Кримські колаборанти вивезли десятки шедеврів з музеїв України

Викраденню мистецьких артефактів сприяли завербовані українські чиновники

16:56, 20 березня 2015

Експонати Сімферопольського художнього музею вартістю в мільярди гривень були вивезені з території України вже після так званого "кримського референдуму". Про це 20 березня повідомила "міністр культури" республіки Аріна Новосельська, виступаючи перед депутатами місцевого парламенту.

"За кілька днів до доленосного референдуму (у березні 2014) ми дізналися, що частина колекції Сімферопольського художнього музею вартістю в мільярди рублів знаходиться на виставках в Мелітополі, Одесі та Києві, - сказала вона. - Тільки завдяки самовідданим діям друзів і кураторів кримської культури, нашим колегам і друзям в Україні вдалося немислимим чином, як у фільмах про розвідників, повернути всю колекцію до фондів музею".

За словами Новосельської, які цитує ТАСС, в колекцію входять в тому числі "ікони, шедеври Айвазовського і Шишкіна".

"Сьогодні вона перебуває в Сімферопольському художньому музеї в повному обсязі", - додала Новосельська.

В свою чергу "глава" республіки Крим Сергій Аксьонов зазначив, що картини вивозили за допомогою завербованих чиновників.

"Ви зрозумійте, там було безвладдя. Україна навіть зараз така країна, де за гроші всі проблеми - за один день і за одну годину. Головне - зробити їх чиновникам пропозицію, від якої їм неможливо буде відмовитися. На той момент ми робили це без коштів. Оперативним шляхом здобули інформацію, завербували людей", - розповів він.

Аксьонов уточнив, що операція з вивезення цінностей з України в Крим проводилась вже після березневого референдуму 2014 року.

Колекція Сімферопольського музею формувалася з творів мистецтва, націоналізованих у 20-ті рр. з палаців і маєтків Південного Берега Криму. "Так, музей став володарем цінного зібрання, яке включало в себе твори Карла Брюллова, Івана Айвазовського, Івана Шишкіна, Ісаака Левітана, Валентина Сєрова, західноєвропейського живопису, порцеляни та скульптури", - йдеться на сайті.

Під час евакуації у роки Другої світової війни велика частина колекції загинула. У повоєнні роки музей був створений на основі творів, що надходили з фондів Державного Російського музею, Державної Третьяковської Галереї, Державного Ермітажу, Музею образотворчих мистецтв ім. Олександра Пушкіна тощо, а також так званими трофейними колекціями з Аахенського музею ім. Сюрмона Людвіга та Дрезденської картинної галереї.

ZAXID.NET звернувся до міністерства культури України з проханням прокоментувати ситуацію. Прес-служба пообіцяла дати відповідь, але наразі офіційно Мінкульт  ані підтвердив, ані спростував інформацію. За деякими не офіційними данними інформація не підтвердилась.