Чотири кримських музеї, які раніше подали до суду Амстердама колективний позов до музею Алларда Пірсона, у якому вимагали повернути колекцію скіфського золота з Нідерландів до Криму, підготували обгрунтування.
У ньому вони виклали свої пояснення, чому колекція скіфського золота має повернутися у Крим, розповідає Еspreso.tv із посиланням на РИА "Новости" .
Кримська сторона має намір використовувати в суді два головних аргументи: перший - експонати колекції були знайдені і зберігалися на території Криму, тим самим є частиною археологічної культури та історії півострова, другий - контракти на проведення виставки в Нідерландах були підписані безпосередньо з кримськими музеями.
Перед тим огрунтування надало Міністерство культрури. У якості основних аргументів наведено те, що
Музейний фонд України є національним багатством та невід’ємною складовою культурної спадщини України, що охороняється законом. Національний музей історії України відповідно до наказу Міністерства культури України від 13.05.2014 № 292 «Про передачу музейних предметів до Національного музею історії України» був визначений основним зберігачем музейних предметів у кількості 565 (п’ятсот шістдесяти п’яти) музейних предметів, 2111 (дві тисячі сто одинадцять) одиниць зберігання, які на сьогодні перебувають в Музеї Алларда Пірсона – археологічному музеї Амстердамського університету.
Крім того у статті «Форс мажор» контрактів, укладених між музейними закладами України, а саме Національним заповідником «Херсонес Таврійський», Центральним музеєм Тавріди, Керченським історико-культурним заповідником, Бахчисарайським історико-культурним заповідником з Рейнським Крайовим музеєм міста Бонн та Музеєм Алларда Пірсона – археологічним музеєм Амстердамського університету зазначено, що у будь-якому випадку сторони усвідомлюють, що експонати виставки є національним надбанням України.
Таким чином, всі музейні заклади визнали, що музейні предмети, які експонуються в Музеї Алларда Пірсона на виставці «Крим – золотий острів у Чорному морі» є національним надбанням України.
Слід також зауважити, що Міністерство закордонних справ Королівства Нідерландів надавало гарантійні зобов’язання щодо повернення культурних цінностей державі Україна.
У судовому процесі щодо повернення колекції скіфського золота до України будуть брати участь три сторони: кримські музеї, міністерство культури України та музей Аллард Пірсона, де зберігаються спірні раритети. Дата судового засідання поки не відома.
Колекція скіфського золота, більше тисячі артефактів, була вивезена з кримських музеїв на виставку "Крим: золото і секрети Чорного моря" в археологічний музей Аллард Пірсона в Амстердамі на початку лютого 2014 року, ще до того, як Росія анексувала Крим. Відтоді сторони не можуть вирішити, кому повертати артефакти.