді ЄС.
«Це не була місія нездійсненна! Міністри досягли політичної домовленості щодо скорочення попиту на газ напередодні майбутньої зими», – йдеться у повідомленні головування у Twitter.
Як зазначив міністр енергетики Люксембургу Клод Турмес, єдиною країною, яка голосувала проти пропозиції Єврокомісії, була Угорщина. Втім, для ухвалення рішення достатньо кваліфікованої більшості.
«ЄС об’єднався – домовилися про скоординоване регулювання попиту на 15% лише за 1 тиждень! Зменшення споживання газу на 45 млрд кубометрів – найкращий крок, щоб відреагувати на газовий шантаж Путіна – тільки Угорщина проголосувала проти», – заявив міністр, пише «Європейська правда».
Як пише «Суспільне», скорочення попиту діятиме впродовж року, і Єврокомісія перегляне це рішення у травні 2023 року.
У заяві, яку опублікували на сайті Ради ЄС зазначається, що мета скорочення попиту на газ полягає у його заощадженні напередодні зими, «щоб підготуватися до можливих збоїв у постачанні газу з Росії, яка постійно використовує енергоносії як зброю».
Рішення Ради ЄС передбачає, що в разі серйозної загрози для стабільності постачання обмеження споживання стане обов'язковим. Водночас лише самі країни загальним рішенням зможуть запустити цей механізм.
Винятком із правила будуть ті країни, виробництво електрики яких залежить від газу. Також це стосується країн, які не мають спільних газопроводів з іншими членами ЄС.
Таким чином, держави-члени погодилися скоротити попит на газ на 15% у порівнянні з середнім споживанням за останні п'ять років, у період з 1 серпня 2022 року по 31 березня 2023 року, за допомогою заходів на свій вибір.
Також країни ЄС зможуть не зменшувати попит на газ, якщо вони перевищили показники заповнення сховищ газом, або якщо вони залежать від газу як сировини для критично важливих галузей промисловості, або якщо споживання газу цими країнами зросло принаймні на 8% за останній рік у порівнянні із середнім показником за останні п'ять років.
Додамо, що 20 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн закликала країни ЄС зменшити споживання газу на 15% та запасати ним сховища у разі повного скасування постачання його з Росії.