Кримські окупанти відмовляються розслідувати факти викрадення українців та кримських татар

16:39, 19 січня 2017

Так звані правоохоронці окупованого Криму не хочуть порушувати справи за фактом насильницького зникнення на півострові п’ятьох українців, ще щодо шести викрадень слідство припинено.

Це випливає з відповіді підконтрольної РФ «прокуратури» Криму на запит громадської організації «КрымSOS».

Зокрема, окупанти ігнорують факти викрадення Валерія Ващука, Івана Бондарця, Василя Черниша, Федора Костенка і Марселя Аляутдінова.

«Слідчими органами ГСУ СК РФ по Республіці Крим проводилися процесуальні перевірки за фактами безвісного зникнення Аляутдінова М. М. і Костенка Ф. С. за результатами яких винесено постанови про відмову в порушенні кримінальної справи», – йдеться в офіційній відповіді «прокуратури» Криму. За її інформацією, під час перевірок за вказаними фактами не отримано доказів вчинення щодо цих людей якихось протиправних дій.

За фактом зникнення Бондарця, Черниша і Ващука «прокуратура» заявила, що до слідчих органів повідомлень про них не надходило. «Повідомлення про зникнення зазначених осіб у слідчі органи ГСУ СК Росії по Республіці Крим не надходили, перевірки не проводилися, кримінальні справи не порушувалися», – сказали там.

Що стосується насильницького зникнення Мухтара Арисланова, Сейрана Зінедінова, Тимура Шаймарданова, Эскандера Апселямова, Ісляма Джеппарова і Джевдета Іслямова, то, як стверджує окупаційне відомство, слідство щодо них призупинили.

«Попереднє слідство у цих кримінальних справах зупинено у зв’язку з невстановленням осіб, які підлягають притягненню як обвинувачені», – повідомила «прокуратура» Криму.

За даними «КрымSOS», Федір Костенко – батько учасника Євромайдану Олександра Костенка, засудженого в Криму до трьох років позбавлення волі, пропав імовірно 3 березня 2015 року. Після арешту сина Федір Костенко виїхав до Києва на прес-конференцію, щоб повідомити про тортури, які застосовуються до Олександра в СІЗО. По дорозі назад в Крим він пропав. Як повідомлялося, наприкінці грудня 2016 року Верховний суд Росії відмовився прийняти касаційну скаргу у справі Олександра Костенка.

У листопаді 2015 року міліція Києва відкрила кримінальну справу за фактом зникнення в Севастополі Василя Черниша – активіста-автомайданівця, соратника кінорежисера Олега Сенцова.

Ще в березні 2014 року спільнота Євромайдан SOS висловлювала стурбованість щодо мешканців Рівного Івана Бондарця та Валерія Ващука, про місце знаходження яких нічого не відомо з 7 березня, з тих пір як вони приїхали до Сімферополя.

Вже в 2016 році стало відомо, що 11 лютого зник житель Сімферополя Марсель Аляутдінов.

Мухтар Арисланов зник 27 серпня 2015 року. Він вийшов з дому на ринок в Сімферополі і не повернувся. Свідки бачили, як Арисланова заштовхували в сріблястий мікроавтобус двоє осіб у формі працівників поліції.

Тимур Шаймарданов зник 26 травня в Сімферополі: вийшов з дому і не повернувся. Пошуками Шаймарданова зайнявся його друг Сейран Зінедінов. 30 травня він зустрівся з дружиною Шаймарданова і висловив припущення про те, що її чоловіка викрала «самооборона» Криму. Після зустрічі Зінедінов додому не повернувся. На відео з камери спостереження АЗС видно, як біля активіста зупинився червоний Деу Ланос, в який його примусово посадили.

Ескендер Апселямов зник в Сімферополі в жовтні 2014 дорогою з дому на роботу. За словами близьких Апселямова, після зникнення до нього додому приходили оперативники, які опитали хлопців, з якими проживав Ескендер.

Ісляма Джеппарова і його двоюрідного брата Джевдета Іслямова викрали у вересні 2014 року. Невідомі особи із застосуванням сили посадили їх в автомобіль і відвезли в невідомому напрямку.

Загалом за три роки анексії в Криму були викрадені 15 осіб.